Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории за черните дупки

Никола Каравасилев ще изнесе лекция във Физическия факултет

Никола Каравасилев
Снимка: Ани Петрова

Тази вечер от 19.30 часа преподавателят по физика и астрономия Никола Каравасилевще разкаже за едни от най-загадъчните обекти във вселената - черните дупки. Лекцията ще се проведе във Физическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски". Акцент ще бъде заснетата наскоро черна дупка в центъра на галактика M 87.

"Истината е, че действително М 87 - това е едно от най-големите, а може би и най-голямата известна на нас галактика до момента. Тя се намира в един куп от галактики в съзвездието Дева и се оказва, че в нея живее може би най-масивната, най-тежката черна дупка, която въобще е известна на нас", поясни в предаването "Хоризонт до обед" Никола Каравасилев.

Директен образ на черна дупка

Интересното е, че това е първата черна дупка, която специалистите са успели да заснемат директно.

"Че съществуват черни дупки, е известно доста отдавна, вече около един век, съвсем е сигурно, че такива обекти би трябвало да съществуват. От около може би 40 години вече имаме косвено доказателство за тяхното съществуване, но сега за първи ние успяхме да получим директно изображение на черна дупка, което действително беше едно голямо, технологично по-скоро, постижение", допълни Каравасилев. 

"Фактически, ние получихме изображение на една такава тъмна точка, която се вижда по средата, обградена от един сияещ - на повечето изображения се вижда как сияе в червено, оранжево, жълто - газ, който обкръжава фактически черната дупка", коментира преподавателят.

Спагетизация

Падайки към черната дупка, човек ще започне да се разтегля и причината за това е не толкова силната гравитация, а това, че близко до черната дупка гравитацията ще се променя твърде бързо, разказа Каравасилев.

"И примерно, ако вие падате с главата напред, всъщност гравитационното ускорение, което черната дупка ще придава на главата ви, ще започне да става много по-голямо от това, което придава на краката ви, поради което вашето тяло ще започне да се разтегля, т.е. то ще става все по-дълго и по-дълго и в един момент вие ще станете много тънки и много дълги, подобно на спагети - това е явлението спагетизация", каза още Никола Каравасилев.

Какво изпълва вселената

Разгадаването на един въпрос обикновено води до задаването на поне още пет други.

"Например, ако ние успеем да решим проблема да речем с това що е то тъмната енергия - едно нещо, което заема 75-76 % от нашата вселена и оказва влияние върху вселената така, че тя се разширява ускорително, ако ние успеем да разгадаем какво е това, вероятно пред нас ще се отворят още много други неизвестни въпроси. Ние всъщност само допреди 20-25 години не знаехме изобщо, че има такава тъмна енергия и сега това е може би един от най-големите проблеми пред астрофизиката - какво е това, което запълва 3/4 от вселената и за което просто абсолютно нищо не знаем."

Друг проблем пред астрофизиката и космологията е какво точно се е случило в първия миг от съществуването на вселената. 

"Има един друг голям проблем - т.нар. инфлация във вселената, т.е. тя действително ли, малко след като се е родила, е претърпяла рязко разширение. Това са все въпроси, на които съвременните астрофизици все още нямат отговор", каза Никола Каравасилев. 

Цялото интервю ще чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48