Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Награждават победителите в националния конкурс "Иновативно предприятие на годината"

Кристина Ескенази: Образованието ни не успява да обучи младите да мислят иновативно

| обновено на 05.12.19 в 14:36

Петнайсетият национален иновационен форум „Иновации и икономически растеж“ ще представи годишния доклад „Иновации.бг 2019“ с преглед на иновационната система и политика на България.

Президентът Румен Радев ще приветства участниците в събитието и в националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“. Форумът се осъществява с подкрепата на Представителството на Европейската комисия у нас.

Докладът „Иновации БГ“ ежегодно анализира състоянието и възможностите за развитие на националната иновационна система. Документът прави оценка на иновационния потенциал на българската икономика и състоянието и възможностите за нейното развитие и отправя препоръки за подобряване на обществената политика по отношение на иновациите, като отчита специфичната икономическа, политическа и институционална рамка, в която се развива иновационната система.

По традиция по време на събитието се провежда и церемонията по награждаването на победителите от националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“.

Високите технологии се развиват много бързо, което понякога ни сварва доста неподготвени чисто законово, коментира пред БНР Кристина Ескенази – председател на УС на „Биотехнологичния и здравен клъстер“ – България. Според нея нашето образование не успява да се справи с предизвикателствата да обучи младите да мислят иновативно, предприемачески и да търсят приложение на знанията си. Освен това и университетите нямат правила, с които да стимулират студентите да развиват собствена научно-изследователска дейност. Тя смята, че учебните програми трябва да се променят.

“България е в графата „скромен иноватор“, което ние по всякакъв начин се опитваме да променим. Има няколко основни елемента и предизвикателства за 2020 г. пред нас. Едно от тях е връзката между бизнеса и академията, която години наред е нарушена, но има добри сигнали за това, че все повече започват да се мислят възможности за създаване на правила, с които академията, освен да работи с бизнеса, но и да създава самата тя много хубаво ноу хау, което в редица университети е доказало своята полезност. Започнали сме диалога и с академията и с държавните институции, и с бизнеса и се надяваме, че това е добра предпоставка да можем да вдигнем нивото на иновациите в България и да ги популяризираме“, коментира Кристина Ескенази в предаването „Преди всички“.

„Това, което можем да направим с бизнеса, академията и институциите, е да инициираме стимулиращи програми, ориентирани конкретно към привличане на инвестиции във високите технологии“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради ново кръгово кръстовище едноседмичен протест във Велико Търново

Търговци и живеещи на булевард "България" във Велико Търново започнаха едноседмичен протест. Недоволството на хората е срещу отнетите паркоместа и лошата организация на движение около новото кръгово кръстовище. Участъкът е към изхода за София, връзката с два квартала и е един от най-натоварените за движение във Велико Търново. Булевардът беше..

публикувано на 24.04.24 в 08:42

Идва ли краят на БДЖ? Пазарът за пътнически превози се отваря и за други оператори

За периода 2021-2023 г. БДЖ отчита 23% ръст на разходите. От 2012 г. до 2024-та пък има едва 1,8% ръст в цената на билетите . Това обясни пред БНР д-р Людмил Иванов, експерт по цифровизация и управление в железопътния транспорт. Той определи предстоящото вдигане на цените на пътническия жп превоз с 20% като неизбежно и наложително,..

публикувано на 24.04.24 в 08:32
Спасители работят на мястото на нощна атака с дрон срещу жилищна сграда в Харков, 4 април 2024 г.

Нов руски ракетен обстрел в Харков

Тази нощ източният украински град Харков отново беше подложен на руски ракетен обстрел. Чули са се силни експлозии, има двама леко ранени при счупването на стъкла на четири жилищни сгради, съобщи кметът Игор Терехов. А в руската Смоленска област е избухнал пожар в горивни складове и енергийни съоръжения. Губернаторът Василий Анохин обвини..

публикувано на 24.04.24 в 08:17
Ярослав Димитров

РИК - Плевен се готви за изборите

РИК в 15 МИР – Плевен започна своята работа по организацията и подготовката на изборите на 9 юни. Очакваме близо 400 секционни комисии да има на територията на област Плевен, каза пред БНР председателят на РИК Ярослав Димитров. "Имаме притеснения в посока дали няма да има колизии във връзка с работата в сериозен обем на машините,..

публикувано на 24.04.24 в 08:01

Студенти правят симулация на парламентарен вот, учат се на политика

Студенти от организацията "България на младите" правят симулация на парламентарен вот. Миналата година те демонстрираха интерактивен модел за пресъздаване на държавната власт, озаглавен "Модел Република България", като пресъздадоха и водене на преговори за съставяне на правителство. "Модел Република България" - младежи създават правителство в..

публикувано на 24.04.24 в 07:53
Еврокомисарят по управлението на кризи Янез Ленарчич

Еврокомисар зове за възстановяване на финансирането на Агенцията на ООН за бежанците

Еврокомисарят по управлението на кризи Янез Ленарчич призова за възстановяване на финансирането за Агенцията на ООН за бежанците. "Предвид хуманитарната катастрофа, финансирането на агенцията е застраховка живот за палестинските бежанци", написа Ленарчич в социалната мрежа "Х". Съединените щати обаче искат "да видят реален напредък" преди..

публикувано на 24.04.24 в 07:48

Депутатите гласуват промени в Закона за българите, живеещи в чужбина и ГПК

С окончателно приемане на промени в Закона за българите, живеещи извън България, ще започнат работа депутатите. На второ четене влизат и промени в Гражданско-процесуалния и в Наказателния кодекс. Съвет по координация на политиките за българите, извън Република България, ще организира работата на структурите на изпълнителната власт за..

публикувано на 24.04.24 в 07:34