За развитието на отношенията между Русия и Украйна кореспондентът на БНР в Москва Ангел Григоров разговаря с Андрей Бистрицки - председател на управителния съвет на фонда за развитие на Международния дискусионен клуб „Валдай“.
Според Бистрицки ситуацията днес е далеч по-обнадеждаваща, отколкото преди година.
Андрей Георгиевич, разговаряхме с вас точно преди година във връзка с инцидента в Керченския проток. През седмицата задържаните тогава кораби бяха върнати на Украйна. Украинските моряци се прибраха у дома още през септември. Враждуващите страни в Донбас се изтеглиха от линията на съприкосновение. На мястото на Петро Порошенко е Володимир Зеленски, а на 9 декември в Париж е планирана среща на нормадската четворка. Ситуацията изглежда далеч по-обнадеждаващо, отколкото преди година.
Разбира се, че ситуацията сега е по-добра, отколкото преди. Това е вярно. Затова и се появиха основания за тази среща, доколкото има шанс за разрешаването на конфликта в Донбас. И преди година казах нещо много просто. Тази ситуация е разрешима. В дадения случай можем да намерим решение, което би устроило всички.
Ще се опита ли президентът Зеленски да убеди партньорите си, че е необходимо преразглеждане на минските споразумения и приемане на нов закон за особения статут на Донбас? Нека припомня на нашите слушатели, че президентът Путин нарече подобни идеи неприемливи и контрапродуктивни.
Мисля, че един от най-важните моменти е готовността да се изпълняват минските споразумения и формулата на Щайнмайер. Украйна е съгласна с това като цяло, ако се съди по думите на първите хора в държавата. На въпроса ви дали ще има пазарене. Разбира се, че ще има. Ако говорим в дадения случай за Зеленски, за украинските власти, то те се намират в много тежка вътрешнополитическа ситуация. Те трябва едновременно да удовлетворят взаимно изключващи се очаквания. Ясно е, че Зеленски дойде на власт с подкрепата на хората, които се умориха от конфликта и искат той да бъде решен. Естествено съществуват и политически конкуренти на Зеленски, които, първо, биха искали да наберат свои точки и второ, да му попречат, да го възпрепятстват. Освен всичко това определена част от населението е настроена по-радикално от останалата. Зеленски обаче има и плюсове. Той е новоизбран президент. Все още има много широка подкрепа и може да си позволи да загуби част от нея, да се сблъска с осъждане от страна на радикалите. Това означава, че той ще маневрира, ще се опитва да спечели някакви точки и вероятно да преразгледа някои неща. Мисля, че като цяло няма да му се удаде. Няма да има фундаментални промени във формулата, която съществува в момента.
Минските споразумения обаче са обект на разгорещени спорове в Украйна, което още повече усложнява задачата на Зеленски на предстоящата среща в Париж.
Навремето минските споразумения се смятаха в Украйна за колосален успех. Те се разглеждаха от тогавашното украинско ръководство преди всичко като инструмент за натиск срещу Русия. Но Русия се оказа в дадения случай по-гъвкава и по-внимателна. Във всеки случай тя се опитва да ги следва и предлага и на другите да ги следват. Мисля, че минските споразумения като цяло устройват и ръководството на Украйна. Трябва да ни е ясно, че международната политика се влияе в някаква степен от вътрешнополитическите конфликти. Ярък пример в това отношение са Съединените щати. Безспорно външната им политика беше повлияна до голяма степен от много острите вътрешнополитически дебати. Същото се отнася и за Украйна, където дебатите вероятно са не по-малко остри. В дадения случай решаването на международния проблем, премахването му като такъв от дневния ред, включително от вътрешнополитическия, е изгодно като цяло и за самия Зеленски.
Какви конкретни резултати очаквате от срещата на нормандската четворка?
Последователното изпълнение на минските споразумения и потвърждаването на факта, че те работят е най-важният резултат. Защото в тях е заложена формулата как да се нормализира животът на хората. Ако минският формат бъде саботиран, то всички ще се окажат в ситуация на пълна неопределеност. А това ще бъде още по-лошо, отколкото е в момента. Неслучайно, доколкото разбирам, сега се подготвят различни проектни документи. Срещата е сравнително кратка и участниците трябва да отиват на нея предварително подготвени и само да доуточняват някои отделни формулировки например.
Използвам случая да ви попитам дали в крайна сметка ще бъде подписан нов договор за транзита на руски газ през Украйна. Настоящият изтича на 31 декември тази година.
Новото украинско ръководство демонстрира готовност и желание за подобряване на отношенията в много по-голяма степен от предишното. Ако приемем, че тази тенденция се появи по време на последните избори в Украйна, то това означава, че са се увеличили шансовете за разрешаването на едни или други конфликти и проблеми. Това се отнася включително и за газа. Затова според мен има някои оптимистични сигнали. Засега това са само предположения. Ще видим какво ще стане.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Бразилия няма да налага данъци върху износа за ЕС на редица суровини като никел, мед, алуминий, суровини за стомана, германий или галий. Ако все пак реши да наложи, износът към ЕС трябва да се ползва с митнически облекчения от най-малко 50 на сто. Аржентина пък няма да облага експорта на своите суровини, но ще може да налага мита за износ на..
Лидерът на каталунските сепаратисти Карлес Пучдемон призова испанския премиер Педро Санчес да поиска вот на доверие. От Брюксел Пучдемон обяви, че Санчес продължава да показва, че не заслужава доверие. Живеещият в изгнание в Белгия вече седем години Пучдемон критикува остро правителството в Мадрид, въпреки че съпартийците му подкрепят..
" Жертвите са живи, жертвите помнят . Целта на нашата инициатива е да се покаже, че те не са забравили това престъпление. Те все още очакват правосъдие ". Това заяви пред БНР журналистът Христо Христов – изпълнителен директор на Фондация "Истина и памет", относно 40-ата годишнина от началото на Възродителния процес. По този повод утре в Нов..
Изпълнителният директор на "Топлофикация София" Петър Петров гарантира, че независимо от ежедневните аварии, софиянци няма да останат без парно и топла вода през зимата. 150 милиона лева ще са загубите на дружеството до края на годината. Най-големите му задължения са към Българския енергиен холдинг и "Булгаргаз", които общо към края на ноември..
"Асад, съобразно традициите на управляващата династия, реши, че може да не спазва нито резолюции на ООН, нито указания на преговорния формат в Астана. Продължи да управлява еднолично, авторитарно, да настройва всички големи играчи на тази сцена и е логично да се стигне до предателство отвътре." Това каза в интервю за БНР Петър Танев, арабист,..
В Ловешка област десет населени места са без вода от днес заради авария на магистрален водопровод "Гложене". Без вода са Тетевенските села Градежница, Глогово, Български извор, и "Махала Асен", Брестница, Голяма Брестница и Златна Панега в община Ябланица, Дъбен, Торос и Пещерна в община Луковит. Директорът на Ловешкото дружество ВиК..
Лидерът на най-малката парламентарна група МЕЧ Радостин Василев каза, че не вижда нарушение на Конституцията в отказа на президента Румен Радев да извика на консултации "ДПС - Ново начало": "Аз мисля, че не е длъжен да кани всички и че няма абсолютното изискване на Конституцията, но това е мое лично мнение. Това е знак, че междуличностна..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..