Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 5 декември в Бизнес парк – София

Благотворителен базар в помощ на деца със специални потребности

Набират се средства за физкултурния салон на ЦСОП "Едуард Сеген"

Снимка: БНР

На 5 декември от 8 до 18 часа в две от сградите на Бизнес парк – София ще се проведе благотворителен коледен базар в помощ на Център за специална образователна подкрепа „Едуард Сеген“ в София.

Учебното заведение е за деца със специални образователни потребности – различни увреждания на централната нервна система, множество увреждания, обхващащи двигателния апарат и други, водещи до умствени затруднения и обучителни трудности.

Родители участват в изработването на предметите, които ще бъдат продавани на базара. Българо-френска фирма, която подкрепя центъра, ще подготви сладкиши и сувенири, които ще се продават на този базар. Община „Надежда“ е партньор в организирането на коледната благотворителна инициатива.

Събраните средства ще бъдат използвани за закупуване на оборудване на физкултурния салон на училището за деца със СОП с уреди и пособия.

Снимка: БНР

В ЦСОП „Едуард Сеген“ децата се обучават в изнесени паралелки и в отделна сграда, където с тях работят само специални педагози. Има и допълнително обучение – ерго терапия, арт терапия, логопед, психолог. Учениците се водят към масово училище, но се обучават отделно.

„За да се осъществява качествен учебен процес с тези деца, са необходими различни помощни средства - уреди и пособия, които ние искаме да закупим с тези средства, които ще съберем от базара“, обясни в предаването „Рано в неделя“ директорът на центъра Поликсения Кисимова.

Да се промени средата

„Важно е да променим и средата в която са децата. Тепърва сме в условията на център. Досега бяхме помощни училища, които от две години се преобразуваха с влизане в сила на новия закон. Задачата е да приведем средата, която обитават децата с тези изисквания за физическа и архитектурна среда, така че да се адаптира спрямо децата, а не обратното“, коментира тя.

Децата имат нужда от много внимание, от специализирани занимания, от специален подход, подчерта Кисимова.

Сутрин учат по-малките ученици от 1 до 4 клас. Групите са малки, за да има възможност за индивидуална работа. За всяко дете се прави индивидуален учебен план и индивидуална програма, след като се оценят потребностите му и от какво има нужда.

Децата със СОП учат различно

„Не всяко дете може да се обучава от учебник, въпреки че разполагаме и с дидактични материали, каквито имат общообразователните училища. При нас са и много други различни материали, дидактични. Много нагледност трябва да се използва при тези деца, за да се стимулират всички техни сетива и информацията да влезе по възможно най-много канали, за да стигне до тях, да развиваме мислене, цялостната личност на тези деца“, разказа още Поликсения Кисимова. Тя отбеляза, че се въвеждат иновативни методи на преподаване и комуникация.

„Имаме система за допълнителна и алтернативна комуникация, която от една година апробираме – за контрол на компютър с поглед, специализирано, за децата, които нямат реч и са с двигателни нарушения.“

Колегите са малко, имаме нужда от по-голям състав, но не можем да си позволим по-голям щат, сподели още училищният директор.

Центърът има партньори в лицето на младежката секция на БЧК. Студенти от Софийския университет идват на практика в центъра.

ЦСОП Едуард Сеген се намира в Район Надежда, на ул. „Възрожденска“ 10, в двора на 16 основно училище „Р. Жинзифов“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09