Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Столичната лекарска колегия

Подготвят алгоритъм за добра практика с цел по-малко лекарски грешки

Снимка: Александровска болница

Лекарските грешки у нас са 8.5% - това сочат последните данни на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. Няма обаче регистър на грешките.

Специална юридическа структура към Българския лекарски съюз ще подпомага лекарите при тяхната защита в случаи на нарушения. Това обяви пред „Хоризонт“ д-р Асен Меджидиев, председател на Столичната колегия на БЛС.

Лекарите да могат да наказват финансово колегите си за нарушения, преди да се стигне до прокуратурата и следствието, за това настояват още от съсловната организация. Темата беше обсъдена на семинар "Безопасността на пациентите и медицинските грешки". 

Нашият мозък прави всекидневно 8 грешки, посочва проф. Владимир Овчаров, преподавател в Медицинския университет в София. В ежедневната си практика лекарите взимат много решения, поставяйки диагнози и предписвайки лечения.

„Според последните изследвания на невронауката вземащият решение не е напълно отговорен в широкия смисъл на думата. Според изследвания на института „Макс Планк“ във Франкфурт на Майн мозъчната активност при решенията може да бъде кодирана, до 10 секунди преди да кажем диагнозата, тя вече стои там. Експериментите показват, че ние не сме „свободни“ да направим решението, което вече е направено несъзнателно от невроналните кръгове на нашия мозък. Грешката е станала“, подчертава специалистът.

Проф. Овчаров говори за култура на безопасността, която би помогнала да се избягват грешките. „Преди години си спомням, като млад асистент, в Александровска болница имаше клинико-патолотични срещи, на които се изучаваха и разглеждаха всички допуснати грешки - от клинициста до патолога. Не е срамота да кажеш, че си направил грешка.“

Терминът лекарска грешка може да се употребява от медиите едва при наличие на съдебно решение, изтъква председателят на Столичната колегия на БЛС д-р Асен Меджидиев. 

„По същата логика може във всяка една специалност – бояджийска грешка, има ли такава в правния мир – няма. Можем да кажем несполучлив ход на лечението или несполучлив резултат от решението. Но този човек, на втория ден, да го обвиниш, че е сгрешил - той 30 години е градил практиката си като лекар - дори след три дни да се разбере, че не е сгрешил, вече не можем да върнем нещата назад. В обществото, в съзнанието на отделния човек остава, че този лекар е сгрешил.“

Съсловната организация има предложения за по-обективно представяне на информацията при съмнения за извършено нарушение от лекар. Столичната лекарска колегия ще оказва финансово подсигурена юридическа помощ на колега при възникнал инцидент. Има идея за финансово наказание още преди да се стигне до разследване, с цел да се ограничат бъдещите възможности за грешки. Според Асен Меджидиев е "още по-тъжно", когато колеги се изказват по адрес на колега след огласени в медиите спорни случаи.

До средата на годината се очаква да са готови и правила за добра медицинска практика, които да бъдат за лекаря алгоритъм за защита и предпазване от грешки. 

„И ако той изпълни по един алгоритъм всичко, както е заложено и не е „стъпил накриво“, той не е виновен, че един пациент е умрял. И ние го изстрадваме много тежко, когато загубим пациент или когато е неуспешно лечението. А когато ни осъдят неправилно – какво се случваше при педиатрите – тях ги е страх да лекуват в момента, да не сгрешат“, коментира Меджидиев.

Не са малко делата срещу лекари у нас. Много от тях са заради липса или не докрай разяснено информирано съгласие, уточнява адвокат Иван Сотиров, който признава, че е заставал "и от двете страни на барикадата" и е защитавал както лекари, така и пациенти.

"Лекарската грешка би трябвало да е непредпазливост, немарливост, лекомисленост, своеволие, на моменти и некомпетентност, но нашият наказателен закон е предвидил, че такава наказателна отговорност може да се носи само за непредпазливи деяния. Няма умишлена лекарска грешка."
Всички гледни точки по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55