Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планинският водач Димитър Йорданов: Опознаваш планините с времето

Да си планинар е карма, казва биологът, който разкрива светлата и тъмната страна на общуването с планината

Димитър Йорданов
Снимка: Станислава Пирчева

"Когато човек обича природата, обича планините, той става планинар. Когато един човек стане планинар, може да ходи всякак в планината, но когато поведе след себе си хора, нещата стават доста по-различни. Бих казал, че това е някаква карма. Стигаш до нея, тръгваш и започваш." Това сподели в предаването "Нощен хоризонт" Димитър Йорданов - планински водач и биолог по образование. 

"Познаването на планините се натрупва с времето, с опита в тях, с ходенето в тях. Професионалният планински водач, за да извършва своята дейност по всички изисквания и правила, трябва да премине съответното обучение, да придобие съответната правоспособност и да бъде вписан в регистъра на планинските водачи към Министерството на туризма. Само тогава той гарантира с всички свои умения, знания, професионализъм, че е готов да отговори на изискванията на клиентите си", коментира той.

Последното място, което е посетил Димитър Йорданов, е Орфеев връх в Родопите. Според него разходката в планината е като възраждане за нов живот.

"Съществува една неписана нагласа, че зимата е трудно, че зимата не се ходи, но всъщност зимата предоставя доста добри условия за планинарите. Съответно, необходима е предварителна подготовка, за да се чувства човек комфортно в планината през зимата", допълни планинският водач.

Димитър Йорданов си е поставил като лична кауза да показва на туристите по-трудно достъпни и по-рядко посещавани места, където няма маркирани пътеки.

В един от най-популярните маршрути се превръща Ком - Емине.

"Той предизвиква все повече хора. Все по-голям интерес. И следващият подобен маршрут е т.нар. маршрут Е4, към който съм почти пристрастен и вече няколко години подред го правя с група. И мисля, че ще го правя все повече, дълго време, защото той е атрактивен, интересен и виждам, че поражда все по-голям интерес", разказа  Йорданов. 

Българската част на маршрута Е4 се изминава за около 14 дни през пет планини - Витоша, Верила, Рила, Пирин и приключва в Славянка на границата с Гърция. Изминават се около 260-280 километра пеша, обясни водачът.

Най-лавиноопасните планини са Пирин и една голяма част от Рила, но не е за пренебрегване и Витоша, където също падат лавини и през последните години има смъртни случаи, припомни водачът.

"Планина, в която се трупа много сняг и също падат лавини, и за която не се споменава, не става дума, е Осогово. В Стара планина също падат лавини, има смъртни случаи. Навсякъде, където има много сняг, преди това е имало много вятър и навяване, има опасност от лавини", изтъкна Димитър Йорданов.

Съветите на планинския водач за безопасност в планината - запътилите се да избират подходящо място, съобразено с техните възможности, екипировка и достъп.

"Наистина има места, където има опасност, рискови места и тогава грижа на водача е да прецени дали всички от групата могат да се справят с преминаването им. Ако е необходимо да разположи нужния инвентар под формата на парапети, въжени, да подпомогне, да навигира къде стъпва, как стъпва. Но трябва да е наясно с възможностите на групата и дали тя е способна да премине от там или не", обобщи Димитър Йорданов.

Още за добрите и лошите страни на планината - слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55