Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерт, посветен на изкуството на контратенорите, в Телавивската опера

Израелската опера в Тел Авив
Снимка: Росица Кавалджиева

Всяка епоха си има своите звезди. Ако сега кумири са Лейди Гага или Брад Пит, преди около 300 години това е бил Фаринели. За певците–кастрати, които са изпълнявали женските партии в зараждащата се опера, във времената, когато се е смятало, че е неприлично жена да излезе на сцената, на концерт–лектория говори Алон Арари - един от най-знаменитите израелски контратенори.

Вярно е, че изпълнението на контратенорите доста се различава от това на кастратите, които запазват детския глас до дълбока старост. Тези нещастни, музикални момчета от бедни семейства, които е трябвало да бъдат осакатени в името на изкуството, са един от големите грехове на операта. По заповед на Наполеон практиката да се обезобразяват момчета приключва. Запазени са грамофонни записи на последния от поредицата кастрати, който умира в дълбока старост в началото на миналия век.

Записи на Фаринели няма. Знае се изразът „Бог е един и Фаринели е един“. При озвучаването на популярния филм за живота на певеца са били необходими две певици, за да покрият не само диапазона на гласа му, но и умението да изразходва дъха си, от пиано до форте и от най-ниския изпят тон до най-високия. Знае се, че публиката, затаила дъх, е слушала само една негова трела повече от 5 минути.

Освен възпоменание за кастратите и тяхната музика Алон Арари направи много интересен вокален концерт на произведения, написани за тях, но сега изпълнени от контратенор. Интересно бяха избрани партньорите в този концерт. Известният ансамбъл за старинна музика Барокада, в който има лютни, чембало и виоли да гамба акомпанираше всички изпълнения. Първообраз на днешния обой бе единият солиращ, заедно с контратенора, инструмент. А като сериозен контраст в изпълненията, Алон Арари бе избрал да изпее няколко дуета с мецо сопраното Амат Чьорни. Тя пееше в по-ниската теситура, а той завладяваше височини. Явно организаторите на концерта са разчитали на разнородна публика, привлечена от името на Фаринели. Затова повечето от творбите бяха много популярни: от Хендел, Монтеверди, Марчело, Вивалди и др. Всички познават тези произведения от многобройните записи в youtube. За изпълнителите бе по-важно да отговарят на очакванията, отколкото да покажат някаква нова интерпретация. Затова пък обоиста Игал Каменко доста своеобразно бе интерпретирал концерта за обой и струнен оркестър на Вивалди, чиито втора и трата част доста често се използват като фон за любовни стихове, театрални сцени, та дори и в телевизионни материали. Успял е да избегне сладникавостта в интерпретацията. Истинска наслада предизвика изпълнението на контратенора, който показа стил и възможностите на своя глас. За голямата част от публиката това бе наистина любопитно и бе посрещнато с буря от ръкопляскания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10