Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пещерна политика" или "зелена утопия" е решението на ЕИБ за изкопаемите горива

| обновено на 30.11.19 в 13:04
Снимка: Венета Павлова

"Климатични решения: Пътят към утопия" - така е озаглавена публикация на Европейската инвестиционна банка, в която се анализира трафикът в градовете и се предлагат решения за намаляване на вредните емисии. Доскоро за много банкови експерти да се създаде "климатична банка" също звучеше утопично, но именно базираната в Люксембург институция зададе тон и анонсира амбициозната цел да се превърне в такава. За "критичното" десетилетие от 2021 до 2030 година, в което трябва да бъдат овладeни климатичните промени, банката ще налее един трилион евро за каузата. 

Първата стъпка обаче няма да се отнася до градската среда, а до големите проекти с изкопаеми горива. В края на 2021 година Европейската инвестиционна банка ще прекрати финансирането им. На политическо ниво критиките дойдоха от Русия, чийто президент Владимир Путин определи идеята за намаляване на употребата на природен газ като "странна" и прогнозира, че с такова мислене "човечеството би завършило отново в пещерите". "Пещерна политика" или "зелена утопия" е решението на най-големия публичен кредитор в света?

“Новото решение на Европейската инвестиционна банка може изцяло да промени играта. За мен това е чиста победа за зеленото движение. Спомням си, че само преди година говорихме за лимит от 550 грама въглероден диоксид на произведен киловат електроенергия. Този стандарт беше напълно адаптиран към проектите, финансирани от банката. Сега говорим за много по-малки стойности - 250 грама за произведен киловатчас, което изключва и най-модерните централи, работещи с природен газ”, коментира Никос Манцарис от гръцката неправителствена организация "Зелен тръст".

“Очаквам тази промяна да повлияе и върху националните политики. Ще дам за пример моята родина - Гърция. Вероятно знаете за решението да се откажем от лигнитните въглища до 2028 година. Опасението е, че след като се откажем от лигнитните въглища, ще трябва да изградим заводи за производство на електроенергия чрез природен газ. Надявам се, че това решение на Европейската инвестиционна банка ще замрази тези идеи за нови заводи, работещи с природен газ”, отбеляза той.

В страната обаче има протести срещу затварянето на въглищните централи, а в медиите има и много лични истории. Хората са притеснени от мисълта, че може да се спре с използването на въглища.  

Тревога има и сред сънародниците му, но ние ще отидем на границата между Германия и Холандия, където се намира една от най-големите мини и има чести протести на екоактивисти. Включително през лятото се стигна до сблъсъци.

Въпреки че екодвиженията стават все по-активни, а Европейската инвестиционна банка даде ясен сигнал, че банкирането ще има нови правила в следващите десетилетия, остават съмнения:

„Аз също споделям това опасение. Трябва да разберем, че краят на 2021 година беше компромисен срок. Първоначалната идея беше за 2020 година, което практически означава по-малко от два месеца, но компромисът беше необходим, за да получим съгласието на държави като Германия и Италия, които в началото категорично се противопоставяха на подобна промяна“.

„В идеалния случай ние бихме се надявали, че банката осъзнава, че няма необходимост да чака години, за да осъществи своята "зелена" промяна". За съжаление, това е политическото решение. Не вярвам, че ще се стигне до изключения преди уречения срок. Ако ме питате, това е много добра идея, но има изключително голям политически натиск някои проекти все пак да бъдат финансирани“, допълни Торфин Страйнфорт от базирания в Брюксел Институт за европейски екологични политики. 

От 2022 г. банката ще финансира проекти за газова инфраструктура, само ако разработчиците поемат „конкретни, реалистични ангажименти“ да инжектират нарастващи дялове на нисковъглеродни газове като водород и биогаз в тръбопроводите, обясняват от Люксембург.

„Факт е, че все още ще има кредитиране и на "други" проекти, но то ще бъде предназначено основно за преминаване към "зелено поведение".

47% от европейците се страхуват повече от климатичните промени, отколкото от тероризъм, сочи изследване на Европейската инвестиционна банка. Ще променят ли и другите банки поведението си - например - в частния сектор, според Страйнфорт:

„Частните банки вече се движат в тази посока, въпреки че процесът все още е много бавен. Необходимо е банковият сектор да стане по-прозрачен и да има повече регулации, за да се стимулира "зеленото" поведение на банките“.

Все пак говорим за изцяло нова ера в правенето на бизнес, смята Старйнфорт, но без прекален оптимизъм:

„За Световната банка би било много по-трудно да направи толкова генерална промяна. Тя най-вероятно би се срещнала с натиска на много повече консервативни акционери. Все пак Европейската инвестиционна банка следва политиката на Брюксел, където е много по-лесно да се постигне разбирателство, отколкото на глобално ниво“.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се представя с проекта "Съседите"- мултимедийна и интерактивна инсталация за премълчаните и избледнели..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като "историческа". Граничният спор между двете страни датира още от разпадането на Съветския съюз преди..

публикувано на 19.04.24 в 22:52
Илюстративна снимка - разрушено съоръжение за зърно в Павловка, Украйна, събота, 22 юли 2023 г.

Русия е унищожила складове в Украйна и продукти, предназначени за износ за Азия и Африка

При днешната си ракетна атака срещу черноморското пристанище Пивденни, Русия е унищожила складови съоръжения и земеделски продукти, предназначени за износ за Азия и Африка, съобщиха украинските власти. Пристанището е било поразено с няколко ракети, които предизвикали и пожар. Президентът на Украйна Володимир Зеленски използва случая, за да..

публикувано на 19.04.24 в 22:46

136 конгресмени подкрепиха законопроекта за нов пакет американска помощ за Украйна

Законопроектът за новия пакет американска военна помощ за Украйна в размер на почти 61 милиарда долара получи подкрепата на повечето членове на Камарата на представителите преди утрешното гласуване. Съюзниците в НАТО ще предоставят на Киев още системи за противовъздушна отбрана В хода на процедурно гласуване тази вечер в Камарата на..

публикувано на 19.04.24 в 22:11

Премиерът е уверил посланика на САЩ, че изграждането на VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй" е сред приоритетите на правителството

България и Съединените щати имат ползотворно сътрудничество в общите проекти от взаимен интерес, които ще допринесат за постигане на енергийната сигурност.   Това е становището на премиера Димитър Главчев и посланика на САЩ у нас Кенет Мертен, изразено на среща в Министерския съвет.  Правителствената информационна служба уточнява, че по време на..

публикувано на 19.04.24 в 22:06
Асен Василев

Василев: Сделката с "Боташ" е изключително неизгодна

Има два възможни сценария за България по сделката "Боташ" – да се водят преговори с турската компания, или да се прекрати договорът, ако той противоречи на европейското законодателство. Това заяви Асен Василев в Благоевград, където лидерите на Продължаваме промяната провеждат среща с членове и симпатизанти на партията.  НС реши: Министърът..

публикувано на 19.04.24 в 21:54

Ливански гражданин е върнат принудително от Летище "София" с полет за Истанбул

На 17 април РД ГП "Аерогари" е изпълнила принудителна административна мярка "забрана за влизане и пребиваване на територията на държавите членки на Европейския съюз", наложена със заповед на ДАНС. Мярката е на основание чл. 42з от Закона за чужденците в Република България.  Ливанският гражданин е върнат принудително от Летище София с полет за..

публикувано на 19.04.24 в 21:19