Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В ход е национална кампания за контрол над болестта

Проф. Иван Миланов: НЗОК плаща терапия и в късни стадии на Паркинсон

Модерните терапии са по-щадящи за пациента

Снимка: Pixabay

Този месец от Българско дружество по неврология и Пациентската организация на хората с късен Паркинсон обявиха Национална кампания за контрол над болестта. За целта в 7 града ще се провеждат безплатни прегледи за пациенти с установен Паркинсон.
    

Страната ни вече разполага с всички модерни методи за терапия и в късните фази на Паркинсон и те се заплащат от Здравната каса, уверява проф. Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология и изпълнителен директор на Университетската болница „Св. Наум“.

„Здравно-осигурителната каса вече десет години заплаща лечение, което се прилага тогава, когато всички медикаменти спрат да действат. С това лечение пациентът живее толкова, колкото му е отредено, тоест той няма да загине от Паркинсонова болест.“

Медикаментите, които болните от Паркинсон приемат на хапчета, предизвикват увреждане на рецептори в мозъка, защото концентрацията на лекарствата в кръвта се колебае много силно. Съвременното лечение доставя същото лекарство, но във вид на гел, директно в дванайсетопръстника, като компютърът го подава капково – така, както мозъкът по принцип го използва, пояснява проф. Миланов. Това по думите му елиминира усложненията и „пациентът може да си живее почти нормално“.

При повечето пациенти се отчита много добър ефект. Подобно лечение има с подкожно инжектиране на друг медикамент, който овладява непроизволните движения, а от година НЗОК заплаща и невро-хирургично лечение, при което се поставя стимулатор в мозъка.

Закъснялата диагноза - характерна за цяла Европа

От пациентската организация обмислят да изградят Дневен център за болни с Паркинсон в столицата.

Тревожен факт е, че идват все повече болни със закъсняла диагноза, от порядъка на 4 - 5 години, изтъкват специалистите. Това е характерно и за Европа, където 30% от пациентите се диагностицират с 2 до 3 години закъснение. Първите симптоми на заболяването са неспецифични. Характерни са  е треперенето, несръчност на едната ръка, впоследствие тя спира да се движи при ходене.

Има и модерен начин за диагностициране на Паркинсон, който се прилага у нас, посочва още проф. Миланов. Радиоизотоп се инжектира и неговото натрупване в мозъка се проследява с гамакамера. „И се вижда дали симптомите, които виждаме, наистина отговарят на Паркинсонова болест.“

Новости се очакват както в лечението, така и в профилактиката на Паркинсон, съобщи проф. Иван Миланов. Все още в клиничната практика не е влязъл нито един от новите медикаменти в изпитание.

В научните списания се популяризира нов експериментален метод, който се изразява в насочване на ултразвук, който унищожава определено ядро в мозъка. Очаква се, че този метод ще реши част от проблемите на пациентите, подобно на невро-хирургична операция, с тази разлика, че мозъкът не се отваря.

Ваксини могат да решат проблема в бъдеще

Проф. Миланов акцентира и върху варианта да се разработят и въведат ваксини. „Ако тези ваксини се окажат удачни, очаква се те да унищожат това, което се мисли, че е причинителят на Паркинсоновата болест.“

Кампанията „Върни си контрола над Паркинсона“ е насочена предимно към пациенти, които от години са на терапия, но чувстват, че тя все по-малко им помага. За пациентите е много важно да бъдат диагностицирани в прехода към късните фази на болестта, за да запазят качеството си на живот.

Късната болест на Паркинсон настъпва, когато пациентът все по-често се нуждае от минимум 5 дози медикамент дневно, а периодът без симптоми е само 2 часа дневно.

"Става дума за пациенти, които имат неудовлетворение от начина, по който им действат лекарствата. Диагностицирана Паркинсонова болест, която е примерно преди 2,5,10 години. В един момент те самите са установили, че невролозите, с които общуват, не се справят така, както им се ще. Увеличават се дози, дават се по-чести приеми и въпреки всичко, в крайна сметка не се постига качествен живот, който пациентът иска. Ето, тези пациенти са най-подходящи в тези дни, които са обявени в момента, да отидат на преглед", коментира проф. Лъчезар Трайков, ръководител на Катедрата по неврология в УМБАЛ “Александровска”.

Темата е разгледана в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23