Утре Берлин ще е домакин на поредната международна среща, която цели да се постигне мирно уреждане на конфликта в Либия, започнал през април тази година, след като командващият Либийската национална армия Халифа Хафтар предприе офанзива срещу столицата Триполи, с което цели свалянето от власт на международно признатото правителство на премиера Файез Сарадж. Във форума, консултиран и с ООН се очаква да се включат представители на САЩ, Русия, Турция, Европейския съюз и други страни. Поканени за участие в тях са и Халифа Хафтар и премиера Файез Сарадж. Разговорите в Германия се явяват и своеобразно продължение на проведения тази седмица опит на Русия и Турция да посредничат за слагане на край на конфликта по мирен път. Насроченото в Москва подписване на споразумение не се състоя, след като Хафтар си тръгна от Русия с мотив, че проектът пренебрегва много от исканията на либийската армия. Той е настоял за допускане в Триполи на силите на ЛНА, за създаване на правителство на националното единство, което да получи одобрението на парламента в източния град Тобрук и за международен мониторинг на изпълнението на споразумението, в който да не участва Турция. В опитите за постигане на мир се включи и Италия, но и насрочените от нея преговори също не се увенчаха с успех и бяха отменени в последния момент.
Като удар по репутацията на Русия, определи действията на либийския генерал, анализаторът Кирил Семьонов - експерт по въпросите на Либия в Руския съвет по международни отношения и колумнист на изданието „Ал Монитор“.
В интервю на кореспондента на БНР в Москва - Ангел Григоров, Семьонов коментира и интереса на руската страна да посредничи в решаването на конфликта.
Защо Русия е на страната на Халифа Хафтар в либийския конфликт?
Не може да се каже, разбира се, че това е официалната позиция на Москва. Там действат отделни руски магнати, които притежават частни военни компании, други структури, авиопревозвачи и просто получават пари. Наели са ги и Хафтар им плаща добре. Това е преди всичко бизнес, но трябва да се отбележи, че Кремъл не пречи на бизнеса на някои руски структури в Либия и иска да извлече от това политически дивиденти. Става дума преди всичко за това, че Русия би искала да оказва на Хафтар по-голямо влияние от някои други играчи. Както показаха последните събития в Москва обаче, Русия така и не можа да постигне това.
Ще продължи ли Москва да се опитва да влияе на Хафтар, след като по време на преговорите в Москва той отказа да подпише споразумението за спиране на огъня с правителството на националното единство на Сарадж?
Сега това ще бъде много по-трудно. Мисля, че в Москва разбраха, че Хафтар следва свой дневен ред и не винаги е готов да се съобразява с желанията на Русия. Той има и други покровители, с които поддържа по-тесни връзки. Изглежда в Москва все още не са решили как да работят с Хафтар по-нататък. Определени групи ще продължат да работят с него по инерция.
Може ли Русия да се превърне в ключов играч в Либия?
Не. Това, разбира се, няма да стане, защото, както казах, там има много играчи, които имат по-голямо влияние както над Хафтар, така и над Сарадж. По-голямо влияние над Сарадж има Турция. Съответно Обединените арабски емирства, Египет, Франция и Саудитска Арабия са способни да влияят на Хафтар в много по-голяма степен от Русия.
Има ли вероятност либийският конфликт да скара Москва и Анкара?
Мисля, че не. Напротив, по-скоро могат да се сближат. В дадения случай Москва и Анкара ще се опитват и занапред да действат синхронно в Либия. Ще се стремят да използват ситуацията, за да поддържат статута си на нови центрове на сила в Близкия изток. Русия и Турция имат обща цел в Либия и тя е да намалят влиянието на останалите играчи и сами да решават проблемите. Засега на Москва и на Анкара не им се получава. Като цяло между тях няма никакви противоречия. Подкрепата на Москва за Хафтар няма за цел той да превземе Триполи. Целта е Хафтар да бъде поставен в колкото се може по-голяма зависимост от Москва и да приема решения, съобразени с руската страна. Както виждаме, това не се получава.
Какво очаквате от започващата утре в Берлин международна мирна конференция за Либия?
Очакванията са доста песимистични. Хафтар и привържениците му заявяват, че „задължително трябва да бъде превзет Триполи, да бъдат разоръжени намиращите се там терористи“. Не признават Правителството на националното съгласие и се обявяват за решаване на въпроса със сила. Докато на Хафтар не бъде оказан сериозен натиск, включително от неговите спонсори, едва ли можем да очакваме някакъв пробив.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
От партия "Възраждане" не изключиха крайни действия на организирания от тях протест срещу влизане в еврозоната и за запазване на българския лев. Протестът е насрочен за 22 февруари, събота, пред БНБ. В протеста ще се включат и представители на други партии и граждански организации. Те настояха за широк обществен дебат за последствията от..
Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...
С рецитал и поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски в Монтана почетоха 152 години от обесването на Апостола на свободата. Десетки жители на Монтана, сред които много ученици, почетоха паметта на Левски пред паметника му в центъра на града, където рецитал изнесоха възпитаниците от Финансово-стопанската гимназия, чийто патрон е..
Стотици деца от детските градини и училищата във Велико Търново през целия ден поднасят цветя и се покланят пред паметника на Васил Левски в центъра на града, въпреки неспиращия снеговалеж. Монументът е единственият в страната, на който Апостолът на свободата е на бесилото. Привечер пред паметника 152-ата годишнина от безсмъртието на..
Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди фирми, които не са се справили с почистването през тази нощ на пътни участъци от Източна България, да бъдат глобени с 5000 лева на час за времето на неизпълнение. От своя страна Агенция "Пътна инфраструктура" е предприела допълнителни мерки в районите, за които бе обявен оранжев код. Там..
Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници. Ситуацията е сложна и са затруднени доставките на основни хранителни продукти за кварталните магазини. "Никъде не е..
Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..