Кипър иска от ЕС да преразглежда политиката си в областта на убежището и миграцията с цел да се справи с един от най-големите проблеми, с които републиката се е сблъсквала някога, съобщи Министерството на вътрешните работи.
Кипър предлага да се разшири списъкът на определените от ЕС безопасни държави. Той също така иска да се подобрят механизмите на Европейската агенция за гранична и брегова охрана (FRONTEX) за връщане в трети страни и да се ускорят процедурите за връщане.
Островната държава настоява да се активизира работата по инициативата на ЕС за постигане на споразумения с трети страни, като особено набляга на сключването на договори с тези трети страни, които досега не приемат своите граждани, подлежащи на депортация от територията на ЕС.
Тези мерки Кипър предлага да бъдат включени като разпоредби в новата политика на ЕС по миграцията, която трябва да бъде представена до 2 месеца, според заключенията на проведеното през тази седмица неформално заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на ЕС. В изказването си на него кипърският вътрешен министър Никос Нурис е представил позицията на Кипър.
Средиземноморската страна като държава от първа линия е под огромен миграционен натиск. Тя е на първо място в Европейския съюз по брой на кандидатстващите за убежище спрямо населението.
От 2014 г. досега Кипър е получил почти 100 млн. евро от ЕС за действията си в областта на миграционната политика. Част от средствата са техническа подкрепа от FRONTEX за нови центрове за мигранти, които в момента се изграждат.
Учители са в готовност за национален протест, ако не бъде предвидено увеличение на заплатите им в новия бюджет за тази година. Пред "Хоризонт" Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители към КНСБ, обясни: "Причината за националния протест е това, че ни обещаха 125% да бъде учителската заплата над средната работна заплата за..
Заместник-председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Станислав Балабанов очаква днешната среща да е финална, преди окончателното изготвяне на бюджета на страната. По думите му всички от управляващото мнозинство са наясно, че финансовото състояние на държавата е тревожно. "Огромна е дупката в бюджета и тука някакви хора, които сринаха..
Вече се намираме в мултиполярен свят , но няма баланс и няма правила, отчита Росен Плевнелиев, президент на България в периода 2012 – 2017 г. Той определя ситуацията днес в света като "много опасна", визирайки ревизионистки амбиции на лидерите на САЩ, Русия и Китай, и предупреждава, че н енаучените уроци от историята водят до тежки..
Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско, става ясно от анализа на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението". В 7-8 от случаите се наложило въвеждане на извънредно положение. В оперативния център през годината са получени 18 искания от областния управител за включване на техника за..
"22-годишна, с явни психически отклонения и поставена тежка диагноза" – така директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов описа нападателката, която рано тази сутрин намушка няколко души с нож на столичния булевард "Витоша". Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) "След бърза адекватна реакция на..
Вече повече от 20 години в Университета в Гент, Белгия има едно малко кътче България - това е секцията по български език в катедрата по славистика . Там от 11 години д-р Миглена Дикова преподава и нещо повече, предава любовта си към българския език на своите студенти. " Българският език се преподава в рамката на образованието по..
Певицата DIA , която комбинира звученето на съвременната музика с фолклорни мотиви, представи нова песен в предаването "Понеделник вечер". Тя носи името "Късно е" и е най-баладичната ѝ композиция до момента. Посветена на смелостта на българките, историята в песента ѝ разказва за забранената любов на лирическата героиня...
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..