Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

92-годишният дарител Кирил Маринов: Искам името ми да остане

Най-големият дарител за област Монтана е преживял драмите на мигранта, започнал от нула

Часовниковата кула в село Винище е изградена за влизането на България в ЕС.
Снимка: Радио Видин

Монтанското село Винище е сред онези села у нас, които пазят символи от миналото редом с новите  паметници, построени в периода на демократичните промени. 

Настоящият кмет на село Винище Алексей Александров и бивши кметове решили да издадат книга за селището. Докато проучвали миналото, се появила идеята да вдигнат паметник на толерантността. За него помогнал и един от най-големите дарители в региона - роденият във Винище Кирил Маринов, който от 72 години живее във Франкфурт. В изграждането на паметника на толерантността се включил и поетът Кирил Станчев. 

Паметник на помирението

Идеята била да поставят плочи с имената на местните хора, дали живота си за страната. От Регионалния исторически музей във Велико Търново събрали информация за родените в село Винище, участвали в Първата световна война, Балканската война, емигранти.

"На всички тези хора сме направили плочи и паметника го кръстихме "Да тачим паметта на предците си". Не съм чул в България някой кмет или по-голям да е решил да направи така нареченото помирение", казва кметът Алексей Александров. "Ако ние всички работим, заедно се обединим в една кауза, мисля, че България ще бъде едно много добро място за живеене", допълва той.

Часовникова кула за влизането в ЕС

Близо до паметника на помирението се намира и часовниковата кула. Тя също е изградена по идея на кмета на селото. "Изградихме този часовник, за да остане символ, че България е влязла в Европейския съюз", уточнява кметът.

Дарителят Кирил Маринов, който днес е на 92 години, напуска България в младежките си години. В следвоенна Германия не го чакат с отворени обятия е трябвало да се доказва, за да може да остане в страната

"Тежестите, които съм преживял, ме крепят. Аз съм горд на това, което съм преживял. В началото с една количка продавах картофи, един чувал картофи за четири марки, продадох го за 8 до обед и следобед взех втори чувал. Така започнах търговия с моя брат", спомна си Кирил Маринов. След това двамата отворили магазини за зарзават. Спечеленото вложили в друг,  по-голям магазин за амбулантна търговия. Започнали продажба на българско вино и българско сирене.

Дарител с много каузи

Сега Маринов е най-големият дарител за област Монтана. Закупил е три буса, които се ползват за различни цели.

"Един бус е за кукления театър, един бус е за детската градина, един бус е за старческия дом в Горна Вереница. Направил съм стадиона, направил съм две игрища за деца", гласи равносметката на Кирил Маринов.

"И един случай ще ви кажа - аз значи като ходя там, никой не ме познава. Стоим и гледам дечица на 2-3 години с майки, с баба си играят. И аз стоим там, и един път се разплаках", споделя Кирил Маринов.

От 20 години той е пенсионер. Разказва, че е работил 30 години по 17 часа на ден и е спечелил много пари, но е ценил спечеленото. "Не съм пилеел пари. И аз имах една дарба да живея с пари, а не да харча само пари. Деца нямам и искам името ми да остане во веки веков в България", пожелава си той.

Чрез даренията на Кирил Маринов е направен основен ремонт на сградата на кметството, където се намират читалището, здравната служба и пощата. Подменен е покривът, обновени са всички помещения, както и салонът за концерти и събрания, поставена е нова дограма.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33