Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна мирната конференция за Либия

| обновено на 19.01.20 в 18:47

Лидери на над 10 държави са в Берлин за мирна конференция за Либия. Срещата идва около седмица след форума в Москва по инциатива на Русия и Турция за намиране на мирно решение на конфликта, където до подписване на споразумение за примирие не се стигна.

Участниците в мирната конференция  са близо до постигане на споразумение

Това съобщи Ройтерс, като се позова на анонимен участник в преговорите.

Президенти, премиери и външни министри от над 10 държави участват в срещата, чиито домакини са германският канцлер Ангела Меркел и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

Една от основните цели е да се дотговори трайно прекратяване на огъня в гражданската война в Либия и ангажимент от всички да спазват оръжейното ембарго срещу бившата джамахирия:

"Европейците трябва да сме много по ангажирани отколкото да седя в контрола на оръжейното ембарго не може да очакваме примирието да продължава ако не се контролира потокът на оръжия в Либия", каза върховният представител на Европейския съюз по външната политика и сигурността Жозеп Борел. И допълни, че за Европа е недопустимо да няма думата по важни въпроси в район като Централното Седиземноморие. 

Междувременно премииерът на либийското правителство на националното съгласие Файез Сарадж разкритикува липсата на усилия от страна на европейските страни за решаване на конфликта. Той призова международната общност да изпрати мироопазваща мисия  под егидата на ООН, която да гарантира примирието. 

От самата Либия дойде съобщение от Националната нефтена корпорация, според което тя е намалила производството от две петролни полета в южната част на страната. Това е станало след като сили, лоялни на командващия Либийската национална армия Халифа Хафтар, са спрели прилежащия нефтопровод

Домакини на форума са германският канцлер Ангела Меркел и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. А сред участниците са президентите на Русия, Турция и Франция - Владимир Путин, Реджеп Ердоган и Еманюел Макрон, премиерите на Италия и Великобритания - Джузепе Конте и Борис Джонсън, държавният секретар на Съединените щати Майк Помпео. Останалите са представители на съседни на бившата джамахирия държави, както и на други арабски държави с интереси в Либия.

Жозеп Борел разговаря с египетския външен министър Самех Шукри преди началото на конференцията. В Туитър Борел написа, че акцент в разгворите са били спешната необходимост от спирането на огъня в страната и начините за възобновяване на политическия диалог.

Разговори преди срещата проведоха също руският президент Владимир Путин и турският му колега Режеп Ердоган. 

По-рано Ердоган окачестви срещата като важна стъпка за запазване на примирието в Либия, а в неделната си проповед папа Франциск пожела успех на конференцията:

„Искрено се надявам тази важна среща на върха да постави началото на прекратяването на насилието и на решение, което да доведе до мир и до толкова желаната стабилност в страната“.

Информиран източник пък съобщи, че страните участнички в мирната конференция  ще се включат в механизъм за следене на прекратяването на огъня в Либия. 

Проектът за комюнике на форума включва шест пункта, сред които прекратяване на бойните действия, спазване на оръжейно ембарго и реформа в сигурността

Това поясниха от ООН.


Ангела Меркел и Реджеб Ердоган

В часовете преди срещата

Пред ДПА премиерът на либийското правителство на национаното съгласие Файез Сарадж обаче изрази съмнение, че командващият Либийската национална армия Халифа Хафтар е сериозно настроен за мирно решаване на конфликта. Според него "всички знаят, че Хафтар се стреми към властта на всяка цена".

От държавния департамент на САЩ пък обявиха, че конфликтът в Либия става все повече като този в Сирия, а премиерът на либийското правителство на националното съгласие Файес Сарадж поиска разполагане на международни сили за защита в Либия, в случай че либийският командир Хафтар възобнови военните действия.  

По-рано пратеникът на ООН за Либия Гасан Саламе призова командирът на либийската национална армия да вдигне блокадата на основните пристанища в Източна Либия след като по рано войските на Хафтар спряха износа на петрол, на който разчита цялата страна.

"Точно затова има берлинска конференция, за да кажем на господин Хафтар и на всички останали, че наистина има много държави, които подкрепят войната от едната и от другата страна, но международната общност, надявам се, е стигнала до заключението, че разпалването на конфликта носи голям риск".

Днешните разговори в Германия са своеобразно продължение на проведения тази седмица опит на Русия и Турция да посредничат за слагане на край на конфликта по мирен  път. До подписване на споразумение в Москва не се стигна, тъй като Хафтар си тръгна с мотива, че проектът пренебрегва много от исканията на либийската армия.

Европейските държави искат стабилизиране на Либия, която заради вътрешния хаос стана главният транзитен пункт за мигранти от Африка към Европа през Средиземно море.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

Конференция ще търси решение на пролема с прииждащите в Кипър сирийски мигранти

Увеличаващите се потоци сирийски мигранти от Ливан към Кипър и необходимите действия на ЕС за спирането им ще бъдат обсъдени на провеждащата се в Испания конференция на председателите на парламентите на страните-членки на Евросъюза. Въпросът за непропорционалната тежест на миграцията върху Кипър ще бъде повдигнат от председателя на неговия парламент..

публикувано на 20.04.24 в 04:36

Украйна и Русия с интензивна размяна на удари през нощта

Мъж и жена са загинали в руската Белгородска област при атака на украински дронове, съобщава губернаторът Вячеслав Гладков. Пуснатите от бепилотните апарати взривни устройства са подпалили къща в едно от селата. В друго село в района още една машина е паднала без да се взриви, като е нанесла минимални щети по жилищен дом.  В Калужка област при..

публикувано на 20.04.24 в 04:26

Великобритания може да спре помощите за тези, които отказват работа повече от година

Британският премиер Риши Сунак обеща да спре социалните помощи на онези, които са годни за работа, но не са приели предложения до 12 месеца. Очертавайки плановете си за реформиране на системата за социално подпомагане, ако консерваторите спечелят следващите общи избори, Риши Сунак каза, че „подкрепата за безработица трябва да бъде предпазна мрежа и никога..

публикувано на 20.04.24 в 04:19

Президентът на Грузия: Русия води хибридна война срещу присъединяването на страната в ЕС

Русия води хибридна война, целяща да принуди Грузия обратно в орбитата на Кремъл и да унищожи надеждите й за присъединяване към Европейския съюз, заяви президентът на страната Саломе Зурабишвили в интервю за вестник „Таймс“. Саломе Зурабишвили твърди, че управляващата в страната партия „Грузинска мечта“ и нейният основател-милиардер, са..

публикувано на 20.04.24 в 03:48

Български автобус катастрофира в Турция, 11 души са ранени

11 души бяха ранени, след като автобус с българска регистрация се преобърна в Турция. Състоянието на двама от пострадалите е тежко. Автобусът излязъл от платното, ударил се в дърво и се преобърнал край градчето Каваклъ в област Къркларели. В превозното срество е имало 14 пътници, сред които и двама български граждани.  Единият от сънародниците..

публикувано на 20.04.24 в 01:20

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се представя с проекта "Съседите"- мултимедийна и интерактивна инсталация за премълчаните и избледнели..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като "историческа". Граничният спор между двете страни датира още от разпадането на Съветския съюз преди..

публикувано на 19.04.24 в 22:52