Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Етнографския музей в Пловдив възстановяват занаятите

Занаятчиите в Пловдив отбелязват деня на своя покровител Св. Спиридон
Снимка: Кремена Данева, БНР

В Пловдив, с шествие под съпровода на гайда и тъпан и с тържествена литургия в катедралния храм „Света Богородица“ занаятчиите ще отбележат деня на своя покровител Св. Спиридон. Празникът ще започне от двора на Етнографския музей, където периодично майсторите излагат своите произведения.

В миналото традиционният еснафски празник е обединявал всички жители на града. Главите действащи лица били майсторите и семействата им, чието пъстро шествие се е отправяло първо в храма. В църквата носели хляб и варено жито за здравето на всички живи и в памет на починалите майстори.

"След това следвал един много интересен ритуал, защото всяка година еснафът е приемал нови майстори или на чираците, които са ставали калфи, се раздавало майсторското звание. Главният майстор - остабашията, връчва майсторското звание, тупва ги зад врата и казва "да станеш като мен", сиреч да се издигнеш, защото всеки, който бъде приет в еснаф е трябвало задължително да спазва много строги закони", обясни уредникът в Етнографския музей в Пловдив Грозделина Георгиева.

"И след това, след като се раздадат всички майсторски звания и се произведат новите майстори и им се препаше поясът през рамо, за да се знае, че те са вече въведени, следва най-хубавата част - угощението или зияфета. Всички еснафи са събирали пари от всички новоприети и стари майстори и се вземало общо жертвено животно, мъжко. Прави се курбан и се раздава за здраве".

Еснафът е бил много стройна организация, с много изисквания и строга дисциплина и освобождавал нарушителите:

"Това значи, че е обречен на глад, защото, не дай си Боже, някой да посегне, да открадне, да излъже, да наруши авторитета на еснафската организация, той няма място там". 

Занаятчийството, занаятите и еснафите са били най-масовата прослойка.

"Те се замогват, от края на 18 век, и те започват да променят историята, защото имат вече самосъзнание, имат самочувствие, пътуват по света, търгуват. Всъщност това е периодът, в който се заражда националното самосъзнание".

Преди 20 години екипът на Етнографския музей в Пловдив решил да възстанови традициите. Увеличен е интересът към занаятите. Има млади хора, които решават да тръгнат по този път.

"Всяка година при нас се раздават майсторски свидетелства на минимум 8-9 човека. Тази година са 11, което също е много радостно и всички се събират тук. Може да видим на място една сплотена общност, наистина. Те са като едно братство и това е едно най-хубавите неща. Помагат си, независимо че са от различни видове занаяти. Те наистина са като една цялостна общност. От 1999 година в нашия музей правим възстановка на този еснафски празник- Свети Спиридон -  мисля, че това е една много хубава традиция, защото знаем, че Пловдив е един от най-силните занаятчийски центрове от Възраждането. Сега те си го чакат с удоволствие", допълни Георгиева.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22