Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ромите празнуват Василица

Студенти от ромската общност отбелязват Василица със спомен за миналото и поглед в бъдещето
Снимка: Здравка Маслянкова

На Василица ромите отбелязват началото на новата година. Празникът е свързан с легендата за Банго Васил, който се явява спасител на ромите с изграждането на мост, разрушен от дявола, за да могат те да преминат отвъд реката. 

Ромите честват Василица три дни. На трапезата се слагат сварен петел, сарми, баница с късмети и питка. Главата на фамилията хвърля ориз и жито, които децата събират за късмет, а след това сурвакат.

Традициите не са това, което бяха, така е и с Василица или ромската Нова година. Десетина млади роми студенти във Велико Търново се събраха, за да отбележат празника с благодарност към миналото си и традициите, но и с поглед към бъдещето и промяната, към която са се запътили.

„Приготвила съм празничен хляб, баклава, сарми, за да имаме семеен мир, пълнени чушки за радост и щастие, сварена гъска, за да бъдат благословени животните, ориз, за да набъбва богатството и плодородието, баница с късмети. Нека даде Господ много здраве, пари" - така изглежда част от ритуала.

Василица днес е щастлив детски спомен за младите роми, които празнуват разделени от семействата си, разказва 29-годишната студентка по музика Елена Христова от град Левски.

„Това ми беше един от най-любимите празници, винаги го чаках с нетърпение, защото знаех, че ще има подаръци, ще има пари и всяка година си събирах пари, всяка година си купувах телевизионна игра", спомня си Елена.

23-годишният Илия Лилов от Плевен учи право във Великотърновския университет. Споделя, че е имал проблеми с етническия си произход, но признава, че ромите не са готови да излязат от гетото. Бъдещият юрист почита Василица, но не приема всичко от традицията.

„Малко са варварски, защото първата традиция, която зная аз, която я правим още у нас, е да се коли петел. За мен това е варварско и гледам колкото се може повече хора да не го правят вече", допълва Илия Лилов.

Към сбъдването на детската си мечта да стане учител се е устремил 23-годишният Ташо Кирилов от Монтана. Активист е в ромски организации, а във Велико Търново е студент по българска филология. „Вярвам, че ако завърша и се реализирам успешно като учител,  ще мога да помагам на учениците също и от моя етнос“.

На места традициите за Василица се изгубват, защото ромското общество се модернизира, коментира студентът.

"Примерно ако преди 10 години е имало брак между малолетни, те са били на около 14 години, сега забелязвам, поне в моя роден град Монтана, браковете основно се сключват между младежи, които са на 18-19 години. Това е хубавото и поради тази причина се модернизира ромското общество, което го кара да не бъде толкова консервативно, колкото преди."

И за да е жива традицията, на Василица над 300 деца от различните етноси от 37 български училища от мрежата на Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ ще сурвакат в Президентството, Народното събрание, Министерския съвет и посолства. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35
Снимката е илюстративна

Отец Стоян Бербатов: Много българи започват да ходят на църква за първи път в чужбина

Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот.  С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..

публикувано на 12.01.25 в 13:38
първокласничката Никол Цанкова

Никол Цанкова е най-четящото дете в Русе

Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..

публикувано на 12.01.25 в 07:24