Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фигуристи от 14 държави идват за турнира „Денкова – Стависки“

Ина Лутай, Александра Фейгин и Андрей Лутай
Снимка: Личен архив

Състезатели от 14 държави са заявили участие в международния турнир по фигурно пързаляне за Купа „Денкова-Стависки“. Надпреварата започва утре в Зимния дворец в столицата.

„Тази година турнирът е по-различен, защото започна да става популярен и сред много известни фигуристи. При жените ще дойде украинката Архипова, която е в тройката на юношеските Гран при турнири. Елишка Брезина, която познаваме, защото е конкуренция на Саша също ще дойде. При мъжете 14 фигуристи са със заявка, което се случва за първи път. 14 държави, сред които и Монако, са потвърдили участие. Ще е много интересно, това заяви специално пред БНР Ина Лутай - треньор и хореограф в клуба - организатор "Денкова - Стависки" и личен треньор на най-добрата ни фигуристка в момента Александра Фейгин.

При мъжете освен Николай Златков страната ни ще бъде представена от натурализираният американец, състезавал се за Азербайджан Лари Луполоувър. За него сестрата на двукратната световна шампионка Албена Денкова сподели:

„Много интересно момче. Много артистичен. Много различен. Има американски стил, доста непознат за нас. Той иска да покаже себе си. При него няма напрежението на тази наша руска система, при която си безумно съсредоточен преди старт. Не, при него всичко е леко и за удоволствие“.


При девойките страната ни ще бъде представена от Елена Димитрова, Ивелина Байчева, Кристина Григорова, Мария Илинова, Мария Манова, Наталия Пеева и разбира се от изключително талантливата Мария Левушкина. Родената във Варна фигуристка вече има няколко класирания в топ 10 на турнири от веригата Гран при при юношите и девойките. Възпитаничката на Катерина Герболд, Светлана Соколовская и Андрей Лутай спечели и квота за Зимните младежки олимпийски игри догодина в Лозана.

„Нашата цел е да не е само Саша в България. Работим върху това да има много други състезатели, които да жънат успехи“, допълни Ина Лутай.

При жените ще разчитаме за добро представяне на Симона Господинова и разбира се на Александра Фейгин, която направи отличен старт  на сезона, като спечели бронзов медал на турнира в памет на фигуриста Денис Тен и се нареди четвърта на този в Оберсдорф.


„В момента Саша работи върху изработването на тройния аксел. Наблягаме технически върху него. Смятам, че с времето ще се получи. Доста е сложно. Има много падания и наранявания докато се получи. Тя е амбициозна и има талант да го направи. Сега доработваме образите както в кратката, така и във волната програма. Аз държа да се разказват истории на леда. Когато е просто махане на произволно на ръце, това не ме устройва. Държа да навлезем в детайлите на всяко движение, да се види какво иска да каже тя с него и какво ще разбере публиката“, добави съпругата на главният треньор в клуб „Денкова-Стависки“ Андрей Лутай.

След края на състезанието в София Александра Фейгин ще замине на високопланински лагер в Швейцария, след което предстои един от най-важните стартове за сезона – европейското първенство в Австрия.


В началото на месец декември пък ще се проведе общото събрание на Българската федерация по кънки, което ще е изборно.

„Надявам се, да се вземат най-правилните решения, които да са в полза на спортистите и на треньорите. Ние сме тук всеки ден и имаме нужда от определени неща, които федерацията да ни подсигури. Смятам, че решенията трябва да са адекватни и съобразени с това от какво  имат нужда състезателите като Саша, а не от някакви вътрешно-конфликтни игри. При нас до сега всичко е било чястно, нямаме скандали. Надявам се, че и за напред ще е така“, завърши Ина Лутай.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юго Юмбер

Медведев и Юмбер преодоляха първия кръг на турнира в Дубай

Водачът в основната схема на турнира по тенис в Дубай от веригата АТР 500 (с награден фонд 3,4 милиона долара) Даниил Медведев (Русия) премина първия кръг и не позволи да стане част от сътресенията с фаворитите днес. 29-годишният руснак спечели трудна победа с 6:4, 7:6 (4) над Ян-Ленард Щруф (Германия), за да премине към втория кръг на ATP 500...

публикувано на 26.02.25 в 05:44
Гриша Ганчев се кандидатира за председател на федерацията по борба

Гриша Ганчев се кандидатира за председател на федерацията по борба

Бившият председател на Българска федерация по борба (БФБ) и настоящ член на Управителния съвет (УС) Гриша Ганчев се кандидатира официално за втори мандат като президент на организацията след първия през периода 1993-1995. Това съобщи БФБ само две седмици преди провеждането на Общото събрание. Ганчев, бивш собственик на футболните Литекс..

публикувано на 26.02.25 в 05:41
Ботев (Враца)

Ботев (Враца) на полуфинал за купата на България след дузпи

Ботев (Враца) се класира за полуфиналите в турнира за Купата на България по футбол, след като елиминира Берое (Стара Загора) с 4:2 при изпълнението на дузпи и 0:0 в редовното време и продълженията. Големият герой за врачани беше вратарят Димитър Евтимов, който направи поредица от майсторски спасявания в редовното време, но също така отрази дузпа..

публикувано на 25.02.25 в 21:22
Сестри Стоеви

Сестри Стоеви, Налбантова и Мицова с победи на турнира в Мюлхайм

Стефани Стоева, Габриела Стоева, Калояна Налбантова и Мария Мицова стартираха с победи на турнира по бадминтон от сериите "BWF World Tour Super 300" в Мюлхайм (Германия) с награден фонд 240 хиляди долара. Поставените под номер 1 в схемата на двойки жени Стефани Стоева и Габриела Стоева спечелиха първия си мач срещу Чън Су Юй и И Ън Хсие..

публикувано на 25.02.25 в 19:59
Марица

Дея спорт бе близо до изненадата срещу Марица

Марица (Пловдив) записа 15-та поредна победа във волейболното ни първенство за жени, след като обърна Дея спорт (Бургас) 3:2 гейма (19:25, 14:25, 25:14, 25:22, 15:6) като гост в отложен двубой от 12-ия кръг. Мачът се игра в зала "Бойчо Брънзов" в Бургас. Първият гейм започна доста равностойно и се стигна до 8:8, но домакините дръпнаха с 13:9 и след това..

публикувано на 25.02.25 в 19:54
Григор Димитров

Григор Димитров приключи в Дубай след само един сет

Григор Димитров се отказа след един сет игра в първия кръг на турнира по тенис в Дубай. Димитров отстъпи с 0:6 във въпросния единствен сет пред австралиеца Кристофър О’Конъл само за 31 минути. След това хасковлията седна на стола и показа и на съдийката на стола, и на съперника си от Австралия, че върхът на обувката му е скъсан. Няма яснота..

публикувано на 25.02.25 в 18:56
турнир

Още две загуби за нашите на турнира "Странджа"

Българските боксьори Владислав Лисовий и Стелиян Страхилов не успяха да преминат първия кръг на турнира по бокс за купа "Странджа" в столичната зала "София". В категория 63,5 килограма Лисовий бе надигран от казахстанеца Йертуган Жейнулинов с 0:5 (27:30, 27:30, 27:30, 27:30, 27:30). Доста по-мощният физически азиатец успя да води боя през..

публикувано на 25.02.25 в 18:52