Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марк Шанахан: Може би Макрон ще наложи преразглеждане на бъдещата цел на НАТО

Френският президент Еманюел Макрон в Лондон.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През седмицата в околностите на Лондон лидерите на 29-те страни-членки на НАТО се събраха да отбележат 70-тата годишнина на военния блок. Както отбелязаха някои политически наблюдатели : „Това беше една странна среща“. Срещата бе аранжирана така, че да демонстрира единството на страните-членки, но всъщност проличаха доста пукнатини в отношенията между водещи лидери, някои дори на лична основа.

Професор Марк Шанахан, ръководител на отдела за политика и международни отношения в университета в Рединг, даде интервю за БНР в което изказа мнение за бъдещето на НАТО, как Доналд Тръмп и Еманюел Макрон гледат на това бъдеще и дали НАТО е в „мозъчна смърт

Реален ли е оптимизмът на Столтенберг за „светло бъдеще“ пред НАТО

„Бъдещето на НАТО със сигурност е различно. НАТО бе учредено след Втората световна война като крепостна стена срещу съветската експанзия на Запад към Европа. Организацията е много важна за Съединените щати и те са основата на изграждането на блока. Той е обратната страна на плана „Маршал“, военната страна, която върви редом до икономическата помощ на плана „Маршал“- военната. Целта бе ясна, когато бяха 12-те основополагащи страни - да държат съветската мечка в нейната бърлога. И това продължи до края на Студената война. С разширяването на НАТО и включването на страни от Югоизточна Европа и бившите балтийски републики пак можеше да се приеме, че Русия задължително е единствения враг. Но сега НАТО се опитва да се ангажира и в други части на света. Реалната заплаха днес може би подължава да е Русия, но по-скоро като киберзаплаха, отколкото като физическа заплаха. Но ето сега идва Китай с неговата икономическа, военна и експанзионистична политика. А ако приемаш Китай като потенциална заплаха това означава и промяна на НАТО - защо съществува и какво защитава. Ако НАТО съществува, за да защитава западноевропейския стил на демокрация, то блокът определено има бъдеще. Доколко това бъдеще е светло зависи от това дали организацията ще остане обединена.

Докато Тръмп е на власт в Америка, а той не обича многонационалните организации, той не обича и не се чувства комфортно с многостранни споразумения и е много по-доволен да сключва двустранни споразумения, то за НАТО има заплаха. Тръмп може и да го няма по това време догодина, но може и да остане на власт още четири години, но който и да го замени може и да не гледа към Европа и да разчита на европейците за запазване на светвония мир, а да се насочи към Азия. Вече наблюдаваме по-малък интерес от Америка към Европа и по-голям към Азия. Американците може би виждат други начини да се държи Китай под контрол, ако това изобщо е възможно, отколкото да използват за целта организация, която е на 70 години.

След завръщането си в Америка Доналд Тръмп заплаши със санкции държавите, които не покрият критериите да заделят 2% от своя БВП за отбрана. Може ли това да се случи

„Тръмп винаги ще говори пред местната му аудитория. Независимо с кой говори и за какво, това, което има значение за него е да отправи ясно послание у дома към хората в средна Америка, които той иска да излязат и да гласуват за него. Така че той ще вдига много шум, понякога агресивен шум, към страни като Франция, дори Германия и много други страни в Европа, които не са заделили тези 2 процента. Дали той ще се опита да наложи санкции? Кой знае, може би ще поразмисли или някой ще му каже: „Ние, всъщност, имаме нужда от тези отношения с Франция. Имама наистина нужда от добри отношения с Германия.

Тръмп заплашва неговите приятели за последните три години. Заплашва ги, докато в същото време се опитва да омайва традиционни врегове. Стои близо до турците, стои близо до Путин. Той не е сложна личност, но е труден за разгадаване понякога, защото преминава от една идея към друга без очевидна стратегия. Трудно е да си близък с Путин и в същото време да изискваш от страни като България да заделя 2 процента от брутния вътрешен продукт за отбрана. Не е изненада, че страните, които заделиха тези суми са балтийските държави и тези в Югоизточна Европа, които са по-близо до Русия, отколкото западноевропейците“.

Как изглежда бъдещето на Доналд Тръмп

„Обвинителният акт за импийчмънт на Доналд Тръмп ще бъде внесен в Камарата на представителите. Знаем това, Нанси Пелоси го каза вече. Камарата е доминирана от неговите политически врагове от Демократическата партия. Те ще докарат процедурата до Сената. Изслушванията в Сената могат да бъдат наистина много интересни. Републиканците все още контролират Сената и ще трябва да видим какви сериозни доказателства ще бъдат представени, че Доналд Тръмп е използвал отношенита с Украйна и политически лостове за доставки на оръжия за украинците. Колко от всичко това е било използвано за негови лични политически облаги.

Ако доказателствата са 100% ясни, тогава стената на републиканците в Сената ще се срути и той може да бъде признат за виновен. Той може да стане едва третият американски президент жертва на импийчмънт, но нито един от предишните не е бил признат за виновен след дело в Сената. Вероятността Тръмп да бъде признат за виновен е реална. Ще зависи от това дали неговите републикански приятели ще решат да останат лоялни на президента или лоялни на партията, или лоялни дори на американската нация“.

