Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на българското кино

| обновено на 13.01.20 в 15:47

Преди 105 години на 13 януари е била първата публична прожекция на филма на Васил Гендов "Българан е галант".

Според директора на Националния филмов център Жана Караиванова изминалата 2019-а година е била успешна и значима за българското кино и заради увеличено финансиране на индустрията с  1 500 000 лв. Общият бюджет за създаване, разпространение и промоция на български филми е бил 14 700 000. лева.

Тази година сумата е същата, но въпреки това парите са недостатъчни, каза Жана Караиванова:

"Има нужда да се правят повече проекти, защото в момента само във филмовия център има регистрирани 760 продуцентски компании. Това говори какъв огромен интерес има към създаването на художествен продукт в нашата област".

За БНР кинокритикът Ирена Иванова изтъкна, че филмът на Васил Гендов не е запазен.

„Разполагаме с няколко кадъра само от първия български филм“.

Според Иванова българското кино има поводи за оптимизъм.

„Тази година би трябвало да се поздравим със сериозно количество филми и най-вече с факта, че българската публика извади от парите си и ги даде за българско кино. Важно е, че публиката се върна в киносалоните, за да гледа български филми“, каза тя за предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“

Защо филмите са толкова скъпи?

„Киното - това е неговата специфика, неговата природа – е комбинация от човешко творчество и техника. А когато говорим за техника, говорим за много пари, защото, знаете, имаме изисквания какъв е звукът, как се чуват диалозите, какво е изображението, каква е светлината - всичко това, освен че изисква и познания, и умения, изисква и добра техника..", обясни Ирена Иванова.

"Разбира се, че парите принципно са малко. Аз обаче искам да кажа, че за тези пари се произвеждат, от миналата година и сега, по около 15-19 филма на година. Част от тях вземат фестивални награди. Вече имаме и български филми – „Завръщане“ и „Доза щастие“ - с около 700 000 лева приходи. Това не е малко! Мисля, че това е посоката, в която трябва да се върви. Да, трябва да се борим за още финансиране… но според мен най-важният въпрос е да не разчитаме всички на всяка цена на държавата и на държавното субсидиране, а да се търси участие на бизнеса и да се вливат частни средства, които да бъдат инвестирани“, каза още тя.

Тепърва писането на сценарии трябва да се усъвършенства още.

„Смятам, че в тази посока също има напредък. Това, разбира се, е субективно. Има известно майсторство в писането на сценарии и то може да бъде усвоено, да бъде научено. За щастие, от около 15 години в България има и такава специалност. Искам да дам пример и с Турция. Просто изпратиха, преди може би 10 години, един огромен брой млади хора да се научат на механизмите на писане на сценарии за сериали и въобще на сценарии. Тези хора се върнаха в Турция и направиха това, което направиха. Дали ние взимаме насериозно турските филми? Аз лично не бих могла да пренебрегна един такъв огромен зрителски интерес. Да го направим и ние тук, да предизвикаме тази аудитория да ни гледа и тогава вече да видим дали това няма да се отрази добре на цялата ни индустрия“, посочи Ирена Иранова.

Може би до миналата година в България са се правели повече филми за фестивали, но не са се радвали на голям интерес от обикновения зрител

„Ние трябва да се грижим за националната кинематография, затова тя да бъде добре представена и на фестивални форуми. Смятам, че тази година има един баланс в това отношение. Ето, имаме един филм – „Бащата“, който ще има премиера на София Филм фест, но вече обиколи доста фестивали, взе голямата награда в Карлови Вари, Чехия... Имаме „Котка в Стената“, който имаше само една прожекция в България…Българската копродукция „Не ме докосвай“ взе „Златна мечка“ в Берлин“. 

Цялото интервю с Ирена Иванова може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Наталия Киселова, председател на НС

Наталия Киселова би подкрепила законопроект за забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни

Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова изрази подкрепа за предложените от ГЕРБ-СДС законодателни промени са забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни. В интервю за БТА тя заяви, че няма значение кой предлага определен законопроект, ако той подобри здравето на децата. "Въпросът с тютюнопушенето е сериозен..

публикувано на 07.02.25 в 22:05

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...

публикувано на 07.02.25 в 21:12
Володимир Зеленски

Зеленски предлага на САЩ партньорство относно редкоземните и критични минерали в Украйна

В интервю за агенция Ройтерс украинският президент Володимир Зеленски коментира възможността за партньорство със САЩ относно огромните находища на редкоземни и други критични минерали в неговата страната, като част от опита да се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който има склонност да сключва сделки. Американският президент,..

публикувано на 07.02.25 в 20:33
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп обяви, че е възможно да се срещне със Зеленски идната седмица

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП.  Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. "Бих искал тази война да свърши..

публикувано на 07.02.25 в 19:53

Стив Ханке: България трябва да запази валутния борд

България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..

публикувано на 07.02.25 в 19:45
Етиен Леви

Етиен Леви: Имаме друг проект, в който си струва да заложим имената си

Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..

публикувано на 07.02.25 в 19:41

От ПП-ДБ предлагат държавните служители да плащат лични осигурителни вноски

От коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" внесоха в парламента законопроект за промени в Кодекса за социалното осигуряване. Предлага се държавните служители, наети по Закона за държавния служител, и тези, наети по специалните закони – военни, полицаи, съдии, прокурори, следователи и от специалните служби - ДАНС, НСО, Разузнаване..

публикувано на 07.02.25 в 19:35