Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ромите празнуват Василица

Студенти от ромската общност отбелязват Василица със спомен за миналото и поглед в бъдещето
Снимка: Здравка Маслянкова

На Василица ромите отбелязват началото на новата година. Празникът е свързан с легендата за Банго Васил, който се явява спасител на ромите с изграждането на мост, разрушен от дявола, за да могат те да преминат отвъд реката. 

Ромите честват Василица три дни. На трапезата се слагат сварен петел, сарми, баница с късмети и питка. Главата на фамилията хвърля ориз и жито, които децата събират за късмет, а след това сурвакат.

Традициите не са това, което бяха, така е и с Василица или ромската Нова година. Десетина млади роми студенти във Велико Търново се събраха, за да отбележат празника с благодарност към миналото си и традициите, но и с поглед към бъдещето и промяната, към която са се запътили.

„Приготвила съм празничен хляб, баклава, сарми, за да имаме семеен мир, пълнени чушки за радост и щастие, сварена гъска, за да бъдат благословени животните, ориз, за да набъбва богатството и плодородието, баница с късмети. Нека даде Господ много здраве, пари" - така изглежда част от ритуала.

Василица днес е щастлив детски спомен за младите роми, които празнуват разделени от семействата си, разказва 29-годишната студентка по музика Елена Христова от град Левски.

„Това ми беше един от най-любимите празници, винаги го чаках с нетърпение, защото знаех, че ще има подаръци, ще има пари и всяка година си събирах пари, всяка година си купувах телевизионна игра", спомня си Елена.

23-годишният Илия Лилов от Плевен учи право във Великотърновския университет. Споделя, че е имал проблеми с етническия си произход, но признава, че ромите не са готови да излязат от гетото. Бъдещият юрист почита Василица, но не приема всичко от традицията.

„Малко са варварски, защото първата традиция, която зная аз, която я правим още у нас, е да се коли петел. За мен това е варварско и гледам колкото се може повече хора да не го правят вече", допълва Илия Лилов.

Към сбъдването на детската си мечта да стане учител се е устремил 23-годишният Ташо Кирилов от Монтана. Активист е в ромски организации, а във Велико Търново е студент по българска филология. „Вярвам, че ако завърша и се реализирам успешно като учител,  ще мога да помагам на учениците също и от моя етнос“.

На места традициите за Василица се изгубват, защото ромското общество се модернизира, коментира студентът.

"Примерно ако преди 10 години е имало брак между малолетни, те са били на около 14 години, сега забелязвам, поне в моя роден град Монтана, браковете основно се сключват между младежи, които са на 18-19 години. Това е хубавото и поради тази причина се модернизира ромското общество, което го кара да не бъде толкова консервативно, колкото преди."

И за да е жива традицията, на Василица над 300 деца от различните етноси от 37 български училища от мрежата на Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ ще сурвакат в Президентството, Народното събрание, Министерския съвет и посолства. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05