Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Асоциация на оцелелите от Холокоста в България“ искат СУ да отнеме почетни титли

Обект на бившия концлагер Заксенхаузен в Ораниенбург, близо до Берлин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Асоциация на оцелелите от Холокоста в България и техните деца“ настоява за премахване имената на бивши служители на Шуцщафел (SS) и съдени в Нюренберг (и екзекутирани) военнопрестъпници и палачи, на които Софийският университет "Свети Климент Охридски" е дал титла “доктор хонорис кауза” в периода 1939-1941 г. Имената им продължават да фигурират и днес в почетната листа на университета.

"Ние бяхме много изненадани от това, че в списъка на почетните доктори така, както е обявен на сайта на Софийския университет, има много известни, бих казала печално известни имена. Между тях най-много се набива името на Ханс Франк. Онези, които познават историята на Третия райх, знаят, че Ханс Франк е също така известен и със също такъв ранг, военнопрестъпник като Хайдрих, като Химлер, като Гьоринг. Той е съден в Нюренберг, обесен е в Нюренберг. Бил е генерал-губернатор на Полша и лично отговорен за безобразията, за престъпленията, които са извършени в Полша и за също така депортацията на евреите от Варшавското гето", каза в предаването "Хоризонт до обед" Леа Коен, председател на „Асоциация на оцелелите от Холокоста в България и техните деца“.

Със званието "доктор хонорис кауза” са удостоени и Едуард Колраух, един от създателите на печално известните Нюрнбергски закони, както и Бернхард Руст, виден есесовец и също така министър на просветата на нацистка Германия. В списъка на Софийския университет фигурира също и името на Евалд фон Масов.

Според световната практика званието „доктор хонорис кауза“ е било многократно отнемано на политически или криминално компрометирани лица, както това се случи с титлите на Аун Сан Су Чи в два изтъкнати университета заради политиката ѝ към мюсюлманското малцинство рохинги.

"Най-яркият пример е с Аун Сан Су Чи, на която беше дадена и Нобелова награда за мир. Тя е "доктор хонорис кауза" на няколко световно известни университета. Заради това, което се случи с рохингите, на нея ѝ бяха отнети всички тези титли. Даже имаше предложение да ѝ се отнеме Нобеловата награда", допълни Леа Коен.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15