Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Границата на България с Турция във фокуса на модерен проект за охрана

Изследователски проект ще анализира възможностите за комбиниране на различни технологии за охрана на външните граници на ЕС срещу нелегални мигранти, съобщават австрийски медии. Система от камери, радари, датчици за движение, електромагнитни сензори и микрофони може да е от помощ на граничните власти при охраната на граници в труднодостъпни местности. Границата между България и Турция е във фокуса на проекта, а първата тестова фаза трябва да бъде проведена в началото на 2021 г.

Проектът се ръководи от Австрийския технологичен институт, а в него участват граничните власти на България, Финландия, Литва и Полша.

Първото ниво на новата система включва наблюдение с конвенционална техника, като камери и различни датчици, които отчитат движение. На следващо ниво патрулите ще могат да засичат мобилни телефони на нелегалните мигранти. Граничната бразда ще се наблюдава от височина до 20 км със сателит. При засичане на хора дрон ще обследва района, а на следващо ниво засичането на нелегалното преминаване на границата ще се засича от инфрачервени камери. Залавянето на нарушителите ще се извършва от граничните патрули.

Изследователите, които работят по проекта, наричат идеята си „система на системите“. Всички данни от различните методи на наблюдение ще се обработват и анализират в координационен център. Според учените „системата на системите“ ще позволи неограничено наблюдение на границата, независимо от метеорологичните условия.

Проектът ще продължи 42 месеца и се финансира от програмата „Хоризонт 2020“ на ЕС. Общият бюджет на проекта възлиза на над 8 милиона евро. България е избрана за фокусна страна за пилотния проект. След провеждане на тестовете системата трябва да се използва и за наблюдение на сухопътната граница между Гърция и Турция. Следващи тестове са предвидени по сухопътната граница на Финландия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на

Партията на Найджъл Фарадж е с най-голяма подкрепа, сочи социологическо проучване

"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващия резултат от последното социологическо проучване на "YouGov".  "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..

публикувано на 04.02.25 в 01:30
Доналд Тръмп

Тръмп отлага митата за Канада и Мексикo

Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава.  Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..

публикувано на 04.02.25 в 01:14

КЗП е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..

публикувано на 03.02.25 в 21:47
Кирил Петков

Кирил Петков настоя за 100% връщане на машинния вот

Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..

публикувано на 03.02.25 в 21:42
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вдясно) и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Брюксел, 3 февруари 2025

Генералният секретар на НАТО: Конфликтът не е само между Украйна и Русия

Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...

публикувано на 03.02.25 в 21:19
Фридрих Мерц на откриването на конгреса на ХДС - Берлин, 3 февруари 2025

В Берлин започна извънредният конгрес на ХДС

Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите?  Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..

публикувано на 03.02.25 в 20:33
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте: За Запада е най-добре да остане единен

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..

публикувано на 03.02.25 в 20:16