Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 43 хиляди шофьори са глобени в започналата от началото на месеца акция "Зима"

В храм-паметник „Св. Александър Невски“ бе отслужена литургия в памет на жертвите на автомобилни катастрофи. Министър Младен Маринов и ръководството на Пътна полиция присъстваха на литургията.
Снимка: БГНЕС

Над 43 хиляди шофьори са глобени в започналата от началото на месеца акция "Зима", при която полицията проверява изправността на автомобилите за зимни условия.

В днешния световен ден за възпоменание на жертвите от катастрофи, ръководството на МВР присъства на литургия в катедралния храм "Свети Александър Невски". Според вътрешния министър Младен Маринов българите остават нетолерантни шофьори:

"Тази година, като статистика, може би се движим така, както миналата година, въпреки че миналата година имаше 70 човека по-малко загинали, което беше отчетено като положителна тенденция. За съжаление тази година, въпреки всички усилия, не можем да се похвалим със сериозно намаление. Напротив. Октомври месец го отчетохме като един много тежък месец по отношение на пътната безопасност".

Приблизително 1 350 000 души в света загиват всяка година при пътнотранспортните произшествия. Всяка седмица в страните от Европейския съюз има около 500 смъртни случая, следствие на катастрофи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Световен ден в памет на жертвите от катастрофи

В православните храмове у нас бяха отслужени заупокойни молитви за упокоение на душите на загиналите при пътни инциденти. Поводът е Световният ден в памет на жертвите от пътнотранспортни произшествия. Тази година мотото е „Животът не е резервна..

обновено на 17.11.19 в 17:37
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Правосъдие за всеки" на нов протест в София

Протест ще има и довечера в столицата, организиран от гражданската инициатива "Правосъдие за всеки" под надслов "Вън Пеевски от властта" срещу лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски. Очаква се демонстрацията пред Съдебната палата по-късно да..

публикувано на 19.03.25 в 08:20
ДПБ - с. Карлуково

Продължава протестът на работещите в психиатричните болници у нас

Продължават и протестите на работещите в психиатричните болници из страната, които настояват за увеличаване на заплати с 50 процента, както и промяна на условията и категорията им на труд. Работещите в Държавната психиатрична болница в село..

публикувано на 19.03.25 в 08:12
Екрем Имамоглу

Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу е задържан

Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу бе задържан рано тази сутрин, предава телевизия СиЕнЕн-Тюрк, цитирана от БТА. Полицейски екипи претърсват жилището на Имамоглу. Пред дома на кмета са разположени много полицаи. Тази сутрин бе арестуван и..

публикувано на 19.03.25 в 08:07

Заведения затварят в знак на протест срещу връщането на 20-процентното ДДС

Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента.  Те настояват да им бъде възстановен на 9 процента данъкът "Добавена стойност".  На места се очаква и ресторантьори да блокират за..

публикувано на 19.03.25 в 08:05
Петър Чолаков

Доц. Петър Чолаков: Демокрацията е болна, тежки са дефектите в изборния процес

" Българската демокрация е болна . Вижда се, че има много тежки дефекти в изборния процес ". Констатацията направи пред БНР политологът доц. Петър Чолаков. Според него не можем да си затворим очите за дефектите , които излязоха наяве..

публикувано на 19.03.25 в 08:03
Петър Москов

Петър Москов: Ако само 100 болници имат договор с Касата, парите ще стигат

За последните 2 години от българския пазар са изтеглени над 300 медикамента . Това означава, че вече нямаме достъп до тях и започваме да се лекуваме по-лошо. Някои от тези лекарства нямат алтернатива. Това обясни пред БНР Петър Москов, бивш..

публикувано на 19.03.25 в 08:01
Володимир Зеленски

Украйна ще подкрепи предложението на САЩ за спиране на ударите по енергийни обекти

Украйна ще подкрепи предложението на САЩ за спиране на ударите по енергийните обекти на Русия, след като Москва спре своите атаки по украинската енергийна инфраструктура. Това съобщи украинският президент Володимир Зеленски след споразумението..

публикувано на 19.03.25 в 07:59