Премиерът Бойко Борисов заяви, че страната ни обмисля заедно с други държави членки завеждането на колективно дело в Съда на ЕС по временното споразумение по пакет "Мобилност". То бе постигнато вчера между Съвета, Европейската комисия и Европейския парламент.
В рамките на приетите снощи заключения от европейските лидери за Зеления пакт и постигането на климатичен неутралитет до 2050-та година, Борисов подчерта, че дискусията по темата не е приключила.
"Ние в момента сме се съсредоточили в "зелената сделка" с едната ръка, а с другата хиляди тежкотоварни машини и ще ги пуснеме да пътуват нагоре-надолу по Европа. Шофьорите им - ще кажат със самолети или с автомобили - но това пак ще натовари самите транспортни артерии и въздуха. Пак са вредни емисии! Въобще, дискусията по тази тема нито е приключила, нито ние ще дадем да приключи. И затова ще заведем дело".
По неговите думи от една страна ЕС се стреми да намали замърсяването на околната среда, а същевременно приема правила, които ще доведат до повече вредни газове с изискването камионите и техните водачи да се връщат често в държавата, където са регистрирани. Дискусията по тази тема нито е приключила, нито ще дадем така да приключи, затова ще заведем дело, каза Борисов. Той отбеляза, че западноевропейските държави, които най-много държат на новите правила, са прехвърлили замърсяващото си производство в Азия.
"Има още доста детайли, които трябва да се изяснят по пакета, защото много от страните, които настояват за приемането му в този вид са аутсорсвали вредните си производства в страни като Китай или Виетнам", отбеляза Борисов и подчерта, че дебатът ще продължи в Европейския парламент.
Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология: "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..
70 работници и служители в плевенската общинска фирма "Паркстрой" останаха без заплати. Причината е, че Общината спря плащането по сключен взаимен договор. Кметът д-р Валентин Христов обясни: "Поставен в ситуацията да работи с управител, който Общинският съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Общината избира предвидената в..
Министърът на енергетиката Жечо Станков е разпоредил извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй" след сигнал в прокуратурата и ДАНС за съмнения за злоупотреби и финансови нарушения. Проверката ще бъде извършена от експерти от енергийното министерство и от Българския енергиен холдинг.
От април тази година лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета. Това съобщи здравният министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Хиляди са жалбите срещу решения на ТЕЛК, а 25 хиляди души чакат освидетелстване от комисиите, стана ясно по време на заседанието. Комисията по здравеопазване..
Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси. Това заяви пред БНР Георги Вулджев, Експертен клуб за икономика и политика. "Видимо еврозоната е посоката на проектобюджета за 2025 година. Тази цел, вместо да доведе до фискално дисциплиниране, доведе до точно обратното – основната цел на всеки, който е на власт,..
Служители на сектор "Противодействие на икономическата престъпност" към ОДМВР – Ловеч разкриха схема за източване на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Злоупотребата е за над 880 000 лева. Разследването е започнало след получена информация, че в медицински център с филиали в Ловеч и Луковит се отчитат прегледи и лечение на пациенти, които..
Гражданите, които възнамеряват да пътуват до или в рамките на Гръцката република, да вземат предвид общонационалната стачка на 28 февруари, препоръчва Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница. Особено внимание се обръща на пътуващите с морски транспорт да следят за възможни допълнителни промени в графиците на корабните..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..