Местните обмислят това да се случи в местността Голямата черква, на километър и половина от село Стоян Заимово, на място, където е имало седем черковища и манастири.
В отворено писмо до медиите от църковно настоятелство "Св. Пантелеймон" потърсиха помощ и съдействие за изграждането на храма.
Кампанията започнаха деца и старци
Идеята за построяване на храм е по-стара, но кампанията за набиране на средства е от 10 години, обясни в предаването "Преди всички" Златка Колева от настоятелството.
„Най-важното за мен е, наистина това е чудодейна история - че кампанията започнаха деца и старци. Много символично. Сякаш децата ни насочиха да се обърнем към духовното. Петокласници организираха кампания, която нарекоха урок по любов и всеки ден събираха по 30 стотинки. Децата събраха 30 лева. Ето това е трогателно. И пенсионерските клубове.“
За изминалите десет години убедили общината в Чирпан да предостави терен за строеж, а църковното настоятелство закупило земята.
„Построяването на храма в тази местност не е някакво случайно хрумване, а почива на реални факти от историята на Чирпанския край. Това е една красива история, в която легенди и факти се преплитат“, допълни Златка Колева.
Не една свята обител
Изследванията сочат, че по тези места е имало няколко черкви и манастири. Един от хълмовете се нарича Св. Илия.
„За който легендата разказва, че преди да е грабнат на небето, Св. Илия спрял на този хълм. Имало манастир, в който монасите живеели много аскетично и не всеки можел да стигне до там. Първо човек трябвало да се прости с ближните си, защото морето започвало да гърми и да трещи. Мястото е открито чрез видение на местен овчар от селото, а археолозите по-късно потвърждават, фактите съвпадат с това видение – там е открит зид от средновековен манастир.“
В тези десет години трябваше да убедим общинската администрация, че това е важно за развитието на региона, тъй като сме наследници на древна история, подчерта Златка Колева.
Даровете на духа
„От друга страна темата за нас има духовен аспект. Построяването на този параклис за нас е обръщане към даровете на духа. Тъй като легендата разказва, че в голямата черква е живял бял гълъб (всъщност това е Божията благодат), който посрещал и изпращал хората. Но гълъбът отлетял, когато хората отстъпили от Бога.“
Според Колева хора, които изобщо не се познават, от страната и чужбина са дарили „от нямането си“ за издигането на бъдещия храм.
Проектът е оценен на 30 хиляди лева. До момента са събрали 10 699 лева. Сметката е дарителска и няма такси за дарения.
Кампанията върви основно през Фейсбук. Движи я художничка от Малта с чирпански корени, дарила неколкократно за каузата.
Още за каузата слушайте в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..