Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Стърджън: Борис Джонсън няма мандат да изведе Шотландия от ЕС

Никола Стърджън, първи премиер на Шотландия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерът на британската Консервативната партия Борис Джонсън получи разрешение от кралицата в Бъкингамския дворец да сформира правителство след извоюватата убедителна победа в извънредните общи избори. Триумфът на Борис Джонсън обаче бе помрачен от нов призив на Шотландия за независимост.

Джонсън проведе малко по-дълга от обичайното среща с кралицата при такива поводи. Той вече разполага с разрешение да състави правителство на мнозинството на консерваторите. Очаква се Камарата на общините с новите депутати да поднови работата си във вторник с традиционната за случая реч на кралицата при откриване на нова парламентарна сесия.

Консерваторите несъмнено постигнаха историческа победа, техните най-големи врагове – лейбъристите – са сразени, но въпреки голямото мнозинство бъдещето все още не изглежда съвсем светло, защото на хоризонта се появи нов проблем. Шотландската национална партия спечели също убедителна победа в Шотландия, а това дава повод на нейния лидер Никола Стърджън да поднови претенциите за независимост. Ето какво послание отправи тя към Джонсън от Единбург:

„Господин премиер, нека да съм пределно ясна. Това не е просто искане, което отправям аз или Шотландската национална партия. Това е право на шотландския народ. А вие, като лидер на победена партия в Шотландия, нямате право да заставате на нашия път“.

Шотландските националисти спечелиха 48 места в Камарата на общините – с 13 повече от изборите през 2017 година. По думите на Стърджън, те охвърлиха Брекзит на референдума през 2016 година, на общите избори през 2017 година и на последните избори вчера.

Стърджън също така призова за трансфер на по-големи правомощия на шотландския парламент, за да може Шотландия да реши сама да проведе втори референдум за независимост. Тя отбеляза, че две точки остават решаващи за Шотландия: провеждане на втори референдум за независимост и оставане на в ЕС. Първият министър подчерта:

"Ще защитя Шотландия от това, което се страхувам, че ще бъде дълбоко вредно правителство на торите" и добави, че консерваторите на Борис Джонсън нямат мнозинство в Шотландия, въпреки че са спечелили изборите в Обединеното кралство.

Според Стърджън сега Шотландия трябва да реши бъдещето си и отбеляза, че нейната администрация в Единбург ще повдигне този важен въпрос още през следващата седмица, за да има пълни законови правомощия за свикване на нов референдум за независимост.

Шотландската национална партия успя да се представи по-добре на вчерашните избори в Обединеното кралство, като увеличи броя на местата си в британския парламент до 48 или с 14 повече от предишния парламентарен вот.

Британският премиер Борис Джонсън се противопоставя на провеждането на поредния референдум за независимостта на Шотландия, след като страната гласува да остане в Обединеното кралство при гласуване през 2014 година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна

"Ако си спомняте, големият въпрос, който поставих още в началото на войната в Украйна, е да не се допуска въвличането на България в нея. Днес на фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност този въпрос е още по-актуален. Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е..

публикувано на 18.02.25 в 12:17
Министър-председателят Росен Желязков

Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена

Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена. Тя ще трябва да бъде обсъдена и одобрена на заседанието на Съвета за съвместно управление, което ще се проведе след Консултативния съвет при президента по-късно днес. Част от партньорите в управленското мнозинство все още не са запознати със съдържанието й, научи БНР от свои..

публикувано на 18.02.25 в 12:08

Снегорин се обърна в канавка във Врачанско

Снегорин се обърна в канавка на общинския път между врачанските села Чирен и Девене, съобщиха пътуващи в района, който е почистен и проходим при зимни условия. 80 снегорина са по републиканската пътна мрежа в област Враца от вчера, когато започна снеговалежа и се влоши зимната обстановка. Републиканските пътища са..

публикувано на 18.02.25 в 11:57

Младежи от 50 държави очакват своя стаж в Бундестага

Всяка година германският Бундестаг дава до 120 стипендии на млади висшисти от 50 държави, включително България. Целта на Международната парламентарна стипендия на германския Бундестаг (IPS) е да предостави на участниците възможност да се запознаят отблизо с демократичните процеси и парламентарната система на Федерална република Германия ...

публикувано на 18.02.25 в 11:52

Тримесечните доходи на член от домакинството нарастват до 3371 лв., а разходите - до 3033 лв.

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в..

публикувано на 18.02.25 в 11:42
Хакан Фидан

Турция и Сърбия са готови да бъдат домакини на мирни преговори между Украйна и Русия

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан заяви по време на интервю за турския телевизионен канал "ТРТ Уърлд", че страната е готова не само да участва, но и да е домакин на мирни преговори между Украйна и Русия, съобщава електронното издание на в."Биргюн". "В един идеален свят бихме се радвали да видим запазената териториална цялост..

публикувано на 18.02.25 в 11:37

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп

Мъж е със спукан череп, след като е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин. Това съобщиха от ОД на МВР – София. Инцидентът е станал вчера сутринта. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Пострадалият е настанен в болница със спукан в основата череп.

публикувано на 18.02.25 в 11:18