Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият роман на Леа Коен ни връща в 30-те години на XX век

По предишната й книга - "Рафаел", се снима документален филм

Леа Коен
Снимка: БГНЕС

Последната книга на Леа Коен се казва „Жените от кино „Роял“. Романът ще бъде представен премиерно на 3 декември в Театър „Българска армия“ от 18 часа.
     

„Мога да кажа, че този роман ми беше най-интересен за писане. Беше изключително удоволствие самото писане и откриването на нещата около романа. Например за мен беше много интересно как са живеели хомосексуалните двойки, ако е имало такива, в 30-те години, дали са били преследвани. Там открих нещо много интересно – че първият закон срещу хомосексуалните, по подобие на нацистка Германия, е бил гласуван в България през 1936 година... И че този закон е продължил да действа до средата на 50-те години“, разказа авторката в предаването „Графити по въздуха“.

В романа има реални фигури – една от тях е на голям тютюнев магнат от 30-те години. „Това е било българският петрол в онова време, основа до голяма степен на българската икономика“, допълни Коен, която е проучвала много материали за епохата, преди да се потопи в сюжета. Писателката отбеляза, че за нея е интересно да проследи как се е развивало във времето общественото мнение по горещи въпроси като хомосексуализма и насилието над жени и какво се е променило до днес. 

Магията на историческия роман

През септември е излязла на гръцки език предишната книга на Леа Коен - „Рафаел“, която е била представена и на Панаира на книгата в Атина.

„Излязоха веднага доста добри отзиви. Говореше се за магия на историческия роман. „Рафаел“ започна един интензивен международен живот. За него писаха в страни, където още не е публикуван романът. В едно френско издание за книгите, много престижно списание, излезе хубава статия в една рубрика „Бестселъри, които още не познаваме“, сподели Леа Коен.

Имам сценарий и за документален, и за игрален филм по „Рафаел“, съобщи още авторката. Документалният филм вече се снима извън България. „Пълнометражен документален филм, предназначен за прожектиране в кината, не по телевизиите.“

Дали фактът, че Коен дели времето си между Швейцария, Испания и България й дава като автор предимството на страничния поглед?

„По-скоро ми дава възможност да глобализирам нещата, тъй като много често се страда от една локална фиксация. Хората смятат, че това, което им се случва, е единствено по рода си в света“, коментира Леа Коен.

Обобщения с философски привкус

Леа Коен признава, че е стигнала до фазата, в която й се иска да може да прави повече обобщения. „Между това, което ни се е случвало, това, което живеем сега и това, което би могло да ни предстои. Това е много интересна тема. Тя има и философска страна, но аз съм си поставяла винаги за цел да не отегчавам читателите с философия.“

Писателката изтъкна, че макар житейският й опит да се разпростира върху много широка територия, то емоционалният й опит е свързан предимно с България. 

„И всичко, което става и е ставало в България, и което ще става в България, за мен продължава да бъде много интересно. И всъщност това, което се опитвам да направя в този нов роман, който писах година и половина, беше тази връзка между миналото и настоящето. Такава осмислена връзка може да представлява предпоставка за това, което ние искаме да правим в бъдещето.“  

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

В памет на Богомил Спиров

В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..

публикувано на 04.05.25 в 23:30

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13