Когато става дума за обществени медии и смисъла от тяхното съществуване, често поглеждаме към добрите примери във Великобритания, Франция и Германия, където Би Би Си, Ер Еф И, А Ер Де и Цет Де Еф са в основата на медийния плурализъм.
„За развитите демократични общества обществените медии са ценна, извоювана придобивка“, казва в интервю за "Хоризонт" Щефан Детйен, главен редактор на общественото германско Дойчландрадио, който беше в София по покана на фондация "Конрад Аденауер".
"В едно функциониращо демократично общество обществените медии са гарант за независима, но и качествена журналистика. Имам предвид професионализъм, критичност, спазване на дистанция от политиците, обективност, справедливо отразяване на събитията, разнообразие в темите. Става дума и за „тайните“ в нашия занаят - как осмислям, проверявам и обработвам различните източници на информация, което е в пряка зависимост от моята информираност и компетентност. Това е все по-важно в нашия свят, който става все по-сложен и по-комплексен, а ние трябва да го обясняваме на нашите слушатели и зрители", коментира Щефан Детйен.
Какво е значението на модела на финансиране на обществените медии, които трябва да изпълняват тази важна задача? Колко голяма е опасността при чисто държавно финансиране през бюджета, какъвто е случаят в България, но и в други страни в Европа, те да се превърнат в говорител на управляващите?
"Обществените медии могат да бъдат манипулирани - тази опасност съществува. Те могат да бъдат инструментализирани и всъщност са лесна плячка. В този смисъл много важно е законодателството, юридическата основа, на която стъпват обществените медии. Именно така се слагат бариери пред политическото влияние върху тях. Политиците носят отговорност за обществените медии, защото те са неразделна част от демократичното общество и негова основна ценност, защото защитават интересите на обществото.
В същото време политиците трябва да гарантират достатъчно добро финансиране за обществените медии, без това да води до зависимост от управляващите. Защото най-важното е, че обществените медии са придобивка на обществото, а не добавка към управляващите".
На теория това е така, но в България съвсем не всички са убедени, че съществуването и финансирането на обществените медии е в техен интерес. Как може да се убедят хората, че например трябва да се въведат такси за обществените медии, защото това е за тяхно добро?
"Това става все по-трудно, и до голяма степен ние, журналистите, трябва да докажем, че работим в услуга на цялото общество. А това е възможно само като спазваме онези принципи в нашата работа, за които вече стана дума. Само така можем да спечелим доверието на нашата публика. Само така можем да убедим публиката, че правдивата, достоверната информация е ценност, за която си струва да се бориш.
В същото време знаем - говоря и за моето Дойчландрадио - че особено днес имаме растяща нужда от точно такава достоверна информация, защото живеем в един много динамичен и сложен свят. Задачата на обществените медии е да задоволим тази нужда и да обясним процесите в този сложен свят. В същото време за мен това е и шанс да убедим обществото в смисъла на съществуването на силни и стабилни обществени медии".
Конкуренцията ни е силна, особено в лицето на социалните мрежи. Младите хора се информират изключително и само в мрежата, не винаги от достоверни източници. Къде е мястото на обществените медии в тази медийна среда?
"Социалните мрежи предлагат нова форма и нови формати на комуникация. Но и те могат да се разглеждат като шанс за обществените медии. В Дойчландрадио, например, дълги монотематични предавания и репортажи, които излъчваме в ефир само вечер, когато по принцип почти не се слуша радио, в социалните мрежи се слушат изключително много. Говоря за подкаст на задълбочени анализи, които човек може да слуша, когато има време, когато иска, а не в определения час на ефирното излъчване. Вече дори продуцираме специално за подкаст в интернет, защото се оказа, че имаме публика за този вид радио.
Това са хора, които търсят специализирана информация, аналитични предавания и сериозни коментари на различни събития. Тези слушатели са готови да отделят 20-30 минути, или цял час, за да чуят достоверна, задълбочена и компетентна информация по дадена тема".
Интервюто на Весела Владкова с Щефан Детйен в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..
Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..
Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...
Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите? Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..
МВР ще представи план за действие срещу разпространението на вейп устройства (за пушене на течност) с опасни вещества, съобщи вътрешният министър Даниел Митов по повод свикването за 18 февруари на Консултативния съвет по национална сигурност при президента заради разпространението на наркотични и упойващи субстанции сред подрастващите...
Европа трябва да се готви за мита от САЩ, щом президентът Доналд Тръмп обеща, че и за Европа ще има мита, то неминуемо това съвсем скоро ще се случи . Това каза пред БНР икономистът и университетски преподавател Стоян Панчев от ЕКИП. " Третирането на Европа ще бъде като към Мексико и Канада, не като към Китай . От Европа ще се искат разни неща, ще..