В много ловешки села дори при най-слабата буря с по-силен вятър токът спира, а хората постоянно се оплакват. „Духне ли малко вятър, очакваме, че ще спре токът. Не може да се живее по тоя начин. Само ние ли – нещастните потребители на услугата на ЧЕЗ, трябва да стоим на тръни и през всички промени във времето да чакаме отново да сме на тъмно", пита Росица Христова, жител на едно от най-силно засегнатите от липсата на ток села в региона.
Реално сме имали ток почти без прекъсване от миналата седмица само вчера, разказва собственик на предприятие в троянското село Черни Осъм. Изгорели машини и производствена техника са част от щетите за бизнеса му от липсата на ток. „Мисля да представя нашия договор, който имаме с дружеството доставчик, пред нашите адвокати, и да си търсим правата по съдебен път за пропуснати ползи. Току-що токът спря. Считайте, че при всяко спиране на тока спира и водата. Просто ни връщат буквално 100 години назад.“
Три часа след възстановяване на електроподаването в последната махала, стояла на тъмно 6 дни, токът в част от общината отново е спрял, а хората са отчаяни, подчертава кметът на Троян Донка Михайлова. Тя е сезирала Надзорния съвет на ЧЕЗ, енергийния министър и КЕВР с настояване за яснота как електроразпределителното дружество ще обезпечи поддържането на мрежата. „И чакаме реакция, за да можем да защитим правата на хората“.
„Настоявам ЧЕЗ, българската държава, българските общини да обединим усилията си за една адекватна инвестиционна политика, която да предполага поддържане на мрежите“, отбеляза Михайлова. Тя очертава и друг проблем – съкращенията в структурите по места водят до това, че хората в аварийните екипи „работят до изнемога, денонощно, в минусови температури, но те няма как в такава аварийна ситуация да преодолеят сериозните пропуски в поддържането на мрежата“.
Имат ли полезен ход потребителите, останали без ток повече от 24 часа?
„В този случай, ако се установи неизпълнение на договорно задължение от страна на електроразпределителното предприятие, което неизпълнение може би ще бъде установено от проверката на КЕВР, отделните потребители вече имат възможността да търсят правата си – било то пряко, в контакт с електроразпределителното предприятие, и вече при непостигането на споразумение – и по съдебен ред“, поясни пред „Хоризонт“ адвокат Кристиан Райчев от Сдружението за правна помощ на потребителите.
Потребителите могат да претендират за обезщетение за претърпените вреди, изтъкна юристът, според когото колективен иск в настоящата ситуация „много трудно би бил успешен в едно съдебно производство“.
С оглед на ситуацията обаче, тъй като всеки потребител е претърпял различни имуществени или неимуществени вреди, Кристиан Райчев препоръчва индивидуален иск.
„Съветът, който бихме дали ние, е да се изчака решението на КЕВР във връзка с проверката, която е започната. Регулаторът в случая трябва да установи дали има извършени нарушения, съответно неизпълнение на изисквания от страна на електроразпределителното дружество. Много трудно ще бъде на индивидуалните потребители да започнат да установяват тези неща в съдебни процеси“, коментира Райчев.
Темата слушайте в звуковия файл."Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...