Сърцето е сложно нещо. Може би най-сложният орган след мозъка, казва д-р Незабравка Чилингирова от софийската болница „Света Екатерина“.
„Вече правят 3D принтиране, правят се такива модели, ние сме използвали такъв модел – там ни интересуваше междукамерната преграда, защото жената имаше повече от два междукамерни дефекта. По този начин ние видяхме как можем да „затворим“ дефекта...“
Но не всеки дефект се „затваря“ и не всяко сърце се оправя, реалист е детският кардиолог.
Най-трудните думи
„Най-трудното решение е било да кажеш на една майка, че ако детето й не бъде трансплантирано, на него не му остава много време за живот“, признава д-р Чилингирова.
Това „не много време“ се съкращава още повече от статистиката - през последните години броят на трансплантациите намалява. „Тази година имаме две трансплантации. Миналата година бяха четири. В момента в чакащата листа за трансплантация на сърце в нашата болница има 42-ма пациенти.“
Годишно д-р Незабравка Чилингирова включва средно по 15 души в листата, трансплантират 3 до 5, а десет не дочакват спасителната процедура.
Недочакалите орган са почти колкото новопостъпилите в листите
„Горе-долу съотношението е равно - между тези, които включваме и тези, които умират, за съжаление.“
Затова без донори не става. За да бъде разбран принципът на донорството, трябва да бъде преодоляно недоверието между лекар и пациент, убедена е д-р Чилингирова. А в момента тя вижда тъкмо обратното – настройване срещу лекарите.
„Разберете, че никой лекар не е станал лекар, за да не си върши работата. Ние сме положили Хипократова клетва. Аз съм дошла тук, за да помагам на хората, а не зада си свърша проформа работата.“
От досега си със студентите тя стига до извода, че повечето биха станали донори, но ако им бъде предложено по подходящия начин - „с уважението, със знанията, с това, че искаме да помогнем на някой друг.“
„Достатъчно донори няма, за всичко. Голяма част от хората, които стават донори, са пациенти на неврологични клиники – след като са изкарали мозъчни кръвоизливи, развили мозъчен оток, оттам – мозъчна смърт“, допълва Незабравка Чилингирова.
По-добра организация при донорски ситуации
Освен доверието на донорите обаче е необходима и по–добра организация за донорството в България, обяснява кардиологът. Защото дори близките на донора да са съгласни, организационни спънки могат да попречат органът да стигне до онзи, който го чака.
Имаме лоша организация на медицинските услуги, изтъква д-р Чилингирова.
„В България донорските ситуации идват от два центъра. Единият е Велико Търново, който осигурява 2/3 от всичките донорски ситуации и Варна. От „Пирогов“ не сме имали нито един донор. Просто означава организация и лоша работа. Нещо по веригата се къса. От София може би сме имали 5 донора за сърце от цялата 20-годишна практика. Нищожно е. Нима в Търново хората по-често умират от мозъчна смърт?“, коментира тя.
Кардиологът Незабравка Чилингирова показва окачената в нейния кабинет снимка, на която четирима мъже показват спечелени медали в спорта, след като са били трансплантирани.
„Винаги съм се възхищавала на духа на тези хора и как не се предават. Защото на нас ни се случват едни такива дребни битовизми, на които ние казваме: няма как да се оправят. Тези хора ни показват какво трябва да бъде отношението към живота.“
Не знаем дали утре няма да зависим от донор
Кардиологът Незабравка Чилингирова има донорска карта. Категорична е, не прави реклама на донорството, но смята темата за важна. Защото никога не се знае кога от коя страна ще попаднеш.
„Ние просто не знаем в коя част от живота ще останем от едната страна на линията. Важно е да знаем, че има ли мозъчна смърт, това означава, че човекът е умрял. Аз знам на мен колко ми е трудно, когато трябва да отида и да кажа на близките, че сме загубили пациент…“
Чуйте целия репортаж в звуковия файл.Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..