Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Славин Славчев: Моят начин да бъда музикант е да съм интуитивен

Певецът работи по дебютния си албум, планиран да се появи през есента

Славин Славчев в „Нощен Хоризонт“
Снимка: Виктор Димитров

„Чувствам се комфортно в стила на мелодичния рок. Не съжалявам за експеримента с поп музиката, но това беше начин да докажа на себе си, че този стил не е моят път“. Това сподели музикантът Славин Славчев в предаването „Нощен Хоризонт“. Неговата звезда изгря през 2014 година в „Х фактор“, след като спечели музикалния формат.

Славин е убеден, че с много труд и с постоянство ще намери своето място: 

„Хората някак все повече се страхуват от задълбочаването и се надяват на много бързи резултати без почти никакви усилия. Този начин на мислене много влияе върху ежедневието ни и върху личностите, които се създават сега. Това много пречи. Тази свързаност и достъп до всичко по най-бързия начин чрез интернет обезценява много нещата, изкуството също. Когато не е необходимо да положиш усилие за дадено нещо, започваш да го приемаш за даденост. То става лесно и достъпно, неговият смисъл се обезценява. Все по-често хората избират по-краткия път към нещата, което е илюзорно“.

Славин Славчев признава, че все още има на какво да се научи в музиката:

„Моят начин да бъда музикант е да бъда интуитивен и да се доверявам на вкуса си. Усещането ме води към правилния път. За мен музиката е или хубава, или лоша, независимо в какъв стил е… Основно се доверявам на хората, с които работя“.

Вдъхновението

Това, което обогатява Славин е вдъхновението, идващо от музиканти, на които се възхищава, и от новата музика, която успява да намери:

„Това ми въздейства много освежаващо и обнадеждаващо“.

За креативност той има нужда от уединение, особено когато става дума за писане на текстове:

„Понякога умея да се храня от тъгата си и от по-минорните моменти... Но креативният процес е хубав, когато е колективен. Има нещо красиво и привлекателно в този тип комуникация между музикантите“.

Групите

„Радвам се и се гордея, че съм бил част от „Еридан“. С добри усещания съм към всички момчета от групата“, споделя Славин. Той е бил част и от Julian's Laughter.

„В Julian's Laughter винаги сме се чувствали като група, без някой да има по-голямо или по-важно значение от другите. Там направих първите си стъпки в рок музиката“.

Славин признава, че и до днес се чувства най в стихията си, когато е част от група музиканти.

Музикалната сцена в България

За Славин има много талантливи хора и музиканти у нас, но:

„Тук небето е една идея по-ниско, много по-малко е пространството, в което можеш да се разгръщаш. Вървят едни основни течения, около които се изгубват талантливи хора и стойностни проекти. Най-доброто мерило за това, което човек прави, е колко старание и търпение влага в него, колко труд. Ако тези неща са налице, няма как едно нещо да не изплува над останалите. Пазарът ни е малък и има голяма конкуренция, което е хубаво“.

Да успееш в чужбина?

Да искаш да пробиеш навън според Славин е „безразсъдна мечта“:

„Понякога хората не се замислят колко жестока е конкуренцията навън и колко е трудно да наложиш стил, който си възприел от Запада. Да отидеш там, за да го наложиш – ти, който винаги ще бъдеш чужденецът. Винаги ще бъдеш копие на някои неща, които вече ги има“.

Х фактор

Всичко в музикалните формати се случва неестествено бързо, категоричен е Славин:

„Бях с много наивни очаквания. Случиха се най-различни разочарования, но и неща, които много ме обогатиха, дадоха ми опит, който нямаше откъде другаде да взема. Това е нож с две остриета, особено за по-младите. Попадаш в една центрофуга и е объркващо. Ако нямах подкрепата и съветите на близките си, може би щеше да взема грешни решения“.

Албумът

Славин подготвя дебютния си албум. Той сподели, че „в него ще има интересни включвания като текст и като композиция“:

„Името още не е ясно. Има още песни, които трябва да се случат. Есента е добър срок, който можем да си поставим, за да направим всичко, както трябва, и да не бързаме за сметка на качеството“.

Преподаването

Славин преподава поп и рок пеене в High Light Singing Academy в София. Най-малкият му ученик е на 8 години, а най-възрастният е на близо 60 години:

„Основите на всяко пеене са едни същи, всичко останало са нюанси... В началото не се чувствах подготвен, защото аз самият съм взимал уроци по пеене спорадично. Затова не ми беше много ясна материята, но се опитах и сравнително бързо влязох в нещата… С моите ученици продължавам да се уча“.

За идолите в музиката, за вярата и за щастието можете да чуете повече в интервюто със Славин Славчев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28