Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деяна Драгоева - да рисуваш с думи върху ежедневието

Слепите карат зрящите да прогледнат, вярва авторката на "Вкусът на магията"

Деяна Драгоева
Снимка: Личен архив

Първата самостоятелна книга на Деяна Драгоева е "Вкусът на магията".

Защо фентъзи? "Точно фентъзито рисува с думи върху ежедневния свят. Това исках да постигна аз - фентъзи, защото то черпи от ежедневното, от което всички живеем - въвлича ни, много трудно се измъкваме. Обаче някак си вкусът на живота е над него и фентъзито дава това откъсване, това бягство“, сподели Деяна Драгоева в предаването „Графити по въздуха“.

„Ти пак си свързана с едни магически нишки в ежедневието, влачиш си своите размисли и товари, обаче този фантазен свят ти позволява да се откъснеш, да ги преосмислиш. Ти си безкрайно свободен да създаваш каквито искаш герои, каквото искаш да им причиниш - те да те водят, ти да ги водиш, ти да им помагаш, те на теб да ти помагат.“

Героите в книгата са много различни, а авторката открива по нещо от себе си във всекиго от тях. "Всички те са много различни – единият е воин, другата е красавица, третият е объркан едноднев, който има проблем с продължителността на живота си. Всички те са много различни, но ми позволиха да видя себе си през различни гледни точки. И някак си неща, които бяха натрупани, както всеки човек си трупа скелети в гардероба или някакви непреживени събития, мисли - те ми позволиха да ги оплета и да се измъкна от тях, освободиха ме", обясни Драгоева.

„Нищо не е случайно от това, което ти се случва, този, с когото се срещаш по пътя, това, от което си предпазен и не ти се е случило, защото тогава не му е било мястото и времето“, вярва авторката на "Вкусът на магията". Човек трябва да е търпелив и мъдър, да гледа нещата, каквито са, и да не спира да върви – това Деяна е научила от своите герои.

Обществото ни превръща в състезателни коне и изхвърля тези, които грешат, подчертава Деяна Драгоева.

"Аз все повече работя с млади хора и виждам, че основният проблем при тях е, че те изпитват страх да излязат да си живеят живота. Те започват да страдат от някакви хранителни проблеми, паник атаки. Това означава, че светът навън ги плаши".

Деяна Драгоева разказа, че срещите й със слепи хора са преобърнали живота й.

"Една среща с човек, който няма всичко, не му е всичко така, както трябва да бъде, много преобръща. Тогава виждаш, че ти всъщност до него имаш привидно много повече неща. И осъзнаваш, че си много по-сляп, защото толкова си се фокусирал самият ти в дребното, в проблема си."

"Ние всички сме слепи. Понякога като се фокусираме върху кариера, върху проблем, дори върху децата си. Ние фокусираме ли се, прилепим ли се върху нещо, ослепяваме за всичко друго", убедена е Драгоева. "Слепите хора карат тези, които са зрящи, да прогледнат по-добре."

Ако се фокусираме върху грешката, пропускаме всички други сто възможности около нея, смята още тя. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55