55 на сто от българите не са доволни от начина, по който работи демокрацията в страната ни, но също така 59 на сто от сънародниците ни смятат членството в ЕС за нещо добро. Това сочат данни от проучването „Парламентарен барометър“ за тази година, осъществено от Европейския парламент.
Макар повече от половината българи да са недоволни от демокрацията у нас, над половината са удовлетворени от начина, по който тя функционира в ЕС, показва проучването.
Евроскептиците или тези, които смятат, че членството на страната ни в общността е нещо лошо, са едва 9 на сто, като 32 на сто го определят като нито добро, нито лошо. Най-силна е подкрепата му сред младежите на възраст между 15 и 24 години - 67 на сто или с 3 на сто повече, отколкото запитаните от всички страни-членки. Като основни дейности, по които според сънародниците ни трябва да работи Европейският парламент, те посочват на първо място борбата със социалната изолация и бедността и веднага след това с равен брой гласове създаването на правилните условия за икономически растеж и инвестиции и подобряването на правата на потребителите и качеството и достъпа до здравни услуги.
Малко повече от 1/3 от запитаните българи спрямо другите граждани от ЕС са на мнение, че приоритет на Европарламента трябва да бъде борбата с промените в климата, което е и приоритет на комисията Фон дер Лайен.
Като основни проблеми, свързани с промените в околната среда, сънародниците ни посочват на първо място замърсяването на въздуха и след това на реките, езерата и подпочвените води. Най-голяма част от запитаните българи са на мнение, че Европейският парламент трябва приоритетно да защитава солидарността между страните-членки, човешките права в световен мащаб и свободата на словото.
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..