Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Арабаджиев: Излизаме на протест срещу силовото налагане на тол системата

| обновено на 07.01.20 в 17:10
Йордан Арабаджиев
Снимка: БГНЕС

„Не сме против тол системата, но сме против обхвата ѝ. Не сме съгласни с правене на политика на инат, с несъобразяване с аргументите, които се поставят в един диалог“. Това поясни пред БНР Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи броени дни преди националния протест на превозвачите „срещу несправедливите обхвати и цени на тол системата и срещу опасностите от нерегламентираните превози на пътници“.

В предаването „Преди всички“ Арабаджиев подчерта:

„Не чухме солиден аргумент, който да почива на реална база какво точно ще се случи, освен едно - че трябва да се съберат n на брой пари. Ние сме против силовото налагане на тази система... Предложихме реалистични цени на тарифата. Предложихме и след първата година от въвеждането на тол таксите да се направи анализ и ако това, което е събрано като средства, не кореспондира с това, което е трябвало да се събере, тогава плавно да се увеличават цените“.

Йордан Арабаджиев увери, че диалогът на превозвачите с Министерството на регионалното развитие и благоустройството е приключил.

По време на протеста на 13 януари автобусите ще спрат да превозват пътници, ще спре и зареждането на търговски вериги:

„Има изключително напрежение сред превозвачите. Хората са недоволни и им дойде до гуша от такъв тип комуникация с това министерство“.

Представители на различни браншови организации в транспортния сектор - автобусни и товарни превозвачи, както и представители на таксиметровия бизнес поискаха оставката на министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова заради несправедливите, според тях, тарифи и обхват на тол системата. Превозвачите поискаха и криминализиране на нерегламентираните превози. На 13-и януари транспортните услуги на стоки и хора ще преустановят в цялата страна.

Над 3000 автобуса и 2000 камиона в повече от 60 града ще преустановят превозите на хора и стоки на 13-и януари, за когато е обявена националната транспортна стачка. В 10 от по-големите градове ще има ефективни протестни действия, предупредиха превозвачите. Причината - държавата не се е съгласила с нито едно от предложенията на бизнеса по отношение обхвата и тарифите на тол системата. Затова 10 браншови организации в транспортния сектор поискаха оставката на регионалния министър Петя Аврамова.

Васил Пиронков от Сдружението на автобусните превозвачи заяви, че превозвачите се чувстват излъгани от държавата.

Приетият обхват на тол системата е 6050 километра, а тарифите са между 4 и 7 стотинки на километър в зависимост от вида на транспортното средство. Тези параметри ще доведат до непоносимо за фирмите и за потребителите увеличение на транспортните услуги и на цените на стоките, каза Йордан Арабаджиев.

На 13-и януари в десет града на страната ще бъдат разположени камиони, автобуси и таксита.

Магдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи каза още, че липсва цялостна национална политика по отношение на транспортния сектор.

Към автобусите ще се присъединят и над 200 камиона, допълни Йордан Арабаджиев.

Друга причина за протеста на превозвачите представляват нерегламентираните превози, за които от бранша от години настояват да бъдат инкриминирани. Към това искане се присъединяват и таксиметровите фирми, които също ще подкрепят протеста, каза Райна Петрова от Националния таксиметров синдикат.

Според Георги Петърнейчев - председател на Българската асоциация за международни превози и пътища, при товарния транспорт има на места 16 пъти завишаване, а за автобусите от 4 до 12 пъти. 

"Няма в света второкласен път, за който да се плаща, а в България има и то не малко. Пътища, които са дори без асфалн, а са ги определили да плащаме тол такси", каза той.

Интервюто с Йордан Арабаджиев можете да чуете в звуковия файл.

Репортажи на Добромир Цветков в предаванията "12+3" и "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

От звуковия файл можете да чуете и интервюта на Людмила Железова с Магдалена Милтенова и Георги Петърнейчев в предаването "Нещо повече".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Не изключвам динамика в коалиционната формула

Не изключвам динамика в коалиционната формула, но има предпоставки за 4-годишен мандат . Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов, като добави: " Има всички предпоставки да видим коалиционно парламентарно управление , което, ако се държи по европейски стандарт, и управлява държавата прозрачно, почтено, ефективно..

публикувано на 02.02.25 в 11:32

Гръцките фермери продължават с блокадите

Продължава напрежението сред гръцките фермери от област Еврос поради несигурност за необходимата вода от България. Блокадите на пътища за кратко продължават и днес. Фермерите от област Еврос настояват за спешна среща с аграрния министър, както и с министъра на енергетиката и водите. Проблемът е голям, защото ако не се сключи и продължи..

публикувано на 02.02.25 в 11:25

МФ събира от държавните структури и общините информация, необходима за бюджета

Финансовото министерство съобщи, че спешно събира от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. Стойността на дефицита е един от  критериите за приемане на страната в еврозоната Министърът на финансите Теменужка Петкова..

публикувано на 02.02.25 в 11:17
Константин Проданов

Константин Проданов: 3% дефицит стана норма и предпоставихме занапред определени разходи

Искам да видя политики и конкретни цели в бюджета за 2025 г., а не раздаване на пари на калпак. ДДС-отстъпки за някои сектори,  енергийни помощи на бизнеси, които нямат нужда и бизнес моделът им не зависи от енергийния сектор, не трябва, не можем да похарчим пари, които нямаме. Ако продължим така излиза, че плащаме пари на себе си, които..

публикувано на 02.02.25 в 10:49
Руслан Стефанов и Еленко Божков

Експерти: Притеснително е, че най-голямата компания в България още е в ръцете на Русия

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел . Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и  Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:19

Седмица на обвинения във финансов хаос и спорове за дупката в бюджета

Представяме ви звуковата картина на основните събития от седмицата, белязана от обвинения за финансов хаос, за саботажи и спорове кой смята правилно и кой е виновен за дупката в бюджета. По-малко от две седмици има правителството на Росен Желязков, за да внесе ревизиран свой проект за държавния бюджет за тази година. Острите политическите..

публикувано на 02.02.25 в 10:05

Петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от ЕК за въвеждането на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас.  "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 09:09