Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият роман на Леа Коен ни връща в 30-те години на XX век

По предишната й книга - "Рафаел", се снима документален филм

Леа Коен
Снимка: БГНЕС

Последната книга на Леа Коен се казва „Жените от кино „Роял“. Романът ще бъде представен премиерно на 3 декември в Театър „Българска армия“ от 18 часа.
     

„Мога да кажа, че този роман ми беше най-интересен за писане. Беше изключително удоволствие самото писане и откриването на нещата около романа. Например за мен беше много интересно как са живеели хомосексуалните двойки, ако е имало такива, в 30-те години, дали са били преследвани. Там открих нещо много интересно – че първият закон срещу хомосексуалните, по подобие на нацистка Германия, е бил гласуван в България през 1936 година... И че този закон е продължил да действа до средата на 50-те години“, разказа авторката в предаването „Графити по въздуха“.

В романа има реални фигури – една от тях е на голям тютюнев магнат от 30-те години. „Това е било българският петрол в онова време, основа до голяма степен на българската икономика“, допълни Коен, която е проучвала много материали за епохата, преди да се потопи в сюжета. Писателката отбеляза, че за нея е интересно да проследи как се е развивало във времето общественото мнение по горещи въпроси като хомосексуализма и насилието над жени и какво се е променило до днес. 

Магията на историческия роман

През септември е излязла на гръцки език предишната книга на Леа Коен - „Рафаел“, която е била представена и на Панаира на книгата в Атина.

„Излязоха веднага доста добри отзиви. Говореше се за магия на историческия роман. „Рафаел“ започна един интензивен международен живот. За него писаха в страни, където още не е публикуван романът. В едно френско издание за книгите, много престижно списание, излезе хубава статия в една рубрика „Бестселъри, които още не познаваме“, сподели Леа Коен.

Имам сценарий и за документален, и за игрален филм по „Рафаел“, съобщи още авторката. Документалният филм вече се снима извън България. „Пълнометражен документален филм, предназначен за прожектиране в кината, не по телевизиите.“

Дали фактът, че Коен дели времето си между Швейцария, Испания и България й дава като автор предимството на страничния поглед?

„По-скоро ми дава възможност да глобализирам нещата, тъй като много често се страда от една локална фиксация. Хората смятат, че това, което им се случва, е единствено по рода си в света“, коментира Леа Коен.

Обобщения с философски привкус

Леа Коен признава, че е стигнала до фазата, в която й се иска да може да прави повече обобщения. „Между това, което ни се е случвало, това, което живеем сега и това, което би могло да ни предстои. Това е много интересна тема. Тя има и философска страна, но аз съм си поставяла винаги за цел да не отегчавам читателите с философия.“

Писателката изтъкна, че макар житейският й опит да се разпростира върху много широка територия, то емоционалният й опит е свързан предимно с България. 

„И всичко, което става и е ставало в България, и което ще става в България, за мен продължава да бъде много интересно. И всъщност това, което се опитвам да направя в този нов роман, който писах година и половина, беше тази връзка между миналото и настоящето. Такава осмислена връзка може да представлява предпоставка за това, което ние искаме да правим в бъдещето.“  

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00
Ангелина Славова

Актрисата Ангелина Славова в Деня на Народните будители

В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода.  Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..

публикувано на 01.11.24 в 15:50

Балкански театрален фестивал в Благоевград създава културни мостове

На фона на политическия театър, в който всеки иска да вземе главната роля, в Благоевград днес започва Балкански театрален фестивал, който ще продължи до 7 ноември. Домакините от Драматичен театър "Никола Вапцаров" са направили изключително качествена селекция, като по време на фестивала ще се проведе и традиционната режисьорска борса.  Тази година..

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Деян Ангелов за бокса, театъра и възможността да запазиш самообладание във всеки момент

Деян Ангелов гостува в рубриката "Магията на театъра" . " Раздавай себе си и ще се чувстваш удовлетворен само от това, че се  раздаваш" - т ова са думи на актьора от Народния театър Деян Ангелов. Той е братът близнак на актьора Дарин  Ангелов , който също е гостувал преди много години в предаването. Атрактивна и провокативна Нощ на..

публикувано на 01.11.24 в 13:11
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13