Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Габровското женско дружество отбелязва 150-годишнината си

И днес наследничките на мисията са посветени на благородни дела

Книжно издание, посветено на 150-та годишнина от основаването на Женското благотворително дружество "Майчина грижа"
Снимка: Велина Махлебашиева
Женското благотворително дружество „Майчина грижа“ в Габрово е създадено преди 150 години. Дейността на организацията е свързана с усилието на представителките на слабия пол да застанат редом с мъжете и да съдействат за издигане на общественото положение на жената през Възраждането.

През 1869 година в страната се създават 14 нови женски благотворителни дружества и габровското „Майчина любов“ (това е първото му име), е сред тези, които залагат на образованието на девойките и равнопоставеност на жената с мъжа. Сред причините, подбудили създаването му,  в писмото на Настоятелството на организацията до габровската община е записано „ниското положение на женския пол и простотата, която ни беше обиколила и мислеше да ни държи доволни дълго време."

"Идеята на създаването на габровското Женско благотворително дружество е така както мъжете се събират да обсъждат въпросите си в читалищата, така и жените да имат една своя организация, чрез която да подпомагат българската жена", каза историкът Даниела Цонева.

На обществената сцена

Днес бихме казали, че в основата на създаването на тези организации е женската еманципация. Историческите факти сочат, че габровските жени излизат на обществената сцена по-рано от основаването на дружеството.

"Българската жена е в сянка. Тя е домакинята. Тя е жената в семейството, която ще отглежда деца. Още 1868 габровските жени надигат глава по един въпрос. В Габрово е назначен турчин, който идва тук със своята бременна жена. По неписани правила - турчин на кон в Габрово не преминава и туркиня в Габрово не е раждала. Именно тогава се чува за първи път гласа на габровката, защитаваща чистотата на българския етнос в Габрово", коментира историкът Даниела Цонева. 

Основните усилия в онова време били насочени към образованието на жените. По повод първата година от създаването си, Женското благотворително дружество в Габрово открива девически пансион за дошлите от други места ученички. От „Майчина грижа“ поемат издръжката на три бедни момичета, с условието те да станат учителки. Сред тях е и Тота Венкова, бъдещата първа жена лекарка в българските земи.

Благородни дела

Дружеството, чийто членове възприемат девиза „Събрали сме се да творим добро“, дарява средства за довършване на сградата на Априловската гимназия, осигурява помощи за пострадалите от турците след разгрома на Априлското въстание, а по време на Руско-турската Освободителна война - и за българските опълченци и руски войни, като обзавежда болница и полага грижи за ранените.

От началото до наше време дейността на дружеството е прекъсвана два пъти, но през активните години усилията са били насочени към образованието, издигане на общественото положение на жената, помощ за нуждаещите се. Особено място в историята на „Майчина грижа“ заема известният габровски индустриалец и щедър благодетел Пенчо Семов. За да се сдобие дружеството със собствен дом, той дарява повече от половината средства за закупуване на сградата на бившето казино „Бузлуджа“. На нейно място в днешния център на града е построен търговски център, след като организацията не успява да си върне одържавената някога собственост.

Наследнички на мисията

В наши дни 35 дами от различни възрасти продължават традицията на благотворителните инициативи в помощ на деца, семейства и възрастни, болни и хора в нужда. те подпомагат даровити момичета и момчета и абитуриентки от Националната Априловска гимназия. Набирането на средства за дейността е все по-трудно, но тенденцията е положителна.

"За нас едно 50-80 лева са доста голяма сума и имаме и благодетели, деца, които са в чужбина, пращат на родителите", отбелязва секретарят на дружеството „Майчина грижа“ Веселина Йонкова.

Последната кампания

Последната голяма дарителска кампания е за набиране на средства за изработка на скулптурна фигура на един от емблематичните от миналото габровци - Александър Керков. Половината от средствата са осигурени, посочва Ганка Шиварова, председател на сдружението през последните 23 години.

"Основател на фанфарната музика в града в различните училища. Голям зевзек, хуморист, който е участвал във вечеринките на "Майчина грижа", които са се провеждали в салона. И един действително човек, който би трябвало да не се забравя. Целия си живот е отдал на това", допълва Ганка Шиварова.

Мястото за поставяне на скулптурната фигура на Александър Керков вече е определено - в градинка край пешеходната улица. Към събраните средства ще бъдат добавени и даренията, направени по време на тържеството, с което "Майчина грижа" отбеляза 150-та годишнина от основаването на дружеството.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05