Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станислав Митрахович: Цената на газа по „Турски поток“ е най-конкурентна

Станислав Митрахович
Снимка: Личен архив

Никой не може да предложи на България конкурентна цена на тази, на която газът ще се доставя в страната по „Турски поток“. Това каза пред БНР Станислав Митрахович, водещ експерт на Фонда за национална енергийна сигурност и старши научен сътрудник във Финансовия университет при правителството на Русия.

На среща със сръбския си колега Александър Вучич в началото на декември руският президент Владимир Путин обвини българските власти, че съзнателно бавят строежа на „Турски поток“ през България. Какво целеше Путин с острото си изказване по адрес на София?

Работата е там, че българските власти на няколко пъти назоваваха различни срокове за строителството на дадената инфраструктура. Казваха, че проектът ще бъде завършен през януари 2020г. Имаше изявления за пролетта, за средата на годината. Някои изявления можеше да бъдат изтълкувани като обещание инфраструктурата да бъде построена в края на 2020г. Тази ситуация не устройваше Русия. По време на срещата на Путин с господин Вучич се водеха преговори между Русия и Украйна за новия транзитен договор. Самата информация за хода на строителството в България би помогнала на Русия в преговорите с Украйна. След това, както е известно, беше сключен нов транзитен договор за пет години. Помним, че имаше проблеми с изпълнителите на проекта. Имаше конкуренция между саудитско-италианския консорциум и други компании. От гледна точка на Русия действията на българските власти, които не бързаха с процедурите, изглеждаха като резултат от възможно влияние от страна на Вашингтон или Брюксел. С оглед на това, че между Русия и Украйна все пак беше подписан транзитен договор, не бих казал, че въпросът кога точно България ще построи дадената тръба е много актуален. Важното е това да стане през 2020 г.

Владимир Путин каза още, че ако България не иска да строи „Турски поток“, то Русия ще намери други варианти за снабдяване на клиентите си. Възможно ли трасето на газопровода да заобиколи България или вече е твърде късно?

Предполагам, че думите на Путин имаха отношение към конкретния момент по време на преговорите. Тоест, не става дума за някакви глобални промени. По-скоро е имал предвид, че ако България не построи бързо своята част от „Балкански поток“, то тогава Русия ще намери друг начин за снабдяване на някои страни в региона, които не биха получили руски газ при прекратяване на транзита през Украйна. Имал е предвид, че да речем Сърбия би могла да получава газ през януари и февруари 2020 г. от газовите хранилища в Унгария, например. Мисля, че маршрутите няма да се променят, те са ясни. Газът отива по втората линия на „Турски поток“ в Турция, достига до границата с България, по-нататък се използва новата инфраструктура в България за пренос на газа до Сърбия.

Как гледа Москва на преговорите на българските власти с Вашингтон за закупуване на американски втечнен газ?

Бих казал, че Русия, разбира се, се отнася много подозрително към опитите на традиционните си купувачи да намерят други доставчици. Опасенията на Русия по този въпрос са разбираеми. От друга страна обаче официалната руска позиция гласи, че този вариант е възможен, но просто не е много рационален, защото втечненият газ е по-скъп. Изявленията за закупуването на газ от други източници се възприемат в Русия като резултат от определен натиск от страна на Вашингтон и Брюксел. Първо, другите страни обаче не са длъжни да споделят тази гледна точка. Ситуацията може да изглежда различно през погледа на България. Второ, всяка страна има суверенното право да закупува една или друга стока от там, откъдето прецени. Едва ли обаче някой ще може да предложи по-конкурентна цена от тази на газа, който идва от Русия през Турция.

Каква е разликата в цената на тръбопроводния и втечнения газ?

