Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чирпанско село търси съмишленици за строеж на малък параклис

Мястото е свързано с много легенди, откупен е терен, трябват още средства

Снимка: БГНЕС

Повече от десет години инициативен комитет от чирпанско село се опитва да възроди свято място с построяването на малък православен параклис.

Местните обмислят това да се случи в местността Голямата черква, на километър и половина от село Стоян Заимово, на място, където е имало седем черковища и манастири.

В отворено писмо до медиите от църковно настоятелство "Св. Пантелеймон" потърсиха помощ и съдействие за изграждането на храма. 

Кампанията започнаха деца и старци

Идеята за построяване на храм е по-стара, но кампанията за набиране на средства е от 10 години, обясни в предаването "Преди всички" Златка Колева от настоятелството.

„Най-важното за мен е, наистина това е чудодейна история - че кампанията започнаха деца и старци. Много символично. Сякаш децата ни насочиха да се обърнем към духовното. Петокласници организираха кампания, която нарекоха урок по любов и всеки ден събираха по 30 стотинки. Децата събраха 30 лева. Ето това е трогателно. И пенсионерските клубове.“

За изминалите десет години убедили общината в Чирпан да предостави терен за строеж, а църковното настоятелство закупило земята.

„Построяването на храма в тази местност не е някакво случайно хрумване, а почива на реални факти от историята на Чирпанския край. Това е една красива история, в която легенди и факти се преплитат“, допълни Златка Колева.

Не една свята обител

Изследванията сочат, че по тези места е имало няколко черкви и манастири. Един от хълмовете се нарича Св. Илия.

„За който легендата разказва, че преди да е грабнат на небето, Св. Илия спрял на този хълм. Имало манастир, в който монасите живеели много аскетично и не всеки можел да стигне до там. Първо човек трябвало да се прости с ближните си, защото морето започвало да гърми и да трещи. Мястото е открито чрез видение на местен овчар от селото, а археолозите по-късно потвърждават, фактите съвпадат с това видение – там е открит зид от средновековен манастир.“

В тези десет години трябваше да убедим общинската администрация, че това е важно за развитието на региона, тъй като сме наследници на древна история, подчерта Златка Колева.

Даровете на духа

„От друга страна темата за нас има духовен аспект. Построяването на този параклис за нас е обръщане към даровете на духа. Тъй като легендата разказва, че в голямата черква е живял бял гълъб (всъщност това е Божията благодат), който посрещал и изпращал хората. Но гълъбът отлетял, когато хората отстъпили от Бога.“

Според Колева хора, които изобщо не се познават, от страната и чужбина са дарили „от нямането си“ за издигането на бъдещия храм. 

Проектът е оценен на 30 хиляди лева. До момента са събрали 10 699 лева. Сметката е дарителска и няма такси за дарения.

Кампанията върви основно през Фейсбук. Движи я художничка от Малта с чирпански корени, дарила неколкократно за каузата.

Още за каузата слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05