Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С 4,7 млрд. лева ще разполага НЗОК догодина

| обновено на 03.12.19 в 19:20
Снимка: БГНЕС

Парламентът прие окончателно бюджета на Здравната каса. С 4,7 милиарда лева ще разполага Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) догодина, решиха депутатите. Задължителната здравна вноска се запазва на ниво от осем процента.

В края на дебатите народните представители решиха - ако пациент с онкохематологично заболяване е започнал лечението си в детска клиника преди навършване на 18 години, след като вече е пълнолетен, да има право да остане в същата болница и да завърши лечението си с плащане от касата.

До момента лечението след навършването на пълнолетие не беше заплатено от касата.

Д-р Даниела Дариткова от ГЕРБ оттегли свое предложение за механизъм за определяне на цените на скъпоструващи лекарства за редки или социално значими заболявания.

Въпросът ще бъде уреден в друг закон, а докато това се случи, ангажиментът ще е на Касата, допълни Дариткова:

"Смятам, че механизмът за отстъпки трябва да важи за всички по еднакъв начин и тук вече наистина ангажимента на Надзорния съвет на касата и на ръководството оперативно да се въведе механизма по начин, по който да не допускат дефицити на медикаменти за българските пациенти".

Повече пари за лечение на редки болести и за здравен скрининг поискаха депутати от БСП и ДПС в началото на разискванията по бюджета на НЗОК.

Проф. Георги Михайлов от левицата обърна внимание върху редките болести:

"Средствата за лечение на редки болести са изключително финансовоемки. Ние сме поели ангажимент към този кохорта  от пациенти - 75 % от тези пациенти са деца".

Нигяр Джафер от ДПС заяви:

"Ако няма средства, достатъчно отделени по този член, касаещ бюджета на Здравната каса, ние ще търсим средства за скрининг тогава в държавния бюджет. България остава единствената страна в ЕС, която няма национална скринингова програма".

Депутатите продължават обсъждането на бюджета на ДОО

Сред основните промени е осигурителният минимум за земеделските производители. Ресорната комисия в парламента ще определи на 420 лева месечно или 20 лева повече спрямо настоящото ниво, докато кабинетът първоначално настояваше за 610 лева. 

В бюджета на социалното министерство ще има пет милиона лева повече за заплати на социалните работници. Това е една от съществените промени между двете четения на бюджета за Държавното обществено осигуряване.

Депутатите обсъждат увеличаването на минималната пенсия до 250 лв. от 1-ви юли догодина. Общото увеличение за останалите от лятото трябва да бъде 6,7 на сто.

В гласуваните до момента текстове – максималният осигурителен праг да бъде увеличен драстично, настояха от левицата, за да осигурят повече пари за пенсии. Срещу това предложение обаче опонираха и от ГЕРБ, и от ДПС.

Д-р Хасан Адемов каза:

“Не съм убеден ,че със 110 хил. човека ще решим проблемите на Държавното обществено осигуряване. Какво казваме на тях – на вас ви увеличаваме осигурителната тежест затова, че вие сте висококвалифицирани, затова, че сте високообразовани и т.н.“.

За да има повече пари в системата, трябва да има по-добра събираемост на осигуровките, отговори от своя страна Филип Попов от левицата:

“Ако перефразираме министър-председателя, който пита човека – здрасти, наборе, караш ли трактор – човекът му казва - да, ама ако го пита осигуряват ли те, не знам какъв ще бъде отговорът“.

Светлана Ангелова от ГЕРБ припомни какво увеличение на пенсиите е направила левицата, когато е била на власт:

“Тогава много добре си спомням колко пари получиха над пенсиите си хората от третата възраст и как в плик връщаха стотинките на г-жа Масларова“.

Дебатите по второто четене на ДОО се слушат от новоизбрания министър на социалната политика Деница Сачева.

Неизяснен остава въпросът с разпределянето на тежестта на плащанията при отсъствие по болест - между работника, работодателя и държавата, въпреки че именно оттам се очаква да дойдат част от средствата за по-високите минимални пенсии.

Иначе за всички останали ръстът ще е с 6,7 на сто по т.нар. "швейцарско правило".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложение на Чипровски килими

Започва фестивалът на Чипровския килим, представят обичая "Доткавалник"

Обичаят "Доткавалник" ще бъде представен за първи път на традиционния фестивал на Чипровския килим. Фестът стартира днес и ще продължи до неделя. Деветото издание на фестивала на Чипровския килим ще се проведе на площад "Чипровско въстание". Освен че ще има изобилие от изложени Чипровски килими на алеята към историческия хълм, за първи..

публикувано на 26.04.24 в 08:07

Илияна Йотова открива форума "Овластяване на новото поколение"

Първият по рода си глобален доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за социално-емоционалните умения на 15-годишните ученици ще бъде представен днес. Събитието ще бъде излъчено на живо в над 20 държави, членки на ОИСР, взели участие в проучването. То е осъществено в държави от четири континента, а фондацията..

публикувано на 26.04.24 в 08:07
д-р Христо Стоянов

Д-р Христо Стоянов: Необходими са поне 2-3 мандата, за да се успокои системата на здравеопазването

Системата на здравеопазването е една от най-консервативните. Неминуемо е всички бури и катаклизми в политиката да не се отразяват на тази консервативна система . Това заяви в интервю за БНР д-р Христо Стоянов, изпълнителен директор на Университетската болница "Лозенец". Устойчивите практики в системата не са за един мандат. За да има..

публикувано на 26.04.24 в 07:59
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Кабинетът на Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Кабинетът на израелския премиер Бенямин Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници, твърди израелска медия. Американската армия започна да помага за изграждането на временно пристанище край бреговете на ивицата Газа, през което да се доставят повече хуманитарни помощи. Междувременно йеменските бунтовници..

публикувано на 26.04.24 в 07:55
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 07:44
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

Очаква се САЩ да обяви поръчка за оръжия за Украйна за $6 млрд.

Съединените американски щати (САЩ) днес ще бъдат домакин на виртуална среща на донорите на международна помощ за Украйна. Очаква се Вашингтон да обяви нови поръчки на оръжия за Украйна на стойност 6 милиарда долара, заяви американски представител, цитиран от агенция Ройтерс. Йордан Божилов: Русия е готова да ескалира още повече отношенията..

публикувано на 26.04.24 в 07:42

Здравните власти с мерки срещу коклюша. Какви ще са те?

Мерките, които ще предприемат здравните власти срещу разпространението на коклюш у нас, ще бъдат обявени днес.  Една от тях, която беше обсъдена още в началото на седмицата, е временното изтегляне на първата ваксинация срещу заболяването с две седмици по-рано - когато бебето навърши месец и половина. Не се предвиждат ограничения в придвижването..

публикувано на 26.04.24 в 07:36