Бих казал, че след регазификацията втечненият газ трябва да е с около 30% по-скъп от тръбопроводния, не задължително руски, но и всеки друг тръбопроводен газ. Между другото една от алтернативите на руския газ за България може да бъде тръбопроводният газ от Азербайджан, който ще идва в бъдеще през Турция, по системата на Трансанадолския газопровод. България ще получава около един милиард кубични метра. Сигурен съм, че този газ също ще бъде по-евтин от газа, който може да се получава през гръцкия терминал. Втечненият газ много често се използва от някои страна, за да получават по-добри условия при преговорите с традиционните доставчици.

Интервюто със Станислав Митрахович можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сунак обеща още милиарди за отбрана

Британският премиер Риши Сунак обеща още милиарди за отбрана, за да се противопостави на заплахите от "оста на авторитарнити държави", както се изрази, съобщи Би Би Си.  Това стана по време на посещението му в Полша.  Сунак каза, че военните разходи на Обединеното кралство ще се повишат до 2,5% БВП до 2030 година.  Той подчерта, че Обединеното..

публикувано на 23.04.24 в 22:05
Доналд Тръмп в съдебната зала в Ню Йорк, 15 април 2024 г.

Издател на таблоид даде показания в процеса срещу Тръмп

Бившият издател на таблоида "National Enquirer" даде пръв показания в процеса срещу бившия президент на САЩ Доналд Тръмп в Ню Йорк. Делото срещу Тръмп продължава с разглеждане на нападките му срещу свидетели 72-годишният Дейвид Пекър свидетелства, че по време на кампанията за президентските избори през 2016 година е имал договорка..

публикувано на 23.04.24 в 21:55
Еван Гершкович

Руски съд отхвърли нова жалба на Гершкович от WSJ срещу задържането му по обвинение в шпионаж

Руски съд отхвърли днес поредната жалба на журналиста на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович срещу предварителното му задържане по обвинение в шпионаж. Той бе задържан от Федералната служба за сигурност на 29 март миналата година и така стана първият американски журналист, арестуван по обвинение в шпионаж в Русия от времето на Студената война...

публикувано на 23.04.24 в 21:52

Сенатът одобри законопроектите в подкрепа на Украйна, Израел и Тайван

Законопроектите в подкрепа на Украйна, Израел и Тайван преодоляха с лекота процедурните пречки в Сената на Съединените щати. Текстовете, които предвиждат общо 95 милиарда долара за оръжейни доставки и финансова помощ за американските съюзници, бяха одобрени от долната камара на Конгреса в събота. За да бъдат придвижени към окончателно..

публикувано на 23.04.24 в 21:48

Александър Йорданов от ЕНП настоя комплексът "Камчия" да бъде конфискуван

Евродепутатът от ЕНП Александър Йорданов настоя да бъде конфискуван комплексът "Камчия" по време на дебат в Европарламента, посветен на използването на руските активи за възстановяването на Украйна. "В България, на брега на прекрасното Черно море, тоест, на европейската граница, се намира една територия от близо 470 000 квадратни метра, която..

публикувано на 23.04.24 в 21:17

И Марин Димитров ще чака в ареста делото за ОПГ с Банкова и Живко Коцев

Софийският градски съд задържа под стража хасковския бизнесмен Марин Димитров. Заедно със сина му Стефан, бившата шефка на Митниците Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, той е обвинен за участие в организирана престъпна група за контрабанда и корупционни престъпления.  Димитров беше задържан преди десетина дни заедно с..

публикувано на 23.04.24 в 20:21
Стопкадър /

Пуснаха журналиста Димитър Стоянов под гаранция от 5000 лева

Журналистът Димитър Стоянов е освободен срещу гаранция от 5 000 лева. Това съобщиха от Софийската районна прокуратура.  43-годишният Стоянов е с повдигнаото обвинение за хулиганство и закана с убийство.   Той беше задържан и отведен в Пето РПУ в столицата след сигнал, че е насочил пистолет срещу мъж, за който има данни, че е служител на НАП...

публикувано на 23.04.24 в 19:54