Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата „Мъжки времена“ - любопитни детайли от облеклото на предците ни

Етнографският музей на открито "Етър" провокира въображението на посетителите, представяйки мъжка нощница, носена в края на 19-и и началото на 20-и век. Това се случва в изложбата "Мъжки времена“. 

Посетителите трябвало да познаят какво е било предназначението на изложената дреха. 171 души са отговорили на загадката, а някои от тях направили доста интересни предположения.

Някои от посетителите са я оприличили на женска престилка, други на булчинска носия, кюлоти за първа брачна нощ и дори на бански костюм. Всъщност домашно изработената бяла дреха прилича най-много на гащеризон с къс крачол и тънки презрамки.

"Показва новото мъжко бельо, което навлиза по нашите географски ширини с влизането вече на европейската мода да се носят опнати гащи - така са наричали панталоните, които са от по-тънък и фин вълнен плат и които без бельо няма как да се носят, за разлика от времената, когато не е имало долно бельо и потурите са се носили почти по голо", разказва уредничката в музея Румяна Денчева, куратор на изложбата.

Този любопитен експонат от изложбата доста от участниците в загадката са объркали с женска дреха, макар че определени детайли подсказват, че това интимно облекло е мъжко.

"Подсещането е в долната част, съответно е трябвало посетителите да се вгледат малко по-внимателно как е разположен отворът. Това не е дамско бельо, защото тогава нямаше да има някои подробности. Втората подсказа би била това, че бродерията е със син конец, защото ако жена беше правила нощница за себе си, би сложила някакъв друг цвят конец или би избрала някаква по-цветна материя. Тук е съвсем стерилно бяло платно памучно със синя бродерия и сини биета", допълва Румяна Денчева.

Преди появата на бельото, в традиционното облекло най-близо до тялото била ризата. След като през втората половина на 19-и век нашенци, завърнали се от странство, обличат костюмите, навлиза и долното облекло. С този нов повей, основно от Европа и Русия, рогозката, върху която нощували всички от семейството, е заменена от легла. Тогава домакините започват да шият чаршафи, завивки и спално бельо.

До началото на 20-и век, от раждането на детето до 6-7-годишна възраст дрехите на момичетата и момчетата не се различавали. Гащите са определяща част за мъжкото облекло. 

Изложбата ще остане в Етнографския музей на открито "Етър" до средата на февруари, а след това ще могат да я видят и жителите на Шумен, Пловдив, Кнежа и Пазарджик. Към тамошните посетители ще бъде отправена друга загадка, съобщават от музея.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Етнографски музей на открито "Етър" 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41