Най-дългите разговори за климата, организирани от ООН в Мадрид, приключиха с компромис, но решения се очакват в края на следващата година.
След две седмици обсъждания и допълнителни два дни за разговори изтощените представители на близо 200 държави постигнаха съгласие по основния въпрос- да се ограничи замърсяването с въглеродни емисии.
Двигател на тази договореност е Европейският съюз, подкрепен от държави от Африка и Латинска Америка.
До следващата конференция за климата, която ще се проведе в Глазгоу в края на 2020 година, всички страни трябва да представят ревизирана версия на ангажиментите си към намаляване на замърсяването и действията за опазването на околната среда.
Обобщението направи министърът на околната среда на Чили и председател на Конференцията в Мадрид Каролина Шмит:
“Трудно е, но си заслужава. Надявам се, че целият усилен труд, който хвърлихме през последните две седмици, си струва“.
На този етап около 80 държави са ограничили замърсяването.
Но при най-големите замърсители - САЩ, Бразилия, Индия и Китай досега не се отбелязва промяна в намеренията.
Гутериш изрази разочарованието си
“Международната общност пропусна възможността да покаже по-големи амбиции за смекчаване на климатичната криза“ - с тези думи генералният секретар на ООН Антонио Гутериш изрази разочарованието си от международната конференция за климата в Мадрид.
Двуседмичният форум с участието на близо 200 държави приключи днес без конкретни ангажименти за по-скорошно орязване на парниковите емисии.
Според източници на агенция Ройтерс основната причина за провала е била съпротивата на водещи замърсители като Съединените щати, Китай, Бразилия и Австралия.
В Хърватия се провежда бойкот на магазините и бензиностанциите заради високите цени, съобщават местни медии. Протестът бе организиран в група в социалните мрежи от потребителска организация, но бе подкрепен от асоциации за защита на потребителите, профсъюзи, политически партии и дори от министъра на икономиката. Хърватските граждани бяха призовани да..
Иновациите, научните изследвания и технологиите са в основата за развитие на конкурентоспособна европейска икономика, е заявил президентът Румен Радев по време на срещата си с европейския комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева, която е на посещение у нас, съобщават от президентския пресцентър...
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов официално представи кандидатурата си за председател на БСП и приоритетите за развитие на партията. Гуцанов получи подкрепата на Георги Първанов - президент на България от 2002 до 2012 г. Крайно време е да се сложи край на вътрешните противоречия в БСП, време е за обединение, каза Борислав..
В "Разговор с вас" напипахме точно това, от което радиото не бива да отстъпва – новината на деня, силата на новината и предимството да бъдеш пръв. Предаването беше своеобразна фабрика за репортери и школа да водещи. Това сподели един от емблематичните гласове на БНР, водещата Божана Димитрова в интервю пред Националното радио за..
Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) повече няма да публикува в платформата "Х". "Смятаме, че тя вече не отговаря на комуникационните ни нужди", посочват от там. От агенцията уточняват, че за да се избегнат опитите за присвояване на акаунта и заради запазване на възможността за слушане на разговори, свързани с общественото здраве и това на..
27 000 лева ще осигури Общината в Кюстендил за възстановяване на осветлението в 20-киломеровия участък от пътя Кюстендил – село Ябълково, където преди близо месец стана ПТП с коне и загина 18-годишно момиче. Осветлението в този участък не работи от 1985 г. и това също е предпоставка за ПТП, коментират експерти. До края на следващата..
Масовото намаляване на населението след началото на войната в Украйна е огромно, като почти половината от гражданите живеят в чужбина. Сега правителството в Киев започна кампания за завръщането им, като се обръща първо към бежанците в Германия. Чрез така наречените "Unity Hubs" (Центрове за единство) ще бъдат предлагани както възможности за..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..