Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха „Турски поток“

| обновено на 08.01.20 в 17:26
Премиерът Бойко Борисов, президентът на Русия Владимир Путин, на Турция - Реджеп Ердоган и на - Сърбия Александър Вучич на тържествената церемония.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

С церемония в Истанбул официално беше открит газопроводът "Турски поток".

"Въпреки изострянето на международните отношения Русия и Турция показват друг пример", заяви руският президент Владимир Путин. 

От своя страна турският му колега Реджеп Ердоган заяви, че Турция няма да позволи различията да навредят на общите интереси.

Проектът е исторически и завършва в най-кратки срокове. Около това мнение се обединиха в изказванията си руският и турският президент и енергийните министри на двете страни. 

Русия и Турция ще изпълнят множество други взаимно изгодни проекти в енергетиката и в други сфери, заяви Владимир Путин. Въпреки всички усилия за създаване на трудности, сътрудничеството между Анкара и Москва се развива във всички области, отбеляза руският държавен глава. 

Турция се стреми към намаляване на напрежението в региона, коментира от своя страна турският лидер изострянето на отношенията между Иран и САЩ.

По думите на Реджеп Ердоган нито един проект в източното Средиземноморие не е възможен без Турция.

За днешната церемония руският президент пристигна от Дамаск, където се срещна със сирийския си колега Башар Асад.

Конгресният център в Истанбул, където се състоя тържественото откриване, се нарича Златният рог или Халич.

След церемонията Реджеп Ердоган ще подари на Владимир Путин издание с над 100 000 документи от Османските архиви. Предвидена е и среща между турския държавен глава и премиера Бойко Борисов. Очаква се Ердоган и Путин да обсъдят ситуацията в Близкия Изток, Иран и Либия.

Първото трасе на газопровода, чиято лента се реже днес, е дълго 1100 километра и то доставя газ за турските потребители. Продължението на Турски поток - "Балкански поток" - е дълго 474 километра в България, продължава към Сърбия, а оттам към Унгария и евентуално Централна Европа. Сухопътният участък на територията на Турция от терминала в Къйъкьой до границата с България е с дължина 142 км.

Проектът "Турски поток" свързва директно Руската федерация с газотранспортната мрежа на Турция. Дължината на морския участък на е 930 км през Черно море – от Анапа в Русия до Къйъкьой в Турция. Максималната дълбочина на тръбите е до 2200 м във водите на Черно море, припомня правителствената пресслужба.  Морският участък на този проект е най-голямата система, полагана на такава дълбочина – 2200 м. Капацитетът на двете тръби, които ще достигнат до сухопътния участък, е 31,5 милиарда кубически метра природен газ на годишна база. От приемния терминал при Къйъкьой в Турция една от двете подземни тръби на сушата се свързва със съществуващата газопреносна система на Република Турция при Люлебургаз. Другата тръба продължава през територията на Турция до границата с Република България. 

Още по темата можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър: Мащабна реформа на изборното законодателство

Кипър предприема мащабна реформа на изборното законодателство. Днес в парламента започва обсъждането на обширен пакет от 60 законопроекта и предложения за промени. Целта е новата правна рамка да бъде въведена преди парламентарните избори през месец май догодина. Гласуване по пощата, ограничаване на броя мандати на депутатите, намаляване на..

публикувано на 06.02.25 в 09:32

Предложение: Такситата с по две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище София

По минимум две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище София поискаха от Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи. От асоциацията изпратиха писмо до "СОФ Кънект" – операторът на столичния аеропорт, и до медиите. "Решението за ограничаване на достъпа до Терминал 2 до десет минути е правилна и..

публикувано на 06.02.25 в 09:27

Мобилни полицейски екипи започват срещи с жителите на област Монтана

Мобилни полицейски екипи започват срещи с жителите на област Монтана от днес. Първите две села, които ще бъдат посетени, са Долна и Горна Вереница. Полицаите ще посетят до края на февруари жителите на 8 малки населени места на територията на областта. В състава на мобилните екипи влизат служители от криминална, икономическа, охранителна и..

публикувано на 06.02.25 в 08:32
Община Петрич

Общинарите в Петрич решават за повишаване на капацитета за пренос на газ от Гърция към България

На редовно заседание общинските съветници в Петрич ще разгледат предложение за повишаване на капацитета за пренос на природен газ от Гърция за България. Точката е включена в предварително обявения дневен ред на 12-ото редовно заседание. Сесията е насрочена за 13:30 часа, предаде БТА.  Кметът на община Петрич Димитър Бръчков предлага общинските..

публикувано на 06.02.25 в 08:26

Откриват 22-то Международното изложение "Пчеларство - Плевен 2025"

В Плевен днес се открива 22-то Международното изложение-договаряне "Пчеларство - Плевен 2025". Форумът продължава до 9 февруари и се провежда по повод деня на свети Харалампи – покровител на меда и пчеларите, който се отбелязва на 10 февруари. В изложението тази година ще участват над 100 фирми, пчелари и организации от близо 20 държави..

публикувано на 06.02.25 в 08:21
Доброслав Димитров

20% от БВП, но не са в НСТС – защо не включиха индустриите от технологичната икономика?

Индустриите от технологичната икономика представляват 20% от БВП, а не участват в официалния разговор. Това заяви пред БНР Доброслав Димитров, председател на  Българската работодателска асоциация иновативни технологии / БРАИТ/. Асоциацията отново не успя да стане член на Националния съвет за тристранно сътрудничество. "Ние отговаряме..

публикувано на 06.02.25 в 08:19
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет.

Министърът на отбраната на САЩ подкрепи предложението на Тръмп за Ивицата Газа

Министърът на отбраната на Съединените щати Пийт Хегсет застана зад предложението на президента Доналд Тръмп – Америка да поеме контрола над Ивицата Газа. По думите на Хегсет всички опции са на масата. Тръмп заяви, че САЩ може да установят контрол над Ивицата Газа В интервю за телевизия Fox News шефът на Пентагона не разтълкува думите на..

публикувано на 06.02.25 в 08:14