Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чирпанско село търси съмишленици за строеж на малък параклис

Мястото е свързано с много легенди, откупен е терен, трябват още средства

Снимка: БГНЕС

Повече от десет години инициативен комитет от чирпанско село се опитва да възроди свято място с построяването на малък православен параклис.

Местните обмислят това да се случи в местността Голямата черква, на километър и половина от село Стоян Заимово, на място, където е имало седем черковища и манастири.

В отворено писмо до медиите от църковно настоятелство "Св. Пантелеймон" потърсиха помощ и съдействие за изграждането на храма. 

Кампанията започнаха деца и старци

Идеята за построяване на храм е по-стара, но кампанията за набиране на средства е от 10 години, обясни в предаването "Преди всички" Златка Колева от настоятелството.

„Най-важното за мен е, наистина това е чудодейна история - че кампанията започнаха деца и старци. Много символично. Сякаш децата ни насочиха да се обърнем към духовното. Петокласници организираха кампания, която нарекоха урок по любов и всеки ден събираха по 30 стотинки. Децата събраха 30 лева. Ето това е трогателно. И пенсионерските клубове.“

За изминалите десет години убедили общината в Чирпан да предостави терен за строеж, а църковното настоятелство закупило земята.

„Построяването на храма в тази местност не е някакво случайно хрумване, а почива на реални факти от историята на Чирпанския край. Това е една красива история, в която легенди и факти се преплитат“, допълни Златка Колева.

Не една свята обител

Изследванията сочат, че по тези места е имало няколко черкви и манастири. Един от хълмовете се нарича Св. Илия.

„За който легендата разказва, че преди да е грабнат на небето, Св. Илия спрял на този хълм. Имало манастир, в който монасите живеели много аскетично и не всеки можел да стигне до там. Първо човек трябвало да се прости с ближните си, защото морето започвало да гърми и да трещи. Мястото е открито чрез видение на местен овчар от селото, а археолозите по-късно потвърждават, фактите съвпадат с това видение – там е открит зид от средновековен манастир.“

В тези десет години трябваше да убедим общинската администрация, че това е важно за развитието на региона, тъй като сме наследници на древна история, подчерта Златка Колева.

Даровете на духа

„От друга страна темата за нас има духовен аспект. Построяването на този параклис за нас е обръщане към даровете на духа. Тъй като легендата разказва, че в голямата черква е живял бял гълъб (всъщност това е Божията благодат), който посрещал и изпращал хората. Но гълъбът отлетял, когато хората отстъпили от Бога.“

Според Колева хора, които изобщо не се познават, от страната и чужбина са дарили „от нямането си“ за издигането на бъдещия храм. 

Проектът е оценен на 30 хиляди лева. До момента са събрали 10 699 лева. Сметката е дарителска и няма такси за дарения.

Кампанията върви основно през Фейсбук. Движи я художничка от Малта с чирпански корени, дарила неколкократно за каузата.

Още за каузата слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03
Николай Илчевски

Николай Илчевски разказва житието на селския кмет в роман

" Житието на кмета, който е описан, е сборно. Аз съм наблюдавал много кметове, които познавам . Много практични казуси са събрани в книгата. Персонажът е един кмет, но опитът е по-мащабен, национален". Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски, който представи предпремиерно романа си "Д/Гневник на селския кмет". "Кметът е избран от народа, а се..

публикувано на 06.05.24 в 15:02

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31