Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи Световен форум за бежанците в Женева

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Женева се открива първият по рода си Световен форум за бежанците, а целта му ще е да намери нов подход за справяне с мигрантската криза в света.

70 милиона души по цял свят са напуснали дома си заради война, конфликт или преследване, сочат данните към края на 2018-та. Повечето остават в родните си държави, но около 25 милиона са прекосили граница. Държавата, в която се намират най-много мигранти, е Турция - 3 милиона и половина души.

Домакини на форума са Швейцария и Върховния комисариат за бежанците към ООН, а първата по рода си среща е спонсорирана от Турция, Етиопия, Коста Рика и Германия. Доминик Хайд от Върховния комисариат за бежанците.

Това е исторически момент. Едно от ключовите ни послания е, че всяко действие и всеки човек има значение. Събираме заедно бежанци, гражданското общество, ООН и частния сектор да търсят решение, каза Доминик Хайд от УНИЦЕФ.

Целта на тридневния форум ще е да се търсят начини за поделяне на отговорността, за реални решения за презаселване, за осигуряване на образование и намиране на работа на мигрантите. Сирийските бежанци в Турция ще бъдат в центъра на дискусии.

В Женева пристигна и турският президент Реджеп Ердоган, който обеща да върне 1 милион сирийци обратно в Северна Сирия. Очаква се Ердоган да поднови исканията за по-голяма международна подкрепа и да повтори заплахата си, че ще позволи на милионите сирийци да тръгнат към Европа. От ООН очакват стотици обещания от правителства, организации и частния бизнес за отпускане на пари, техническа и материална подкрепа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Офицер от резерва Станчо Станчев за битките край Кърджали през 1878 година

Неизвестни факти от руските военни архиви сочат, че през 1878 година Кърджали е освободен след тежко сражение, разказва за БНР Станчо Станчев, полковник от резерва и преподавател във Военна академия, той се занимава професионално с история.  "В него са пленени 53 оръдия на турската армия. Досега се смяташе, че руската войска само е преминала през..

публикувано на 02.03.25 в 11:16
Протест и национална стачка в Гърция по повод 2-годишнината от тежката жп катастрофа, 28 февруари 2025 г.

Гърция: Опозицията настоява за оставка на правителството

Гръцката опозиция призовава премиера Кириакос Мицотакис да подаде оставка. В сряда социалистите от ПАСОК внасят в парламента вот на недоверие на правителството след разкритията и съмненията, че са укрити улики за причините за железопътната катастрофа с 57 жертви отпреди две години. Днес лидерът на лявата партия СИРИЗА – Сократис Фамелос,..

публикувано на 02.03.25 в 11:03
Валентин Тончев

Валентин Тончев: Пеевски упражнява търговия с влияние през бюджета

Моделът "Кой" продължава да се утвърждава . Имаме силни съмнения, че Делян Пеевски упражнява натиск и търговия с влияние през бюджета на страната .  Това заяви пред БНР депутатът от ПГ на ДПС-ДПС Валентин Тончев, заместник-председател на Движението за права и свободи на Ахмед Доган. "Това, за което влязохме в това управленско мнозинство, на..

публикувано на 02.03.25 в 10:58
Радан Кънев

Радан Кънев: Няма желание в правителството ПВУ да бъде спасен

"Въпросът не е дали има шанс да спасим парите по ПВУ, а дали има желание. В сегашните решения на правителството на Росен Желязков аз не виждам желание планът да бъде спасен, а виждам желание провалът му да бъде прехвърлен на някой в миналото . Типична партизанска политическа линия, изключително несериозна и безотговорна в сегашния момент. Без..

публикувано на 02.03.25 в 10:53
Снимката е илюстративна

Баба Марта в българското училище в Барселона

С редица дейности децата и родителите в Българското неделно училище в Барселона отбелязаха 1 март . Най-малките посрещнаха Баба Марта и след като я поздравиха със стихотворения и песни, получиха от нея мартеници за здраве и късмет. "Баба Марта бързала, мартенички вързала: морави, зелени, бели и червени." Децата от..

публикувано на 02.03.25 в 10:41
Председателят на ЕНП Манфред Вебер

Манфред Вебер: Европа е сама, трябва да се въоръжаваме самостоятелно

Председателят на най-голямата политическа група в Европейския парламент - Европейската народна партия (ЕНП), Манфред Вебер призова за бързи решения за формирането на независима отбранителна политика на Европа след словесния сблъсък между президентите на САЩ и Украйна - Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, в Белия дом в петък, предаде ДПА. "Ако..

публикувано на 02.03.25 в 10:27
Жечо Станков

Жечо Станков: И при либерализация сметките за ток на домакинствата няма да се повишат

Ако направим неизпълнимите реформи, заложени в ПВУ, ще се стигне до дълбоко бъркане в джоба на българските граждани, което ние няма да позволим. Това заяви пред БНР министърът на енергетиката Жечо Станков и добави, че правителството се е насочило към опцията за " предоговарянето им по начин, по който да не навредят на националния ни интерес, но и..

публикувано на 02.03.25 в 10:19