Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен ден за борба с епилепсията

Болните от епилепсия у нас нямат ефективни медикаменти за спешни случаи

У нас продължават отказите за прием в детски градини и в училища на деца, страдащи от епилепсия, алармират лекари и родители

| обновено на 10.02.20 в 14:58
Снимка: БГНЕС

20 хиляди деца със специални образователни потребности и хронични заболявания имат ресурсно подпомагане от 5 хиляди специалисти в страната, но въпреки това у нас продължават отказите за прием в детски градини и в училища на деца, страдащи от епилепсия. Затова лекари и родители на деца с епилепсия настояват за промяна на нормативната база. 

Отсъствието на утвърдени, но ефективни и евтини лекарства, медикаменти за спешни случаи при епилепсия и липсата на ново лекарство вече над 10 години. Това са основните проблеми, пред които се изправят болните от епилепсия у нас.

Асоциацията на родители на деца с епилепсия и Дружеството против епилепсия отбеляза днес Международния ден за борба с епилепсията с дискусия в столицата. 

Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, сподели пред БНР, че в България няма официална статистика за това колко хора страдат от заболяването. Причината е социалната стигма, която кара хората с овладяна епилепсия да не я споменават:

„Много малко от тях взимат лекарствата си през Здравна каса“.

6656 деца са получавали лекарства за епилепсия през НЗОК към септември 2019 година, а 1133 деца до 18-годишна възраст са били хоспитализирани. По думите на Събева това е „изключително малка и нереална бройка“, тъй като по данни на СЗО в световен мащаб 1% от населението страда от епилепсия.

Според специалисти при правилно лечение 70% от хората с епилепсия могат да водят пълноценен живот.

Достатъчно осигурено ли е правилното лечение в България

„Имаме прекрасни специалисти, много добри специалисти... Имаме вече всички възможни лечения. Имаме и хирургично лечение, което, макар да е за малък брой хора, е на световно ниво. Има и засилени опити в кетогенната диета, за която с години настоявахме… Проблемът ни е с медикаментите… От 10 години у нас не е регистриран нов медикамент за лечение на епилепсия през Здравната каса. И не само това, а изчезват медикаменти, което означава, че тези хора, които ги приемат, трябва да отидат и да развиваме мощна „куфарна търговия“ със съдените и по-далечни страни. Налага се всеки да се спасява сам“.

„В мрежата липсват дори съвсем евтини медикаменти като фенобарбитал“, допълни Събева в предаването „Преди всички“:

„За първа помощ нямаме, животоспасяващите ги нямаме. Нямаме ректален диазепам, а вече в света има назален – впръсква се в носа и пристъпът се прекратява, облекчава и си сигурен, че може да спасиш този живот“.

По думите ѝ 70% от болните имат всички шансове да бъдат и професори, и академици, и научни работници, но нямат достъп до образование:

„Защото има страховете на директори, на учители, че те имат пристъпи. При епилепсията най-неприятното е, че е заболяване, което е непредвидимо - не знаеш кога ще се случи“.

Голяма част от децата не тръгват дори на детска градина или отиват на индивидуално обучение. Събева е на мнение, че университетите трябва „да се разчупят малко“ и бъдещите учители да ходят на практики за работа с такива деца.

Как се справят родителите

„Един родител на малките деца остава вкъщи, продължава да го гледа, търси баби и дядовци, за да ходи на работа… Нашето „аз“ изчезва. Говорим за „ние“. Нямаме „аз и детето ми“, говорим за „ние“ - „Ние днес имахме пристъп“, „Ние днес ходихме на училище“.

Колко далеч е нашето общество от справянето с проблема

„Не знам дали е много далеч. По-скоро мисля, че навсякъде има този проблем. Въпросът е, че европейските обществата са направили така, че да няма възможност директорът да откаже, а щом има законово (задължение) той трябва да намери начин да приспособи средата към нуждите на детето. Ние обикновено приспособяваме детето към средата, а не обратно“, каза още Веска Събева.

Тя обобщи, че проблем е, че дори и завършилите образование не могат да си намерят по никакъв начин работа, ако кажат, че имат епилепсия. 

Повече по темата можете да чуете от звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:00
Началникът на РУ-Петрич Борислав Гецев беше изведен от сградата на управлението с белезници, 4 ноември 2024 г.

СГП е внесла искане за отстраняване от длъжност на началника на полицията в Петрич

Софийска градска прокуратура е внесла искане в окръжен съд Благоевград за вземане на мерки за процесуална принуда - отстраняване от длъжност на началника на полицията в Петрич и още двама служители от полицейското управление, които бяха обвинени за участие в организирана престъпна група.  Зрелищната акция се проведе на 4 ноември, миналата..

публикувано на 06.02.25 в 11:55
Последиците от израелски въздушни удари в Ивицата Газа.

Китай и Иран се обявиха против плана на Тръмп за Газа

Пекин е против натиска на американския президент Доналд Тръмп да пресели палестинците извън Газа и САЩ да поемат контрола над територията, обяви днес китайското външно министерство, предаде Ройтерс. Китай категорично подкрепа легитимните национални права на палестинския народ, заяви говорителят на ведомството Го Цзякун. По-рано Тръмп..

публикувано на 06.02.25 в 11:39

Задържаха жена, нанесла жесток побой на майка си

Задържаха жена, нанесла жесток побой на майка си. Инцидентът е станал в семейното им жилище в Монтана. Сигналът за нанесен побой и причинена телесна повреда на жена в условията на домашно насилие е получен вчера малко преди 21 часа на телефон 112. На място полицаите установили, че същата вечер, на частен адрес в града ,след семеен скандал и в..

публикувано на 06.02.25 в 11:35
Мая Манолова

"БСП – Обединена левица" предлага таван на надценките на 70 хранителни стоки

От парламентарната група на "БСП - Обединена левица" предлагат таван на надценките на 70 хранителни стоки от първа необходимост. Според Мая Манолова промените трябва да бъдат записани в нов Закон за пределните надценки на основните хранителни продукти. След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги..

публикувано на 06.02.25 в 11:13

Изяснена е причината за смъртта на 9-годишното момиче от Велико Търново

Задушаване след епилептичен припадък е причината за смъртта на 9-годишното момиченце, което почина внезапно на 31 януари в ранния следобед във великотърновско училище. Смъртта на момиченцето в Средното училище "Вела Благоева" във Велико Търново е нещастен инцидент и е породена от здравословен проблеми, посочва заключението на патоанатома,..

публикувано на 06.02.25 в 11:05
Делян Пеевски

"ДПС – Ново начало" няма да прави предложения за назначения в регулаторите

В кулоарите на парламента председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски каза, че неговата формация няма да участва със свои предложения за назначения в регулаторите, както и няма да подкрепя кандидати на други формации. "Няма да имаме кандидати, няма да подкрепяме. Имаше в един ден на комисия подкрепили колегите, аз отсъствах. Това вече е..

публикувано на 06.02.25 в 11:03