Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕП прие резолюция, настоява за контрол върху правата на европейците след Брекзит

Любомир Кючуков: Брекзит бави реформите в ЕС

Снимка: БГНЕС

Европейският парламент (ЕП) прие резолюция, с която настоява за контрол върху правата на европейските граждани в Обединеното кралство след Брекзит. Това се случи по време на първата за годината сесия в Страсбург, която се явява и последна за британските евродепутати. В емоционални речи именно те предупредиха европейските лидери да се научат от урока „Брекзит“.

Европейският парламент прие резолюция, с която настоява за уверения от страна на британските власти, че правата на европейските граждани ще бъдат защитени.

Около три милиона европейци живеят на Острова, като вече над 2,6 милиона от тях са подали документи за уседналост и повечето са получили съгласие.

Дебатът по резолюцията се проведе вчера, а тогава главният преговарящ Мишел Барние подчерта, че въпреки представените данни, има много случаи на хора, които изпитват трудности с подаването на документи за уседналост и получаването на отговор до 31 януари, когато Великобритания трябва да напусне Европейския съюз.

Евродепутатите настояват правата на европейците да бъдат спазени, като това условие е задължително, за да може те да дадат одобрението си за споразумението за оттеглянето на Великобритания от Европейския съюз.

Евродепутатите поставят под въпрос създаването на „независим орган“ от Обединеното кралство, предвиден в Споразумението за оттегляне, като отбелязват, че биха приветствали създаването на съвместен механизъм за контрол от страна на Европейския парламент и Парламента на Обединеното кралство.

Докато Страсбург и Брюксел поставят искания към Лондон, британските депутати, за които това е последно заседание във френския град, призоваха европейските лидери да се поучат от грешките, направени спрямо Великобритания.

Сътрудничеството се превърна в доминация

По-рано през деня – по време на дебата за конференцията за бъдещето на Европа, проБрекзит настроената Анн Уидекомб се обърна към залата:

„Европейският съюз започва съществуването си с шест държави, а визията е била, че това е било обединение на суверенни нации, които имат свободата да водят собствена политика, но имат общи търговски интереси, скрепени със споразумение. Разбира се, те са имали някакъв вид политическо сътрудничество. Това би била напълно благородна и аристократична идея, според която тази ситуация е трябвало да осигури мир. Ако това беше запазено и все още беше визията в днешни дни, аз се осмелявам да твърдя, че не вярвам, че Великобритания би напуснала...  Но това не се случи. Сътрудничеството се превърна в доминация. Именно заради това Великобритания напуска. Вярвам, че когато ние постигнем голям успех като конкурент, който стои точно до вратата ви, много други ще ни последват. Ето защо, ако вие искате бъдеще – не за Европа, а за Европейския съюз, защото това са две различни неща, научете урока си от това, което се случи с Обединеното кралство“.

Шотландецът Скот Ейнсли, чиято принципна позиция е за оставане на Великобритания в Европейския съюз, допълни:

„Стана ужасяващо лесно за добре финансирани десноцентристки демагози, подкрепяни от популистки медии, да обърнат хората срещу Европейския съюз и да подклаждат страхове, които се превръщат в евроскептицизъм. За Обединеното кралство е твърде късно. Щетата вече е нанесена. Ще бъде абсолютна трагедия, ако Европейският съюз не се поучи от бедствието Брекзит“.

Европейският парламент ще гласува споразумението за оттегляне на Великобритания от Европейския съюз в края на януари на извънредна сесия в Брюксел.

Брекзит бави реформите в ЕС

„Европейският съюз се нуждае от реформа. Част от забавянето на тази реформа се дължи на Брекзит“. Това коментира в предаването „Нещо повече“ Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.

На въпрос дали Великобритания ще запази отношенията си с ЕС, той отговори, че това зависи от напускащата страна:

„Тя търси самостоятелност. Ще зависи от това как ще протече следващият етап от сагата „Брекзит“. Сега започват същите тежки преговори какви ще бъдат взаимоотношенията занапред. Те ще трябва да са много по-комплексни“.

Според него споразумението няма да бъде постигнато до края на годината.

Репортаж по темата и интервю с Любомир Кючуков можете да чуете в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До края на идната седмица ще бъде решен казусът с достъпа на таксита до Летище София

Окончателно решение между таксиметровите шофьори и оператора на столичния аеропорт във връзка с новата организация на движение,  ще има до края на следващата седмица. Днес представители на двете страни обсъдиха недоволството на бранша и намеренията им за продължаване на протестните действия, ако от "СОФ-Kънект" не преразгледат въведеното..

публикувано на 07.02.25 в 18:38

Институцията на омбудсмана: Има законодателни "пробойни" при употребата на тютюневи изделия от деца

В писмо до министъра на здравеопазването от Институцията на омбудсмана настояват да бъде забранена продажбата на всякакъв вид тютюневи изделия, алкохолни напитки, райски газ и други продукти, увреждащи детското здраве. Поводът за писмото са законодателните "пробойни", масовите нарушения на забраната за пушене на закрити обществени места и..

публикувано на 07.02.25 в 18:18

Румен Овчаров: Не приемам да ме слагат до Божков, Пеевски и Горанов, винаги съм бил от другата страна

Бившият министър на енергетиката в кабинета на Жан Виденов Румен Овчаров е един от седемнадесетте кандидати за лидер на БСП , потвърди самият той в интервю пред БНР. "Влизам в битката по две причини. Първата е, че в БСП освен предатели и хора, които работят за собственото задоволяване на лични интереси, има хора, които мислят за партията...

публикувано на 07.02.25 в 18:02

ИПИ: Продължава образованието в професии, които не се търсят на пазара на труда

През 2024  година около две трети от работодателите имат затруднения при намиране на търсените хора. За 15 от 20-те професии, за които са заявени най-големи потребности, професионалното образование подготвя малко - под 1% от приема, или никакви кадри. Това се посочва в изследването на Института за пазарна икономика на тема:  "Професионално..

публикувано на 07.02.25 в 17:42

Министерството на отбраната на Русия обяви, че войските му са превзели украинския град Торецк

Министерството на отбраната на Русия обяви, че войските му са превзели украинския град Торецк в източната Донецка област. Ожесточени боеве продължават и край руския град Суджа в Курска област. Кремъл избягна коментар по предложението на Киев да отвори безопасен коридор за цивилните руснаци, останали зад фронтовата линия. Твърденията за..

публикувано на 07.02.25 в 17:40
Михаил Мишустин и Владимир Путин

Руските власти отчетоха по-висок икономически растеж от очакваното

Руските власти отчетоха по-висок икономически растеж от очакваното. Премиерът Михаил Мишустин информира президента Владимир Путин по време на предаване по телевизията, че икономиката на страната е нараснала с 4,1% през 2024 г., малко по-добре от очакваната прогноза от 3,9 на сто, като се позова на данни на статистическата агенция Росстат...

публикувано на 07.02.25 в 17:34

Противоминни кораби на НАТО охраняват критичната подводна инфраструктура в Балтийско море

Постоянната група от противоминни кораби номер 1 започна да охранява критичната подводна инфраструктура в Балтийско море, съобщиха от централата на НАТО в Брюксел.  Тя е част от мисията "Балтийски караул", обявена от генералния секретар на пакта Марк Рюте през януари.  Целта ѝ е да предотврати бъдещи инциденти с подводни кабели и тръбопроводи..

публикувано на 07.02.25 в 17:30