Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В ход е национална кампания за контрол над болестта

Проф. Иван Миланов: НЗОК плаща терапия и в късни стадии на Паркинсон

Модерните терапии са по-щадящи за пациента

Снимка: Pixabay

Този месец от Българско дружество по неврология и Пациентската организация на хората с късен Паркинсон обявиха Национална кампания за контрол над болестта. За целта в 7 града ще се провеждат безплатни прегледи за пациенти с установен Паркинсон.
    

Страната ни вече разполага с всички модерни методи за терапия и в късните фази на Паркинсон и те се заплащат от Здравната каса, уверява проф. Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология и изпълнителен директор на Университетската болница „Св. Наум“.

„Здравно-осигурителната каса вече десет години заплаща лечение, което се прилага тогава, когато всички медикаменти спрат да действат. С това лечение пациентът живее толкова, колкото му е отредено, тоест той няма да загине от Паркинсонова болест.“

Медикаментите, които болните от Паркинсон приемат на хапчета, предизвикват увреждане на рецептори в мозъка, защото концентрацията на лекарствата в кръвта се колебае много силно. Съвременното лечение доставя същото лекарство, но във вид на гел, директно в дванайсетопръстника, като компютърът го подава капково – така, както мозъкът по принцип го използва, пояснява проф. Миланов. Това по думите му елиминира усложненията и „пациентът може да си живее почти нормално“.

При повечето пациенти се отчита много добър ефект. Подобно лечение има с подкожно инжектиране на друг медикамент, който овладява непроизволните движения, а от година НЗОК заплаща и невро-хирургично лечение, при което се поставя стимулатор в мозъка.

Закъснялата диагноза - характерна за цяла Европа

От пациентската организация обмислят да изградят Дневен център за болни с Паркинсон в столицата.

Тревожен факт е, че идват все повече болни със закъсняла диагноза, от порядъка на 4 - 5 години, изтъкват специалистите. Това е характерно и за Европа, където 30% от пациентите се диагностицират с 2 до 3 години закъснение. Първите симптоми на заболяването са неспецифични. Характерни са  е треперенето, несръчност на едната ръка, впоследствие тя спира да се движи при ходене.

Има и модерен начин за диагностициране на Паркинсон, който се прилага у нас, посочва още проф. Миланов. Радиоизотоп се инжектира и неговото натрупване в мозъка се проследява с гамакамера. „И се вижда дали симптомите, които виждаме, наистина отговарят на Паркинсонова болест.“

Новости се очакват както в лечението, така и в профилактиката на Паркинсон, съобщи проф. Иван Миланов. Все още в клиничната практика не е влязъл нито един от новите медикаменти в изпитание.

В научните списания се популяризира нов експериментален метод, който се изразява в насочване на ултразвук, който унищожава определено ядро в мозъка. Очаква се, че този метод ще реши част от проблемите на пациентите, подобно на невро-хирургична операция, с тази разлика, че мозъкът не се отваря.

Ваксини могат да решат проблема в бъдеще

Проф. Миланов акцентира и върху варианта да се разработят и въведат ваксини. „Ако тези ваксини се окажат удачни, очаква се те да унищожат това, което се мисли, че е причинителят на Паркинсоновата болест.“

Кампанията „Върни си контрола над Паркинсона“ е насочена предимно към пациенти, които от години са на терапия, но чувстват, че тя все по-малко им помага. За пациентите е много важно да бъдат диагностицирани в прехода към късните фази на болестта, за да запазят качеството си на живот.

Късната болест на Паркинсон настъпва, когато пациентът все по-често се нуждае от минимум 5 дози медикамент дневно, а периодът без симптоми е само 2 часа дневно.

"Става дума за пациенти, които имат неудовлетворение от начина, по който им действат лекарствата. Диагностицирана Паркинсонова болест, която е примерно преди 2,5,10 години. В един момент те самите са установили, че невролозите, с които общуват, не се справят така, както им се ще. Увеличават се дози, дават се по-чести приеми и въпреки всичко, в крайна сметка не се постига качествен живот, който пациентът иска. Ето, тези пациенти са най-подходящи в тези дни, които са обявени в момента, да отидат на преглед", коментира проф. Лъчезар Трайков, ръководител на Катедрата по неврология в УМБАЛ “Александровска”.

Темата е разгледана в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Политиката ни заприлича на пътищата ни - дупки и кръпки

Нашата политика заприлича на нашите пътища – много дупки и много кръпки . Това каза пред БНР бившият служебен регионален министър арх. Иван Шишков. Според него политиката трябва да излезе от пътищата, а отношението към този процес трябва да е еднозначно и в една посока : "Всички ние трябва да направим така, че в рамките на следващите 4-5..

публикувано на 14.07.24 в 10:14

На митинг в Детройт Джо Байдън отново потвърди намеренията си да остане в предизборната надпревара

На митинг с избиратели в Детройт президентът Джо Байдън отново потвърди своите намерения да остане в предизборната надпревара за Белия дом. На митинг пред 2000 поддръжници на Демократическата партия Байдън определи себе си като "шампион на народа, който се намира под обсадата на силите на елита във Вашингтон". "Аз съм кандидатът на тази партия, защото..

публикувано на 13.07.24 в 19:15

Аднан Хускич: На политическо ниво отричането на геноцида в Сребреница не спира

В четвъртък - 11 юли - босненските мюсюлмани отбелязаха с поклонение на мемориалното гробище Поточари 29-ата годишнина от клането в Сребреница, признато от съдилищата на ООН за геноцид срещу местното мюсюлманско население. Повече от 8000 възрастни мъже и момчета бошняци са отведени от там на 11 юли 1995 година от армията на босненските сърби и..

публикувано на 13.07.24 в 10:42

Бивш наркозависим: Mечтите и целите остават на заден план

Възрастовият праг на зависимите от наркотици пада до 12-13-годишни деца. За негативната тенденция съобщи Валентин Русимов от терапевтичния център за лечение на зависимости "Отвори очи". Центърът се намира във варненския квартал "Виница" и е създаден по инициатива на отец Георги Фотакиев. С подкрепата на православната църква от над 20 години отец..

публикувано на 12.07.24 в 09:46

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40