Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Събраха в клипове слабо познати габровски шеги

Черно-бели клипове в ретро стил онагледяват над 50 вицове и анекдоти

Новата порция филмирани габровски шеги бе представена в Музей "Дом на хумора и сатирата".
Снимка: http://www.humorhouse.bg/

Малко познати габровски шеги и истории за днешните шегаджии бяха филмирани и предстои да бъдат разпространени чрез социалните платформи. Компилацията "Зодия габровец" е продължение на разпространените преди година черно-бели клипове на познати габровски шеги. И този път идеята е да се популяризира специфичният местен хумор.

Анекдоти за пестеливия балканджия, позабравени или малко познати, вицове за съвременния габровец и случки от битието му са обединени от създателите на филмираните вицове под заглавието „Зодия габровец“. Заснетите в няколко клипа 67 габровски шеги бяха представени пред публика в Музей "Дом на хумора и сатирата". Ще ги прожектират и в местните културни институции, като ще бъдат добавени субтитри и на чужди езици.

Професионални актьори са участвали в разиграването на историите, част от които са извадени измежду кориците на старите книги.

"На село, в старата къща, в старата библиотека намерих една много хубава книжка, много старо издание, в която бяха описани - на Христо Проданов, има много хубави. Те са житейски ситуации и събития, които са се случили с реални габровци, от там имаме една-две идеи", обясни пред "Хоризонт" Мирослава Иванова.

Разпространяването на смешни случки, в които главният герой е почтеният, но пресметлив и пестелив габровец, датира още от 18-19 век. Затова и клиповете са черно-бели в ретро стил, разказа Емил Михов, който избира визията, режисира и заснема сцените.

"Имам усещането, че излъчвам стари ленти и когато тези стари ленти се излъчват пред нова публика, някак си имам чувството, че историята оживява. Това ми е стил - да изглежда все едно прожектираме със стария прожекционен апарат, който трака и върти старата лента. И можем да я покажем на новата публика, която не знае какво е това", допълни Михов.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05