Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят предмети от надгробни могили край Ямбол в Националната археологическа изложба

Две години българо-полски екип проучва надгробни могили в Ямболско.
Снимка: РИМ-Ямбол

Експонати от две надгробни могили, проучени през миналото лято в Ямболско, ще бъдат представени в годишната Национална археологическа изложба. Предметите са открити по време на съвместна българо-полска експедиция.

Една от проучените надгробни могили се намира в района на античния град Кабиле. 

„Разкрихме един сравнително богат гроб от средата на III век преди Христа. Вероятно това е на тракиец, който е живял в Кабиле. Млад около 18годишен”, каза директорът на Регионалния исторически музей в Ямбол д-р Стефан Бакърджиев.

В надгробната могила на тракийския воин са открити типични за бита предмети.

„Една амфора за вино, картеровиден съд. Тези картеровидни съдове са използвани, понеже тогава са пиели виното разредено. В този съд го смесват към три части вода и вино. От този съд наливат в чашата, покрита с лаврово венче като украса. Задължително в гроба се слага лампа, която трябва да осветява пътя на мъртвия в задгробния живот“, допълни Стефан Бакърджиев.

Позлатен венец

Най-ценният експонат открит в гробницата е позлатен венец.

„Интересното в случая е, че това е втория гроб, който намираме в Кабиле, където всъщност погребания е увенчан с венец, изработен от глина, бронз и с позлатени листа, което наистина показва, че погребаният е бил аристократ от Кабиле“.

Изяснено е и кога е направена могилата.

„Около 240 г. преди Христа, тъй като заедно в гроба е поставена и бронзова монета на Антиох Втори, която е подпечатана с контрамарката на Кабиле. За тези монети, ние знаем много точно, че те са от 246-240 година“, изтъкна Стефан Бакърджиев.

Другата проучена могила също е на тракийски воин. Тя е в района на село Зимница и датира от доста по- късен период. В нея са открити аскус, който до момента в Регионалния музей не притежават. Вероятно съдът е закупен от гръцките колонии на Черно море. Открити са и тракийска паница, както и малък крив нож.

Разкопките и на двете могили  са финансирани изцяло от Полската академия на науките и Института по археология и етнология в Краков.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45