„Всеки ще намери начин да излъже системата, ако иска това. Докато няма електронна система за проследяване на подобен тип дейности, така ще стоим – в каменната ера“. Това коментира пред БНР по темата за болничните Аркади Шарков, здравен икономист в Експертен клуб за икономика и политика.
Според него идеята първият ден от болничния да не се плаща не е реформа, а опит за недаване на едни пари.
„Това не е реформа, а опит за изземане на един ден болничен. Ефектите от това могат да достигнат много по-сериозни нива на негативност по отношение на плащането на болнични“, каза той в предаването „Преди всички“.
По повод оттеглянето на идеята от страна на премиера Шарков коментира: „Това е обичаен маниер на премиера. Издига се някаква тема в обществото, следи се 2-3 дни как върви процесът „за“ и „против“ и казва, че няма да я бъде тази работа. Това са вече дадени права. В момента, в който по рязък начин, както в случая, поискаш да ги отнемеш, то тогава естествено ще се надигне народът срещу това. На всички нас се взема процент от осигуровката и отива за осигуряване за общо заболяване. Можеха да кажат - този процент няма да ви го вземем, съответно махаме първия, втория или третия ден болничен. Тогава ние нямаше да се чувстваме ощетени“.
Той бе категоричен, че когато се прави такава промяна в закона, оценката на въздействието трябва да бъде съпроводена с икономически и социален анализ.
Днес от Експертния клуб за икономика и политика ще представят доклад-анализ „Достъп до здраве“, посветен на достъпа до лекарства в България. Докладът е с предложения как да се увеличи достъпът до лекарства и терапии за български пациенти, редом с оптимизация на публичния ресурс.
„Това, което предлагаме, не е да откриваме топлата вода. Подобен тип дейности се извършват в държавите от ЕС. Рядко обаче те достигат до България под формата на информация. Нашата работа е да преведем тази практика в България и да направим анализ на ситуацията у нас“, обясни Шарков и продължи:
„Провели сме анализ от 2015 до 2018 г., в който показваме, че при замяна на един вид терапия с нейна аналогична пари могат да бъдат спестени, за да се увеличи достъпът на българските пациенти до повече терапии от същия вид. … Тук говорим за вече доказани продукти, които са на пазара и които се използват в другите европейски държави. Те (бел.ред. биологичните заместители) са доказали своето качество пред Европейската агенция по лекарствата и Агенцията по лекарствата и храните в САЩ“.
Другата част от анализа е свързана с регулациите, каза Аркади Шарков и уточни: „В Европа са създадени благоприятни регулации за задържане на медикамента на пазара. В България единствената регулация, която е създадена, е, че трябва да е с по-ниска цена от неговия референт. Няма стимули за лекарите да ги предписват. Няма и информация от ведомствата по отношение на това какво представляват биологичните и биоподобните медикаменти“.
Експертът подчерта, че на първо място е необходима информационна кампания и второ - регулаторни изменения. Повишаването на конкуренцията, създава и предпоставки за намаляване на цената, които могат да се използват за по-широк достъп до лечение, категоричен бе той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Идеята за таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е обсъждана с партньорите в управляващото, каза социалният министър Борислав Гуцанов. Той не смята, че това би било пряка намеса на държавата на пазара, каквито опасения изказа по-рано премиерът Росен Желязков. Премиерът за идеята за таван на цените на стоките: Държавна..
"Имаме системни проблеми с бюджета - системно превишение на разходите над приходите. Това не може да бъде преодоляно с еднократни мерки". За проблема алармира финансистът Людмила Елкова. Мартин Димитров: Управляващите показват, че кабинетът няма никаква дългосрочна перспектива Асен Василев призова да се публикуват данните за изпълнението..
Третият бойкот на скъпите продукти остави без клиенти големите магазини в Загреб, Сплит, Карловац и Чаковец, съобщава Хърватската Радио и Телевизия. В същото време големите вериги са проверявани дали спазват правителственото решение за ясното обозначение на 70 продукта със замразени цени. Нов бойкот на супермаркетите има и в Северна..
В област Враца са отменени противоепидемичните мерки. По данни на Регионалната здравна инспекция, броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания е намалял драстично и пикът на грипната епидемия там е отминал. Отменя се и онлайн обучението, като учениците се връщат в класните стаи в понеделник, 10 февруари. В област..
Два пъти увеличение на актовете за административни нарушения през 2024 година в сравнение с 2023-та отчитат от Столичния инспекторат. От 2700 акта за 2023 година, през 2024 г. те са 5 500. Три пъти повече са съставените фишове - от 86 хиляди на 250 хиляди. Най-честите нарушения са горене на отпадъци, изхвърляне на наземни маси,..
БСП-ОЛ подкрепя предложената от ГЕРБ-СДС пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца. Това каза в кулоарите на парламента министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов: "Считам, че е абсолютно правилно. Вейповете трябва да бъдат забранени, защото колко още неща трябва да се случат, за да разберем, че това е опасно и..
Нови 12 екипажа и 6 вертолета "Кугър" и "Ми-17" ще имат готовност да се включат в евентуални пожари през лятото. Това увери по време на парламентарния контрол министърът на отбраната Атанас Запрянов. ВВС са разработили концепция за гасене за пожари от въздуха: "През летните месеци на настоящата година ще могат да бъдат осигурени до 6 броя..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..