Церемонията по връчването на наградите ММЕТА (или Music Moves Europe Talent Awards) предстои в средата на януари следващата година в Грьонинген, Холандия. Тя е част от съпътстващата програма на един от най-големите музикални форуми в Европа - Eurosonic Noorderslag.
Всяка година компетентно жури избира няколко изпълнители, които да получат тези награди, а един от всички 16 номинирани ще спечели и специалната награда на публикатa.
Тази награда се определя след гласуване на сайта на наградите, а награда има и за гласувалите – самолетни билети до Холандия и обратно, две нощувки, пълен достъп до фестивала Eurosonic Noorderslag (15-18 януари 2020г.), както и посещение на церемонията по връчването на наградите MMETA, която ще се проведе на 17 януари. Още по-приятната изненада е, че наградата е за двама, така че всеки гласувал има шанса да сподели това страхотно преживяване с любим човек. Повече информация може да намерите на сайта на наградите.
В следващите седмици ще ви представим всеки един от 16-те номинирани изпълнители.
Днес ви представяме лошото момиче на британският рап - FLOHIO.
Позната още и като Фънми Оухайосумах, 27-годишната изпълнителка е родена в Лагос, Нигерия. Баща и е пилот и заради неговата професия през 2000-та година семейството се мести в Англия, където ъндърграунд културата на Южен Лондон безспорно оказва силно влияние върху личността на FLOHIO.
Тя е един от най-различните, ексцентрични и ярки представители на британската хип-хоп сцена и впечатлява с взривоопасен скоростен флоу, интелигентни текстове, убийствени рими и провокиращо сетивата съчетание на различни музикални стилове, като обединява класическият грайм и индъстриъл техното с модерното и актуално клубно звучене. За разлика от обществото, което я нарича дамско "MC", тя тотално отхвърля стереотипите, предразсъдъците и половото разделение и определя себе си като рапър, "MC" и музикант.
Текстовете и са изключително поетични и често представят емоционални изповеди, които са част от нейни лични житейски преживявания. Ето какво споделя тя именно за лириките в изпълненията и: „Обичам да рапирам за хубавите моменти в живота. Обичам да рапирам и за лошите, за тъжните. Рапирам за депресията, рапирам за щастието. Рапирам и за слънцето и дъгата. Човече, аз съм много емоционална!“.
Освен с музика, до скоро тя се е занимавалa професионално и с графичен дизайн. Прогреса, който постига в рапа и успехите, които реализира през последните 3 години я поставят пред дилема, а музиката е пътят, който твърдо избира.
Въпреки че през 2016-та се занимава все още активно като дизайнер и работи всеки ден от девет до пет, тя успява да издаде дебютното си “EP” „Nowhere Near”. През 2017г. продуцентското дуо God Colony я включва като фючъринг изпълнител в 3 от общо 5 парчета в тяхното “EP” “Where We Were”, а година по-късно правят отново колаборация заедно, този път в парчето „Fights”. През миналата година излиза нейният втори краткосвирещ албум, носещ името “Wild Tout”.
Отново през 2018-а, младата рапърка получава и едно по-особено внимание и признание за посланията, които отправя чрез музиката си. В класация на списание „Vogue“, тя е избрана лично от Наоми Кембъл за една от „10-те жени, променящи нашето бъдеще“. Нека сега да чуем как звучи рапът, който ще промени това бъдеще.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..