Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква беше 2019-а за икономиката

Снимка: АП

Бизнесът дава добра оценка за икономическата среда

Българският бизнес е повече оптимист в очакванията си за 2020 година, въпреки предпазливите прогнози за глобалната икономика. Повече от 60% от българските мениджъри очакват подобряване на бизнес климата, а 40 на сто имат намерението да назначават персонал, при 140 000 незаети работни места, но и недостиг на квалифицирана работна сила. Данните са от „Европейско икономическо проучване 2020” на ЕВРОПАЛАТИ, в което България участва с повече от 550 компании. 

Бизнесът е по-малко притеснен от престъпността, сивата икономика и регулациите, но затруднен в достъпа до кредитиране и правосъдие.

Оптимизмът идва предимно от състоянието на вътрешния пазар, въпреки че голяма част от производството вижда перспектива и в износа, казва председателят на Търговско-промишлената палата, Цветан Симеонов.

Бюджет без дефицит

Правителството засега успява да разсее предчувствието за евентуална криза като залага на бюджет без дефицит, но и без излишни разходи. Планира растеж от 3,5% и ръст на бюджетните заплати и на пенсиите.

Министърът на икономиката Емил Караниколов сподели данни на статистиката за износа през първата половина на годината - в размер на 27 млрд. лв. - и за сравнение посочи 2008-а с рекордния износ от 30 млрд. лв.:

За да потвърди икономическия ръст, премиерът Бойко Борисов обяви, че никога през последните години инвеститорският интерес към страната ни не е бил толкова голям и, че е принуден да връща инвеститори заради липсата на подходяща инфраструктура. Той посочи като пример индустриална зона "Божурище".

"Няколко огромни инвеститори искат да влязат тук, но не мога да си го позволя, защото трафикът ще стане такъв, че просто ще блокираме. Така че асфалтът дали се яде, не се ли яде, със сигурност създава милиардни инвестиции и хиляди работни места".

Завръщане на младите българи от чужбина

Вероятно подобряващата се икономическа среда роди и все още слабо открояваща се, но все по-ясно развиваща се тенденция за връщане на млади българи от чужбина. Те се връщат, привлечени и от ръста на заплатите в частния сектор, особено в сферата на високите технологии, обяви заместник-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова по време на най-големия кариерен форум за млади българи с опит и образование в чужбина. "Кариерен кошер":

Изоставаме в сферата на иновациите

Ръст в търговско-икономическите отношения отчетоха американският, австрийският, германският бизнес в България. Германски фирми инвестираха в най-високотехнологични производства у нас, а холандско проучване подреди страната ни на първо място в Европа по процент на стартиращи компании в сферата на изкуствения интелект. Повече от 15% са стартъпите в сектора, което съдейства за индустриалната автоматизация: 

Същевременно, според български експерти, страната ни силно изостава в сферата на иновациите. 

Обзор на Наталия Ганчовска можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при..

публикувано на 26.04.24 в 19:15
Йенс Столтенберг

Столтенберг призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта си за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова от Берлин другите съюзници в Алианска да последват примера на Германия и да увеличат помощта си за Украйна. "Германия е най-големият европейски донор на военна помощ за Украйна. Вие току-що решихте да изпратите трета система "Пейтриът" на Украйна и аз силно вярвам, че другите съюзници трябва да..

публикувано на 26.04.24 в 19:11

МС одобри над 195 млн. лв. допълнителни разходи за различни ведомства

Правителството одобри общо над 195 милиона лева допълнителни разходи за различни ведомства.  От пресслужбата на Министерския съвет посочват, че целта е преодоляване на разликите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации и увеличаване на заплатите.  Близо 2 500 000 лева получава Националния статистически институт, над 4 милиона лева -..

публикувано на 26.04.24 в 19:04

Шестима нови областни управители

Правителството освободи областните управители на Ловеч, Русе, Силистра, Сливен, София и Софийска област и назначи нови на тяхно място. Стефан Арсов, който беше заместник областен управител на област София-град е назначен за областен управител.  Силвия Арнаутска, експерт по "образование и здравеопазване" в община Ихтиман, е назначена за..

публикувано на 26.04.24 в 18:58

Русия засилва бомбардировките по жп инфраструктурата на Украйна в подготовка за офанзива

Русия засилва бомбардировките по железопътната инфраструктура на Украйна в подготовка за голяма офанзива, твърди източник от украинските служби пред агенция Франс прес.  На въздушни удари днес бяха подложени и разположените до руската граница области Харков и Суми.  Песков: Русия ще разшири "буферната зона" в Украйна, ако САЩ доставят на Киев..

публикувано на 26.04.24 в 18:07

"Хамас" отхвърли призива на 18 държави да освободи израелските заложници

Палестинската групировка "Хамас" разкритикува вчерашния призив на 18 държави, сред които САЩ, Великобритания, Германия, Испания, Полша и България, да освободи всички заложници, държани от групировката в Газа вече повече от 200 дни като начин да се сложи край на кризата в палестинския анклав. В изявлението на групировката се посочва, че..

публикувано на 26.04.24 в 17:53
Доц. Атанас Мангъров

Доц. Атанас Мангъров: В това положение сме, защото новата ваксина срещу коклюш е краткотрайна

Пресилено е обявяването на епидемия от коклюш, защото не се е покрил нито един от критериите. Причината да сме в това положение е, че новата ваксина не е лоша, с по-малки странични действия , но е краткотрайна - за 4-5 години.  Това коментира доц. д-р Атанас Мангъров, специалист по инфекциозни болести и педиатър, в интервю пред БНР...

публикувано на 26.04.24 в 17:51