Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Петрова: Променяме формата на ЕП, сменяме името на Европейския съюз по гимнастика

Над 180 делегати ще присъстват на конгреса на европейския съюз по гимнастика, който ще се проведе на 15 и 16 ноември в София. Страната ни е домакин на форума за първи път, като в петък той ще бъде открит от министрите Красен Крален и Николина Ангелкова, столичния кмет Йорданка Фандъкова, носителя на четири олимпийски медала Йордан Йовчев и председателя на родната федерация по спортна гимнастика Красимир Дунев. На церемонията ще присъстват президентът на евроцентралата Фарид Гарибов (Азербайджан), както и редица легенди в гимнастическите спортове, сред които ще е и трикратната ни световна шампионка по художествена гимнастика Мария Петрова, която е председател на Техническия комитет към централата.

„Това е отчетен конгрес, но ще решаваме и много въпроси. Основният е смяната на името на Европейския съюз по гимнастика (UEG). До сега той се наричаше Union europneenne de gymnastique – името е на френски, а сега новия президент Фарид Гарибов би искал този Европейски съюз да стане по-разпознаваем, с по-ясно име. Предложението е да се нарича European gymnastics, това сподели преди конгреса специално за БНР Мария Петрова.

„В частност за художествената гимнастика ще разискваме въпроси, свързани със следващото европейско първенство в Киев. То е квалификация за олимпийските игри в Токио. Това ще е последната стъпка, на която една индивидуална гимнастичка и един ансамбъл от Европа ще имат шанс да се класират за Игрите. Щастлива съм да съобщя, че България за първи път ще бъде домакин на европейско първенство по художествена гимнастика. Преборихме се за домакинството и това ще стане през 2021 година във Варна. Точно във Варна ще се проведе първия шампионат на Стария континент, който ще бъде квалификация за световно първенство. Т.е. тези европейски държави, които искат да участват на световното първенство същата година, ще трябва задължително да участват и на европейското“, допълни трикратната ни световна шампионка.

„Всеки континент ще има различен брой квоти за световното. Европа, като континент с най-силна гимнастика, ще има възможност за най-голям брой квоти. През 2021 година шанс да попаднат на световното ще имат първите 12 отбора. За отбор ще се счита тим съставен от жени (индивидуално) и жени (ансамбъл). Отделно по 1 гимнастичка от страна в първите 26 ще имат шанс за квота, но само за тези, които са без отбор. Сега за отбор се считаше тим, съставен между жени (индивидуално) и девойки (ансамбъл) или девойки (индивидуално) и жени (ансамбъл). Така, че предстои формата на европейските изцяло да бъде променен. Ние сме щастливи, че успяхме да запазим девойките като участие на европейските първенства. За мен и колегите ми това е важно, защото дава възможност на нашите малки състезателки да обменят опит едни с други и същевременно да участват на голямо състезание с жените – индивидуално и ансамбъл. Така, че и в новия формат ще запазим състезанията при девойките, които ще се провеждат с отделно класиране, като ще редуваме – една година ще участват девойки (индивидуално), а следващата ще участват девойки (ансамбъл)“, завърши президентът на Техническия комитет към Европейския съюз по гимнастика.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мариела Пенева

Два финала за България в първата за годината СК по скокове на батут в Баку

Два финала записаха българските състезатели в първата за годината световна купа по скокове на батут за мъже и жени в Баку (Азербайджан). За отличията в дисциплината синхрон при жените ще се борят Христина Пенева и Мариана Узунова. Националките ни се наредиха на второ място в квалификацията, като получиха за изпълнението си 45.690 точки. Сред..

публикувано на 22.02.25 в 21:17

Уест Хем шокира Арсенал

Надеждите на Арсенал в борбата за титлата във Висшата лига претърпяха нов удар, след като с гол на Джаред Боуен точно преди полувремето Уест Хям Юнайтед победи "артилеристите" с 1:0 като гост в двубой от 26-ия кръг на шампионата. Боуен вкара с глава отблизо в 44-ата минута, а Арсенал претърпя  първото си домакинско поражение за сезона...

публикувано на 22.02.25 в 19:48

Черно море и Лудогорец не се победиха

Черно море и Лудогорец завършиха наравно 1:1 в мач от 22-ия кръг на елитната футболна група на България. И двата гола в мача паднаха през първата част. С точката Черно море изпревари Ботев (Пловдив) и вече заема третото място с 42 точки, с една повече от пловдивчани. Шампионите пък имат 57 точки с 8 повече от втория Левски. Първата..

публикувано на 22.02.25 в 19:44

Спартак (Варна) детронира носителя на Купата по хандбал

Спартак (Варна) елиминира носителя на трофея за предишните два сезона Шумен 61 след драматичен домакински успех с 22:21 (12:8) на четвъртфиналите в турнира за купата на България по хандбал за мъже. Варненци започнаха по-добре мача и поведоха с 8:3, а в 24-ата минута дори увеличиха преднината си до 12:6. До почивката, обаче, гостите вкараха два..

публикувано на 22.02.25 в 19:26

Станимир Стоилов подписа нов договор с Гьозтепе

Станимир Стоилов удължи договора си с Гьозтепе, съобщиха официално от клуба. Новото споразумение на българския специалист ще с година по-дълго и вече е до края на сезона 2026/27, като в него има опция за допълнителен сезон. Стоилов бе назначен начело на Гьозтепе на 21 ноември 2023 година и постигна значителни успехи с тима, като бе с основна..

публикувано на 22.02.25 в 19:24

Ботев (Пловдив) се отърва с 0:3 срещу ЦСКА

ЦСКА постигна категорична победа с 3:0 при гостуването си на Ботев (Пловдив) в среща от 22-ия кръг на футболната Първа лига. Червените събраха актив от 32 точки на осмото място в класирането. Играчите на Душан Керкез пък остават без победа от началото на пролетния дял на първенството и с 41 точки продължават да делят третата позиция с тима на Черно..

публикувано на 22.02.25 в 17:05

Федерика Бриньоне увеличи аванса си за Световната купа

Италианките Федерика Бриньоне и София Годжа заеха първите две места в гиганския слалом от Световната купа по ски алпийски дисциплини пред родна публика в Сестриере. Бриньоне, която стана световна шампионка в дисциплината,  приключи с общо време от 2:08.81 минути, като в двата манша времената й бяха 1:03.35 и 1:05.46 минути съответно. Това е шеста..

публикувано на 22.02.25 в 16:32