Развитията в Сирия и Близкия изток не са ли „бомба със закъснител“ в сложните НАТО-вски отношения

„Това е основната причина за крехкото състояние на НАТО. Турция е много важен член на блока. Тя осигурява традиционно голяма подкрепа на НАТО след 50-те години по близкоизточните граници на организацията. Тук сега назряват големите конфликти. Ердоган приема руски военни системи. Американците се оттеглят, допускайки ефективно хегемония на руснаците в Западния Близък изток през примирението на Турция.

НАТО е изложен на риск. Наблюдава се ерозия на чувството за единство. А Русия е страхотна, когато става дума за дестабилизиране. Това е, което иска да прави. Тя няма мощта да навлезе и да покори Европа със сила, но може да постигне това с дестабилизиране. Да, аналогията „бомба със закъснител“ е много добра. Тя може да избухне по всяко време през следващите три години като голям регионален конфликт.

Доколко е уместен коментарът на френския президент, че НАТО е в „мозъчна смърт

„НАТО продължава да живее сякаш има физически враг в лицето на съветската мечка. Съветска Русия изчезна преди доста време. Русия, като дестабилизираща сила в геополитиката, продължава обаче да е налице. Доказателство са нейните действия в Сирия, които изправиха Турция срещу НАТО. „Мозъчна смърт“ може би не е точно казано. Но при нуждата от значително прегрупиране и определяне каква ще е бъдещата цел на НАТО - абсолютно добре казано. И може би Макрон е силата, която ще галванизира това необходимо бързо и решително преразглеждане на концепцията какво трябва да представлява НАТО в бъдеще“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Таксите за автомагистралите в Сърбия се повишават от 10 юли

Таксите за автомагистралите в Сърбия се повишават от 10 юли, съобщава БТА.  Правителство даде зелена светлина на новия ценоразпис на държавната компания "Путеви Сърбие".  Цената за ползване на магистралата от Белград до Цариброд вече ще бъде 1670 динара или около 14 евро, а за магистралата Белград - Ниш - близо 10 евро. В Сърбия днес беше дадено..

публикувано на 06.07.24 в 20:47

Интензивен трафик на част от граничните пунктове

Интензивен е трафикът на част от граничните пунктове на границите ни с Гърция, Турция, Румъния и Сърбия, съобщават от "Гранична полиция".  На "Кулата" трафикът е интензивен в посока България. През пунктовете "Маказа", "Златоград" и "Ивайловград" могат да преминават само леки коли и микробуси.  Интензивен трафик на леки автомобили в посока България има..

публикувано на 06.07.24 в 20:40

Национален протест на мигранти - работници в италианския град Латина

В италианския град Латина се проведе национален протест на мигрантите – работници, в голямата си част работещи на черно. Той бе организиран от най-големия синдикат "Италианска генерална конфедерация на труда" ( CGIL). Присъстваха и представители на опозицията. Демонстрацията се проведе под лозунга "Спиране на система за правене на бизнес,..

публикувано на 06.07.24 в 20:36

13 загинали при израелски удар срещу училище в Газа

Най-малко 13 души са загинали при израелски удар срещу училище в Газа, в което са приютени разселени палестинци в Ал Нусейрат в централната част на Газа, съобщава Ройтерс, позовавайки се на официална местна информационна агенция. Израелските военни съобщиха, че проверяват информацията. Атаката идва, след като по-рано палестинското ислямистко движение..

публикувано на 06.07.24 в 20:22

Домашен арест за жена от Монтана, издирвана за предполагаемо съучастие в трафик на хора

Окръжен съд-Монтана постанови "домашен арест" на жена от Монтана, издирвана от гръцките власти за предполагаемо съучастие в трафик на хора. Окръжен съд-Монтана отказа искането на Окръжна прокуратура за вземане на най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" на В. Й. А. от Монтана, като взе по-лека - "домашен арест"...

публикувано на 06.07.24 в 20:16

4 хиляди участници в международния фолклорен конкурс "Пауталия-2024" в Кюстендил

Около 4 хидяли индивидуални изпълнитеил и групи участват в международния фолклорен хестивал "Пауталия-2024",чието 18-о издание ще продължи и утре на две сцени - на сцена "Олга Борисова" до площад "Велбъжд" и в читалище "Пробуда-1961" в Кюстендил.  За пръв път участва и група от Швейцария, която представя обработен български фолклор...

публикувано на 06.07.24 в 20:05

Гръцките власти търсят причината за увеличените нещастни случаи в морските спортове

Гръцките власти търсят причината за увеличените нещастни случаи при туристи, упражняващи различни морски спортове. Променят условията за наемане на морски съдове. "Морето не е опасно, опасно е поведението на хората, когато влизат в него", това е любимият израз на гръцките моряци. Тази година от началото на сезона зачестиха тежките случаи на..

публикувано на 06.07.24 в 19:58