Учебното заведение е за деца със специални образователни потребности – различни увреждания на централната нервна система, множество увреждания, обхващащи двигателния апарат и други, водещи до умствени затруднения и обучителни трудности.
Родители участват в изработването на предметите, които ще бъдат продавани на базара. Българо-френска фирма, която подкрепя центъра, ще подготви сладкиши и сувенири, които ще се продават на този базар. Община „Надежда“ е партньор в организирането на коледната благотворителна инициатива.
Събраните средства ще бъдат използвани за закупуване на оборудване на физкултурния салон на училището за деца със СОП с уреди и пособия.
В ЦСОП „Едуард Сеген“ децата се обучават в изнесени паралелки и в отделна сграда, където с тях работят само специални педагози. Има и допълнително обучение – ерго терапия, арт терапия, логопед, психолог. Учениците се водят към масово училище, но се обучават отделно.
„За да се осъществява качествен учебен процес с тези деца, са необходими различни помощни средства - уреди и пособия, които ние искаме да закупим с тези средства, които ще съберем от базара“, обясни в предаването „Рано в неделя“ директорът на центъра Поликсения Кисимова.
Да се промени средата
„Важно е да променим и средата в която са децата. Тепърва сме в условията на център. Досега бяхме помощни училища, които от две години се преобразуваха с влизане в сила на новия закон. Задачата е да приведем средата, която обитават децата с тези изисквания за физическа и архитектурна среда, така че да се адаптира спрямо децата, а не обратното“, коментира тя.
Децата имат нужда от много внимание, от специализирани занимания, от специален подход, подчерта Кисимова.
Сутрин учат по-малките ученици от 1 до 4 клас. Групите са малки, за да има възможност за индивидуална работа. За всяко дете се прави индивидуален учебен план и индивидуална програма, след като се оценят потребностите му и от какво има нужда.
Децата със СОП учат различно
„Не всяко дете може да се обучава от учебник, въпреки че разполагаме и с дидактични материали, каквито имат общообразователните училища. При нас са и много други различни материали, дидактични. Много нагледност трябва да се използва при тези деца, за да се стимулират всички техни сетива и информацията да влезе по възможно най-много канали, за да стигне до тях, да развиваме мислене, цялостната личност на тези деца“, разказа още Поликсения Кисимова. Тя отбеляза, че се въвеждат иновативни методи на преподаване и комуникация.
„Имаме система за допълнителна и алтернативна комуникация, която от една година апробираме – за контрол на компютър с поглед, специализирано, за децата, които нямат реч и са с двигателни нарушения.“
Колегите са малко, имаме нужда от по-голям състав, но не можем да си позволим по-голям щат, сподели още училищният директор.
Центърът има партньори в лицето на младежката секция на БЧК. Студенти от Софийския университет идват на практика в центъра.
ЦСОП Едуард Сеген се намира в Район Надежда, на ул. „Възрожденска“ 10, в двора на 16 основно училище „Р. Жинзифов“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..