Разминаването между реториката и действието е един от основните проблеми, които резолюцията няма да реши. Това каза пред БНР международният анализатор Мартин Табаков по повод резолюцията от 55 точки с детайлно описание на марките за разрешаване на военната криза в Либия, с която завърши конференцията в Берлин, посветена на либийския проблем.
„Поне пет държави от събралите се вчера така или иначе нарушават наложеното оръжейно ембарго върху страната, наложено още от 2011 година насам. Това, което трябва да видим, е дали този документ ще успее да мотивира редица държави, които имат пряко отношение към случващото се в Либия, да адаптират поведението си спрямо това, което са изговорили и подписали в Берлин“, допълни Табаков в предаването „12+3“.
Според него Берлинската конференция е „стъпка в правилната посока“, тъй като е успяла да събере в максимално широк формат всички държави, които имат отношение към Либия, на едно място „така че те да могат да изговорят тези текущи проблеми, които имат помежду си“.
„Прави неприятно впечатление, че дори такъв широк формат не успя да накара враждуващите фракции в лицето на Халифа Хафтар и на Файез ас Сарач, който е глава на международно признатото правителство в Либия, да проявят желание да се срещнат лично, а комуникацията между тях минаваше чрез посредник. Това ни кара да сме скептични за дълготрайните резултати на тази конференция, още повече че в деня на нейното провеждане не спряха и военните акции на терен“.
Разминаване между исканията на враждуващите страни в Либия
„Между Хафтар и Сарач има разминаване между това какво те искат за сключването на едно примирие“, допълни Табаков. Според Сарач за примирие е необходимо изтегляне на силите на Хафтар до началните позиции, отпреди началото на военната му кампания срещу Триполи.
Различните лагери
„Ние сме свикнали, когато гледаме случващото се в Либия, да групираме държавите на такива, подкрепящи Хафтар, и такива, подкрепящи Сарач, но това, което видях в Москва, е че всъщност ситуацията е много по-нюансирана. В отделните групи на държави, подкрепящи своя съответен фаворит, има също разминаване“, каза още Мартин Табаков.
Халифа Хафтар не е подписал примирие още в Москва, защото е получил подкрепа от Обединените арабски емирства и от Египет. Позицията на САЩ е много амбивалентна - подкрепят международно признатото правителство, но напоследък има видимо затопляне на отношенията между американския президент и Халифа Хафтар“, допълни Табаков.
„Вашингтон е очевидно, че има диалог и с двете враждуващи страни, но това не е нещо уникално. Много сходна е и позицията на Москва в това отношение. Руската държава оказва и военна, и финансова подкрепа на Халифа Хафтар, но Москва през цялото това време не преустанови контактите и диалога си с Файез Сарач“.
Според Табаков Анкара е един от субектите, които имат нарастващо значение за случващото се в Либия, особено след договора от миналата година за военна подкрепа, подписана от Сарач и Ердоган.
„В Либия трябва да бъде избегнат сюжетът от Сирия, при който редица държави да определят бъдещето на тази държава, а не това да се случи посредством максимално широко отчитане на всякакви интереси, каквито има там“, убеден е международният анализатор.
Интервюто с Мартин Табаков можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йорданова от ПП-ДБ определи спекулации информацията за водени разговори с ГЕРБ-СДС за възможен компромис за съставяне на управленско мнозинство, според които Атанас Атанасов да бъде избран за председател на 51-ото НС, а Бойко Борисов - премиер на редовно правителство. ПП-ДБ приемат поканата за среща от Борисов "В..
Преди месец и половина в здравното министерство е входирано мотивирано искане за откриване на инфекциозно отделение. Това съобщи за БНР управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Както по-рано БНР съобщи Изпълнителна агенция "Медицински надзор" ще проверява болницата в Кюстендил, отказала да приеме болно дете. Проверка в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира: " Нямаме проведени разговори с никого , за да имаме промяна в позицията си - ако са същите кандидатури за председател на 51-вото Народно събрание, ние ще гласуваме по същия начин , както досега...
Към този момент не ми е известно за определен ден и час за срещата на ПП-ДБ с ГЕРБ-СДС и в какъв формат. Това е тревожно. Според мен трябва да има среща и да бъде по приоритети между политическите сили, каза Надежда Йорданова, депутат от ПП-ДБ, в интервю в предаването "Неделя 150". "За нас като коалиция - ПП-ДБ, е важно освобождаването..
Бурята "Берт" продължава да вилнее на Британските острови. Има една жертва, а 10 души, сред които 5 деца, бяха спасени от свлачище. Бурята "Берт" продължава да брули Великобритания и Ирландия с ветрове, които на места достигат 140 километра в час, с проливни дъждове и валежи от сняг, които предизвикаха транспортен хаос и почти със сигурност ще..
Гръцката партия СИРИЗА си избира лидер, след като вчера бившият председател на партията Стефанос Каселакис създаде нова политическа партия. Симпатизанти и членове на лявата партия гласуват днес за избор на лидер. Бившият ѝ председател Стефанос Каселакис беше изключен и не е допуснат да участва в днешния вот. От Централната комисия го обвиниха,..
Вдигането на осигуровките е необходимост, но трябва да стане плавно и хората да не го усетят. Увеличението трябва да е с 1 пункт за 20 години. Минималната работна заплата (МРЗ) за 2025 г. ще е 1077 лв. и синдикатите няма да отстъпим да се замрази увеличението на заплатите с 10% през идната година. Това заяви Любослав Костов, главен..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..