Тази вечер в столичната зала БИАД проф. Жени Захариева ще изпълни първата и последната творба, написана от Клара Шуман. В концерта ще участват още Ангел Станков - цигулка и Христо Танев - виолончело.
Поводът е 200 години от рождението на Клара Шуман, позната ни като съпруга и муза на великия композитор Роберт Шуман, но самата тя важна фигура в музикалната история на XIX век. Клара Шуман е първата жена - концертираща пианистка, композиторка и клавирен педагог, личност, към която интересът днес се възражда.
"Аз имах големия шанс преди 25 години да стана инициатор за реставрацията на пианофорте на Клара Шуман в Германия и получих орден от германското правителство за тази моя акция", спомня си Жени Захариева.
Захариева открива инструмента случайно при посещение в Браниц Шлос, получава разрешение да изпълни кратък музикален фрагмент и препоръчва реставрирането му.
"Инструментът беше стар, той се е държал в мазета по времето на войната, имало само няколко, 3-4 такива екземпляра и единствен той е оцелял... Аз казах: "Звукът му е прекрасен, би трябвало да се реставрира".
"Те реставрират рояла две години, в Берлин изпращат. Най-добрата фирма го реставрира и след това ме канят мен да направя първия концерт с това пианофорте, който беше за спонсорите. Направиха запис, който след това беше продаден на друга американска фирма и той обиколи целия свят с творби от Клара Шуман върху нейното пианофорте. Мисля, че записът е единствен все още", разказа Жени Захариева в предаването "Хоризонт до обед".
Пианофортето се намира все още в музея в Браниц Шлос.
"Доста често ме каниха по време на международния ден на музеите около 18 май, обикновено съботата. И аз винаги изпълнявах нейни творби там. Имаше много гости от двете Германии. По този начин се свързах преди 25 години с Клара Шушам. Започнах много сериозно да изучавам нейното творчество, нейния живот. Действително това е една велика дама."
Бащата на Клара Шуман има голям принос за образованието на дъщеря си.
"Може би знаете, че австрийският император й дава звание - именно на вундеркинд, на дете чудо. За майката нищо не се знае. Знае се, че е напуснала бащата много рано, но бащата е бил този, който всичко прави за своето дете. И, разбира се, Роберт Шуман, който е и негов ученик, който се влюбва в Клара. Той е 9 години по-голям от нея. Когато решава да й предложи сватба, бащата се възпротивява."
Десет години бащата на Клара не дава разрешение тя да се омъжи за Роберт Шуман.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден. "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..
"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
Допускът до парламента ми бе отнет след едно блиц-интервю с Делян Пеевски през лятото на 2023 г., сподели журналистът Боби Ваклинов в интервю..
ПП-ДБ е единствена опозиция в този парламент - Делян Пеевски не е опозиция, ГЕРБ правят това, което им каже той, а "Възраждане" помагат за прокарване на..
"Нашето общество вече приема за нормално и фалшивото, и ограничаващото. По въпроса за свободата ние реагираме не с инстинкта за повече свобода, а за..